MEĐUNARODNI DAN BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA: Priča o sestrama Mirabal i kako je njihova smrt promenila svet
Sestre Mirabal su se borile protiv diktatorskog režima Rafaela Truhilja, zalagale za demokratiju i pravdu
Slobodno vremeMisofonija je poremećaj i jaka negativna reakcija poput napada panike, agresije ili anksioznosti, na zvukove koje proizvode druge osobe
podeli vest:
Mljackanje ili glasno disanje, mogu biti posebno iritantni za neke osobe. Misofonija se određuje kao poremećaj i jaka negativna reakcija na zvukove koje proizvode druge osobe. Povremena osetljivost nije neuobičajena za većinu ljudi. Zapaža se, ipak, da osobe koje pate od misofonije, mljackanje, na primer, može veoma iritirati i izazvati napade besa, osećaj anksioznosti i panike.
Načini na koje se može olakšati stanje misofonije
Ne postoji način na koji se može lečiti ovaj poremećaj, koji nekada može biti toliko jak da ometa svakodnevni život. U nekim slučajevima, oponašanje iritantnih zvukova je nesvesni odgovor i način da osobe koje pate od misofonije lakše podnesu ovo stanje.
Muzika koja se sluša preko slušalica može pomoći da se lakše podnesu neprijatni zvuci. Savetuje se i vežbe opuštanja, meditacija i sve što može umanjiti nivo stresa. U slučaju da problem i dalje izaziva smetnje u svakodnevnom životu potrebo je potražiti pomoć lekara ili terapeuta, pokušajte da razgovarate sa bliskim prijateljima i porodicom o svom problemu. Jednostavan savet da osoba pokuša da ignoriše iritirajuće zvuke biće od male koristi.
Ključna karakteristika misofonije je ekstremna reakcija, poput ljutnje ili agresije, na osove koje emituju određene zvukove. Pojedine osobe su veoma uznemirene, dok druge mogu imati napade besa.
Poremećaj mogu razviti i muškarci i žene u bilo kom uzrastu. Prvi simptomi često su uočavaju u ranom pubertetu. Prve epizode misofonije izaziva jedan specifičan zvuk, s tim da tokom vremena osoba koja je osetljiva na mljackanje može, postati osetljiva i na dodatne zvuke.
Moguć je i fizički obračun sa osobom koja emituje iritantne zvuke
Osobe koje pate od ovog poremećaja shvataju da su njihove reakcije preterane. Razdraženost može preći u bes, gađenje u ljutnju i u najtežim slučajevima moguć je i fizički obračun s osobom koja emituje iritantne zvuke. Generalno ove osobe mogu da imaju više simptoma anksioznosti, depresije i neuroze.
Pored emocionalnih odgovora, studije su otkrile da osobe sa misofonijom mogu da dožive i neprijatne fizičke reakcije kao što su povećan krvni pritisak, zategnutost mišica, ubrzan rad srca, povećanje telesne temperature. Jedna studija je otkrila da 52,4 odsto osoba koje pate od misofonije ima dijagnozu opsesivno-kompulzivnog poremećaja ličnosti.
Mljackanje najčešći okidač
Zvuci žvakanja hrane, mljackanja najčešći izazivaju misofoniju i to u skoro 81 odsto slučajeva, glasno disanje ili neprijatni zvuci iz grla i nosa izazivaju poremećaj kod 64 odsto osoba. Zanimljivo je da ljudi proizvode većinu zvukova koji izazivaju misofoniju, mljackanje životinje, psa ili mačke obično ne izaziva misofonijsku reakciju.
Veza sa autizmom?
Pojedina deca sa autizmom mogu imati poteškoće sa senzornom stimulacijom, a posebno sa glasnim zvukovima. Zato je bilo spekulacija da bi misofonija mogla da se dovede u vezu sa autizmom. Za sada nema nagoveštaja da postoji direktna veza između autizma i misofonije.
Termin misofonija je prvi put upotrebljen 2000. godine. Misofonija se smatra hroničnim stanjem i primarnim poremećajem, što znači da se ne razvija uporedo sa drugim stanjima.
Pojedini naučnici smatraju da bi misofonična reakcija mogla biti nesvesni ili autonomni odgovor nervnog sistema, zbog mogućih fizičkih reakcija. Kofein ili alkohol nekada mogu poboljšati, ali i pogoršati stanje, kažu stručnjaci.
Postoje i studije koje povezuju misofoniju sa tinitusom, osećajem zujanja u ušima. Misofonija se dovodi u vezu sa preteranom aktivnošću između slušnog i limbičkog sistema mozga, što može značiti da postoji veza između neurona u mozgu koji regulišu sluh i emocija.
Probajte, stvarno vas ništa neće koštati
05.09.2022
VestiStigmatizacija osoba sa mentalnim poremećajem je izražena, a svaka treća osoba je imala blisko iskustvo sa osobom sa psihičkim tegobama
06.09.2022
VestiSvi testovi na poznate respiratorne viruse i druge viralne, baketrijske i gljivične agense su negativni
04.09.2022
SvetNemački stručnjaci savetuju da ne preterujete.Takođe, ako pijete crni ili zeleni čaj znajte da i oni sadrže kofein
03.09.2022
VestiPrilagodite brzinu da izbegnete moguće lančane sudare i nezgode
pre 11 minuta
SrbijaEkipe Hitne pomoći su noćas intervenisale ukupno 116 puta
pre 25 minuta
BeogradPlanirani su radovi na mreži
pre 36 minuta
SrbijaJoš uvek se ne zna da li ima žrtava
pre 56 minuta
SvetU drugoj polovini sedmice očekujte kišu
pre 1 sat
SrbijaUvek pričam istinu svim političarima i državnicima sa kojima se susrećem. Mogu da me vole ili mrze, ali uvek poštuju moj stav
pre 4 sata
PolitikaČak 59 odsto anketiranih zadovoljno je potezima Trampa u periodu prenosa vlasti.
pre 9 sati
SvetEpicentar je bio na dubini od 5 kilometara
pre 9 sati
RegionNjena priča, izrečena glasno i hrabro, podseća nas da nasilje nije samo udarac, već i reč, kontrola, oduzimanje dostojanstva
pre 1 sat
SudbineOn je na internetu počeo da objavljuje snimke kako bi podigao svest o svom zdravstvenom problemu
pre 16 sati
SudbineNakon minute ćutanja, prikazan je film o životu predsednika Skupštine ovog grada
pre 18 sati
SudbineOvaj hram posvećen Blagovestima Presvete Bogorodice specifičan je po tome što je jedan od najstarijih u Srbiji
pre 19 sati
SudbineKardiohirurg prof dr Miljko Ristić pokuša je da spase život upucanom premijeru
pre 20 sati
SudbineOn mu se zahvalio za sve što je postigao za narod
23.11.2024
SudbinePorodica, prijatelji, kao i stranačke kolege došli su da odaju poštu pokojnom Mrki
23.11.2024
SudbineDani žalosti su nedelja 24., ponedeljak 25. i utorak 26. 11. 2024.
23.11.2024
Sudbine
Ostavite komentar