DECA sa dijabetesom su ISTA kao i sva druga DECA: STOP diskriminaciji MALIŠANA pri upisu u VRTIĆE i škole!
Procenjuje se da više od 2.000 dece u Srbiji ima ovu bolest, a dešava se da se dijagnostikuje i kod beba
20.08.2023
SrbijaKako bi nesmetano nastavili svoj život i lečenje, pacijenti kojima je ustanovljena ova dijagnoza moraju da dobijaju insulin do kraja života
podeli vest:
Dijabetes tip 1 (DMT1) je hronično, autoimuno oboljenje koje se mnogo češće javlja kod dece, adolescenata i osoba mlađih od 35 godina, nego kod starijih osoba.
Kako bi nesmetano nastavili svoj život i lečenje, pacijenti kojima je ustanovljena ova dijagnoza treba da dobijaju insulin do kraja života.
U momentu kada se bolest klinički manifestuje, uništeno je već skoro 80 do 90 odsto beta ćelija pankreasa. Preostalih 10 do 20 odsto ovih ćelija biće uništeno u toku naredne godine, ili u toku naredne dve godine.
Procenjuje se da više od 2.000 dece u Srbiji ima ovu bolest, a dešava se da se dijagnostikuje i kod beba
20.08.2023
SrbijaNajveći strah je da nećemo dobro odrediti dozu insulina koju treba da primimo, kaže mladić (33) koji već 25 godina živi sa dijabetesom
14.11.2022
SrbijaBeta ćelije pankreasa proizvode insulin. U njima se nalazi "biološki glukometar" koji registruje promenu glikemije u krvi već od 0,1 mmol/l. Gubitkom ovih ćelija, gubi se i sposobnost fine glikoregulacije, te ona postaje "gruba".
Preporučene "dobre" glikemije u novonastaloj situaciji pre jela su od 4 do 6 mmol/L, a nakon jela od 8 do 10.
Tokom prva dva meseca nakon uvođenja terapije insulinom, kod najvećeg broja pacijenata dolazi do oporavka preprivremenog ostalih beta ćelija (remisija), te se doza insulina smanjuje.
Koliko će ovo stanje potrajati, zavisi od:
Foto: Pixabay.com
U odnosu na DMT2, bolest je nestabilnija, a sklonost ka ketozi i ketoacidozi je mnogo veća. Takođe, teže je održavati stabilnost glikoregulacije u DMT1, naročito kod male dece.
DMT1 je primarno autoimuno oboljenje ili autoimuno oboljenje nastalo posle primarno započete lezije različitim agensima, uz važnu ulogu genetske predispozicije. Skoro 10 do 15 odsto novodijagnostikovanih pacijenata sa DMT1, ima u familiji rođake sa istim tipom bolesti.
Ova statistika znači da svako ko u svojoj porodici ima obolelog od tipa dijabetesa DMT1 ima čak 20 puta veću šansu da oboli od istog tipa dijabetesa!
Dakle, ukoliko majka ima dijabetes, deca će ga dobiti u 2 do 3 odsto slučajeva. Ukoliko je otac oboleo, onda je rizik 4 do 6 odsto. Ukoliko su u pitanju brat ili sestra, rizik je sličan, oko 5 do 6 odsto, dok u slučajevima kada su oba roditelja obolela, rizik može biti čak 30 odsto, što je zaista visoki procenat!
Često se dešava da okruženje ne razume potrebe osoba sa dijabetesom
31.07.2023
VestiGorica Nešović preminula je od posledica dijabetesa koji je otkrila kasno! Doktor Macut za K1 otkriva koje simptome ne smete da ignorišete
07.10.2022
VestiU patogenezi DMT1, pored genetike, važnu ulogu imaju i drugi faktori - nutritivni, zatim, optužuju se i neki od virusa, naglo promenjen i ubrzan stil života, stres, nedovoljan unos vitamina D, i još mnogo toga.
Prilikom postavljanja dijanoze, određuju se ICA, IAA, GAD i IA-2 antitela.
Holesterol ne boli i često nema simptome, ali ako uočite ovaj detalj na licu, idite odmah kod lekara
05.08.2022
VestiAko se radi o manjim količinama, šećer može da vam popravi raspoloženje, ali u većim količinama je definitivno loš po zdravlje
04.01.2023
MozaikRukometašiča Sabina Karadinović je šećer dobila sa 5 godina i kaže da je on usmerio da postane osoba kakva je danas
05.12.2022
SudbineKada je reč o sprečavanju bolesti, najvažnije su ishrana i fizička aktivnost
26.10.2022
Srbija
Ostavite komentar