
Ne, ne dešava se SAMO VAMA: Kraći dani, KRAĆI I FITILJ
U ljudskom telu postoji malo jezgro koje ima ulogu merača vremena i u zavisnosti od dužine dana, zavise i brojni procesi u organizmu
podeli vest:

Promena dužine dana, odnosno sezonske promene u dnevnoj količini svetlosti utiču na ljudsko ponašanje, delujući pri tome na sve, od spavanja i načina ishrane, do mozga i hormonske aktivnosti.
Duži dani leti, a kraći zimi mogu da izazovu sezonski afektivni poremećaj, odnosno vrstu depresije koja se dovodi u vezu sa smanjenom izloženošću prirodnoj sunčevoj svetlosti, koja se obično javlja tokom zimskih meseci i češće na višim geografskim širinama, kada su dani najkraći.
Sezonska promena dužine dana prvo izaziva depresiju
Terapija jarkim svetlom pokazala se kao efikasan lek za lečenje sezonskog afektivnog poremećaja, kao i bolesti kao što su nesezonska depresija, postporođajna depresija i bipolarni poremećaj.
Međutim, sezonske promene u dužini dana i izloženosti svetlu utiču i menjaju mozak na nivou ćelija, što je činjenica koja je naučnike dugo „držala u mraku“.
U novoj studiji, objavljenoj početkom septembra u časopisu Science Advances, istraživači sa University of California-San Diego koristili su model miša kako bi rasvetlili ovaj proces.
Foto: Unsplash.com
Suprahijazmatično jezgro je merač vremena u telu
U hipotalamusu ljudskog mozga smeštena je mala struktura koja se zove suprahijazmatično jezgro,koji je merač vremena u telu. On reguliše fizičke, mentalne i promene ponašanja, koje prate ciklus od 24 sata i utiču na sve, od metabolizma i telesne temperature do oslobađanja hormona. Funkcioniše na osnovu unosa specijalizovanih fotosenzitivnih ćelija u retini, koje prenose promene koje izaziva intenzitet svetlosti i dužina dana našem telu.
Promena dužine dana utiče na kontrolu stresa, metabolizam, reprodukciju…
Takođe se pokazalo da sezonske promene u izloženosti svetlosti menjaju broj neurona, koji predstavljaju neurotransmitere u paraventrikularnom jezgru, regionu mozga, koji igra suštinsku ulogu u kontroli stresa, metabolizma, rasta, reprodukcije, imunoloških i drugih autonomnih funkcija.
Foto: Unsplash.com
- Najimpresivniji novi nalaz u ovoj studiji je da smo otkrili kako da veštački manipulišemo aktivnošću specifičnih neurona suprahijazmatičnog jezgra i uspešno indukujemo ekspresiju dopamina unutar hipotalamskog paraventrikularnog jezgra - istakao je dr Dulcis.
Autori studije ističu da njihovi nalazi obezbeđuju novi mehanizam, koji objašnjava kako se mozak prilagođava sezonskim promenama u izloženosti svetlu.
Budući da se adaptacija dešava unutar neurona, koji se nalaze isključivo u suprahijazmatičnom jezgru, ovo jezgro predstavlja metu koja daje obećavajuće rezultate za nove tretmane koji se tiču poremećaja povezanih sa sezonskim promenama u izlaganju svetlosti.
Surutka je ČISTO ZLATO - evo zašto je treba piti SVAKOG DANA
Surutka je napitak koji podstiče proces mršavljenja, pospešuje sreću, smanjuje umor, izgrađuje mišiće...
14.09.2022
Vesti5 emotivnih RANA IZ DETINJSTVA koje nas bole i kada odrastemo
Ako nosite bilo koju od ovih emotivnih rana u sebi, znate koliko utiče na vaše psihičko i fizičko zdravlje i zato - počnite sa lečenjem
12.09.2022
VestiU Srbiji transplantacija KOŠTANE SRŽI postaje rutina, nedostaju jedino - DONORI
Doktorka Dragana Vujić kaže da ukoliko budemo imali više potencijalnih davalaca, veće su šanse za naše pacijente
12.09.2022
VestiSMETA vam kad neko KUCKA, MLJACKA ili ZVECKA? Moguće je da patite od MISOFONIJE
Misofonija je poremećaj i jaka negativna reakcija poput napada panike, agresije ili anksioznosti, na zvukove koje proizvode druge osobe
07.09.2022
Vesti
Ostavite komentar