Zdravlje

Kako SAČUVATI ZDRAVLJE tokom leta? 5 SAVETA koji život znače

Letnji period podrazumeva izlaganje dugotrajnim vrućinama, a to potencijalno dovodi do slabljenja imuniteta

Izvor: K1info

06/07/2023 > 23:43

podeli vest:

Kako SAČUVATI ZDRAVLJE tokom leta? 5 SAVETA koji život znače
Foto: Pexels.com


Leto je počelo, a briga o zdravlju je uvek aktuelna. Imunski sistem je veoma osetljiv na dejstvo različitih faktora spoljne sredine.

Letnji period podrazumeva izlaganje dugotrajnim vrućinama, a to potencijalno dovodi do slabljenja imuniteta. Dodatno, alergije su u globalnom porastu, a produžena sezona alergija je karakteristična za letnji period cvetanja i efekta staklene bašte, usled toplote i padavina. 

Da bi topli letnji meseci zaista bili period opuštanja i regeneracije, iz farmaceutske kompanije Galenika ističu pet glavnih navika za očuvanje zdravlja. 

Minerali i vitamini kao čuvari imunog sistema

Tokom letnjeg perioda, velike vrućine su čest uzročnik povećanog zamora, iscrpljenosti i porasta krvnog pritiska. Dodatno, usled pojačane fizičke aktivnosti, mogu se javiti i grčevi u mišićima. Pad imuniteta izlaže organizam većem riziku.

Vitamini i minerali igraju važnu ulogu u prevenciji i očuvanju funkcije imunskog sistema. Kombinacija vitamina i minerala koja sadrži mineral magnezijum, vitamine B1, B6, K2 i folat, doprinosi pravilnom funcionisanju mišića, uključujući i srčani, kao i očuvanju zdravlja kardiovaskularnog sistema.

Foto: Pexels.com

 

Vitamin D3 je saveznik u službi jačanja imuniteta, kostiju i utiče na bolje raspoloženje. Važan je i unos vitamina B12 koji doprinosi normalnom metabolizmu, smanjenju umora i iscrpljenosti, stvaranju crvenih krvnih zrnaca i optimalnom funkcionisanju nervnog sistema.

Ishrana i hidratacija

Ne zaboravimo unos dovoljne količine tečnosti, a stručnjaci preporučuju 2,2 do 3,7 litara dnevno, kao i unos hrane kao što su krastavac, lubenica i zelena salata.

Hidratacija je složen proces u organizmu i zahteva elektrolite, jer oni doprinose apsorpciji hranljivih materija, vitamina i minerala iz hrane koju unosimo. Korišćenje glukozno-elektrolitnog rastvora za rehidraciju pomaže apsorpciji vode koju unosimo u organizam.

Probiotici kao obavezan saputnik

Koliko su probiotici bitni za zdravlje govori i sama reč probiotik, izvedena iz reči  „pro“ i „bios“, što znači „za život“. Nije novost da su probiotici porodični saveznici na letovanju. Oni pozitivno utiču na zdravlje creva, celokupnog organizma, a poželjno ih je i preventivno koristiti uz pravilnu ishranu i fizičku aktivnost.

Bilo zbog promene klime ili lakše kvarljivosti namirnica na visokim temperaturama, česti su povraćanje i dijareja, posebno na putu.

Na putu je takođe važno da imamo i analgetike i antipiretike, u slučaju bolova ili infekcija, a to su ujedno i proizvodi koje oko dve trećine građana svakako ima u svojim kućnim apotekama, na osnovu istraživanja koje je Galenika sprovela krajem 2022.godine. 

Važnost fizičke aktivnosti

Svest o prednostima fizičke aktivnosti raste: redovne šetnje ili rekreacija imaju značajne pristalice, za čak 60 odsto građana Srbije, prema istraživanju kompanije Galenika. Uvek ima prostora za napredak, a posebno u letnjem periodu.

Zato je savet stručnjaka da telo bude u dobroj fizičkoj kondiciji, jer se tako brže i lakše izbori protiv eventualnih virusnih i bakterijskih infekcija.

Briga o koži

Alergije, opekotine od sunca, ujedi insekata, suva koža - samo su neke od situacija koje smo svi doživeli.

Foto: Pexels.com

 

Koža je naš najveći organ koji je u velikoj meri pod uticajem spoljnih faktora, posebno leti. Koža je izložena dejstvu sunčevih zraka, kao i štetnom UV zračenju, toploti i znojenju, i zbog toga je potrebna povećana briga i prevencija, kao i blagovremeno reagovanje u slučaju potrebe.

Univerzalan saveznik za zaštitu i negu kože je poznati preparat na bazi pantenola. Pored toga, u slučaju opekotina kože, uvek pri ruci treba imati mast koja sadrži riblje ulje, bogato vitaminom A, za epitelizaciju i negu.

 

 

Ostavite komentar