Da li zapravo znate šta je MOBING i kako da ga PREPOZNATE na radnom mestu?
Mobing nije novi fenomen, postoji od kada postoji ljudski rod i želja pojedinca za vlašću
13.09.2022
ČuvarkućaBurnout je posledica je sve užurbanijeg načina života - obaveze, stres, i stalna jurnjava za ispunjavanjem rokova...
podeli vest:
U kliničkom smislu, burnout sindrom se javlja kao prolongirani odgovor na hronični stres na poslu i obuhvata promenjen doživljaj i sebe i drugih ljudi. To je teško uočljiv postepen process koji se ne javlja preko noći, a simptomi su u početku suptilni, ali s vremenom postaju mnogo ozbiljniji.
Burnout je prvi put upotrebio Herbert Frojdenberger 1974. u svojoj knjizi Burnout: The High Cost of High Achievement (Burnout: Visoka cena visokog dostignuća). Nedavno je i Svetska zdravstvena organizacija priznala ovaj sindrom, budući da je današnji način života znatno stresniji nego pre.
Ovaj sindrom ima tri stadijuma: preovlađujući osećaj umora, ciničnost i udaljenost od posla, osećaj neefikasnosti i nepostizanje uspeha. Takođe, istovremeno se javljaju bespomoćnost, poraženost, nedostatak energije, istrošenost, učestale glavobolje, promena apetita, poremećaj sna, smanjen imunitet.
Međutim, važno je na vreme prepoznati uzroke burnout sindroma, od kojih je glavni uzrok stress a zatim slede stalna opterećenost poslom, nedostatak mogućnosti za odmor, nametanje tempa i načina rada direktno su povezani.
Mobing nije novi fenomen, postoji od kada postoji ljudski rod i želja pojedinca za vlašću
13.09.2022
ČuvarkućaUspeh i sreća, sreća i uspeh. Ljudi često mešaju ta dva pojma pa ih čak i poistovećuju, ali... postoji razlika
14.12.2022
MozaikBurnout sindrom ne izaziva samo previše radnih sati i obaveza. Kada poslodavac ne prepoznaje trud i ne nagrađuje radnike (psihološki ili finansijski), povećava se vulnerabilost ka razvoju sindroma, zbog toga što se time obezvređuje i posao i sam radnik. Navedeno se automatski povezuje sa osećanjem neefikasnosti.
Nasuprot tome, nagrađivanje radnika pruža satisfakciju i daje motivaciju za dalji rad. U slučaju nedostatka poverenja između poslodavca i radnika, čestih i nerešenih konflikta, takođe se povećava verovatnoća razvoja sindroma.
Foto: Pixabay.com
– Svaki dan je loš dan
– Briga o poslu ili o privatnom životu deluje kao gubitak energije
– Konstantna iscrpljenost
– Većina obaveza u toku dana užasno smara
– Osećaj da bilo šta što se uradi nema smisla i ne doprinosi bilo čemu
– Odlaganje ili izbegavanje obaveza
– Socijalna izolacija
– Pribegavanje upotrebi hrane, alkohola i droge
– Prenošenje frustracija na druge
– Izbegavanje odlaska na posao, kašnjenje i raniji odlazak sa posla
Istraživanja su pokazala da osobe koje su ekstrovertne i emotivno stabilnije imaju manju predispoziciju da razviju sindrom, dok su osobe koje su visokoodgovorne, sa izraženom potrebom za kontrolom, uz težnju ka perfekcionizmu i pesimistične, podložnije razvoju ovog sindroma.
Uočeno je da ovom sindromu češće podležu osobe koje rade poslove koji podrazumevaju komunikaciju s ljudima (npr. šalterski službenici), kao i u profesijama koje se bave brigom o drugima. Utvrđeno je da zdravstveni radnici pripadaju najrizičnijoj grupi za razvoj ovog sindroma. Studija koja je objavljena 2003. godine pokazala je da je 89 odsto psihijtara prošlo kroz ovo iskustvo zbog susreta sa duševnom patnjom pacijenata.
Ukoliko se razvio poremećaj, prvo što se preporučuje jeste fokusiranje na promene u ponašanju uz procenu vlastitih fizičkih granica i određivanju prioriteta u životu.
Pitanje je da li je zaista posao na prvom mestu ili je preveliko profesionalno angažovanje bežanje od drugih životnih problema. U vezi s tim, treba proceniti obim posla koji se može obaviti u okvirima radnog vremena, voditi računa o dužini radnog vremena i potrebi za prekovremenim radom, odnosno napraviti balans između privatnog i poslovnog života.
Preporučuje se da se neguju zdravi odnosi sa kolegama i da se poprave oni koji su loši. Socijalni kontakti su prirodni antidot za stres.
Razgovor sa osobom od poverenja je najbrži i najefikasniji način da se umanji stres, a ako ne postoji takva osoba, nikada nije kasno da se izgrade nova prijateljstva i da se prošire socijalne relacije.
Evo nekoliko dobrih saveta kako da promenite karijeru i zgrabite uspeh
27.09.2022
MozaikPredložemo vam da usvojite neke od ovih navika koje vam mogu pomoći da izgradite samopouzdanje
20.10.2022
MozaikUkoliko se dolazi u kontakt s ljudima koji negativno utiču, poželjno je to vreme limitirati. Naučiti reći „ne“, ako je to teško, setiti se da to „ne“ omogućava da se kaže „da“ za stvari koje dovede do zadovoljstva.
U prevazilaženju ovog sindroma pomoći će fizička aktivnost, relaksacija i zdrava ishrana -preporučuju se redovne šetnje, slušanje muzike, čitanje, gledanje televizije.
Važno je naspavati se i da se, kad god je moguće, ode na odmor da bi se "napunile baterije".
Knjiga koja će vas navesti da razmišljate o svom životu na drugačiji način
01.09.2022
KnjigePonedeljak je samo prvi dan radne nedelje i zato - osmeh na lice i napred u nove pobede
05.12.2022
MozaikUprkos opštem mišljenju, trenutak je vrlo precizna vremenska odrednica
22.10.2022
MozaikVredi pokušati - ove magične reči promeniće vaš život na bolje
17.10.2022
MozaikReditelj je izazvao bes javnosti na Kanskom festivalu kada je na konferenciji za novinare povodom filma "Melanholija" rekao da je nacista
12.02.2025
SudbineDragoljub Vojnov ostaće upamćen po brojnim ostvarenjima koje i danas ne gube na popularnosti
12.02.2025
SudbineĐorđe Firić se prvi put oglasio nakon jedne od najvećih tragedija koja se desila u našoj zemlji
12.02.2025
SudbinePevačica je kratko vreme vodila borbu sa kancerom krajnika, koji je letos i operisala, ali joj se iznenada stanje pogoršalo
12.02.2025
SudbineDres prvog tima Crvena zvezde je nosio od 9. maja 1964. pa do 27. jula 1971. godine
11.02.2025
SudbineBogoljub Karić izneo je za Institut IFIMES geopolitičku viziju i razmišljanja o budućnosti Srbije. Prenosimo ovaj autorski tekst u celosti
10.02.2025
Kolumna
Ostavite komentar