
Kako da se ZAŠTITITE od zaraznih bolesti i infekcija na JAVNIM KUPALIŠTIMA?
Poštujte mere predostrožnosti prilikom kupanja i nećete imati problema s zaraznim bolestima i infekcijama
podeli vest:

Pored činjenice da kupanje i plivanje doprinose našem zdravlju, postoje i određeni zdravstveni rizici (zarazne bolesti i infekcije) kojima smo tokom ovih aktivnosti izloženi, napominje institut "Batut“.
Naime, rizik od zaraze je veći ukoliko je neka vodena površina manja i slabije protočna, jer se lakše zasiti štetnim materijama i mikroorganizmima, koji vode poreklo ili iz žive i nežive prirode ili potiču od samih kupača.
Iz tih razloga od prirodnih vodenih površina za kupanje je najsigurnije more (tome doprinosi i prisustvo morske soli), a najnepovoljnije su male stajaće vode, barice i slično.
Što se bazena tiče, oni mogu da budu besprekorno čisti i savršeno sigurni ili vrlo rizični ako se ne održavaju i zapuste.
Mnoga naša jezera, stari rečni rukavci i slično imaju osobine stajaće vode i to treba imati na umu prilikom kupanja.
Zarazne bolesti od kojih čovek može da oboli prilikom kupanja nastaju prodorom prouzrokovača prisutnih u vodi u organizam kupača preko nekog od ulaznih mesta infekcije, kao što su usta, vidljive sluzokože (oko, nos, genitalni organi), povrede na koži (čak i one najmanje, nevidljive golim okom), a ponekad i preko sluzokože disajnih organa.
Tako, na primer, gutanjem vode, mogu da nastanu virusne i bakterijske crevne infekcije, praćene prolivom i povišenom telesnom temperaturom.

Foto: Pixabay.com
Preko sluzokože oka može da nastane virusno ili hlamidijalno zapaljenje oka, što su tipične bolesti kupača.
Preko mikropovreda kože i sluzokoža, kao i preko zdrave sluzokože oka, čovek može da sa zarazi leptospirozom (letnji grip), naročito posle kupanja u barama i stajaćim vodama. Kao posledica zadržavanja prljave vode u spoljašnjem slušnom kanalu može doći do zapaljenja uha.
Preko digestivnog sistema, preko vidljivih sluzokoža i udisanjem vodenog aerosola, čovek može da se zarazi i enterovirusima, koji između ostalog prouzrokuju i virusni meningitis (zapaljenje mekih moždanih opni).
Srećna okolnost je da je stvaran rizik od infekcija ipak vrlo mali. Obično čovek ne popije veliku količinu vode, koža je prepreka za prodor mikroorganizama, a sami prouzrokovači su u vodi najčešće jako razređeni.
Ovo se prevashodno odnosi na odrasle osobe i decu školskog uzrasta, dok je rizik od navedenih infekcija veći kod dece uzrasta do tri godine, a za decu mlađu od godinu dana još veći, iz prostog razloga što su mala deca još neotporna, a i način njihovog kupanja pogoduje nastanku većine infekcija (sedenje u plićaku, zagrcavanje, gutanje vode i sl).

Foto: Pixabay.com
Mere predostrožnosti prilikom kupanja:
- Izbegavati da voda uđe u usta i gutanje vode
- Izbegavati da se gleda u vodi bez naočara ili maske za plivanje/ronjenje
- Izbegavati skakanje, prskanje, guranje pod vodu i slično
- Ne zadržavati se u vodi predugo
- Tuširati se čistom vodom posle iz jezera, bazena, odnosno na kraju kupanja, a kod kuće se ponovo okupati toplom vodom i sapunom
- Nadzirati malu decu dok se kupaju
- Poštovati higijenska pravila prilikom kupanja u bazenima (tuširanje pre ulaska u bazen, korišćenje sanitarnih prostorija i drugo)
Nikada, ali NIKADA nemojte piti vodu iz plastične FLAŠICE koja se ZAGREJALA NA SUNCU
Čak i kada ste jako žedni izbegavajte da pijete vodu iz zagrejane flašice ozbiljno ugrožavate zdravlje
22.07.2022
VestiPoboljšajte FUNKCIJE MOZGA uz navike koje je praktikovao i NIKOLA TESLA
Dugo razmišljanje, šetnja i rešavanje problema u samoći neke su od metoda koje je koristio čuveni naučnik kako bi poboljšao moždane funkcije
19.07.2022
VestiObavezno ČITAJTE DEKLARACIJE, u bombonama IMA OTROVA
Titanijum doksid izaziva oštećenje DNK, mozga i unutrašnjih organa, poput lezija na jetri i bubrezima
18.07.2022
VestiKako pobediti UV zračenje? SAVETI za sigurnu ZAŠTITU OD SUNCA
Godinama se već priča o štetnosti UV zračenja, i zato je važno da se zaštitimo na pravi način
15.07.2022
Vesti
Ostavite komentar