Volite ORAHE? Ako spadate u ovu grupu ljudi, nikako ih NE SMETE JESTI! Za vas su oni kao OTROV
Kako navodi nefrolog Čidozi Odigve, orasi čuvaju zdravlje creva i mozga, a njihova protivupalna svojstva smanjuju rizik od raka, ali...
01.09.2024
VestiProfesorka dr Svetlana Stanišić u emisiji "Uranak" na televiziji K1 o mikroplastici u moždanom tkivu
podeli vest:
Nedavne studije otkrile su da je mikroplastika pronađena čak i u moždanom tkivu, što postavlja nova pitanja o njenom uticaju na naše zdravlje.
Osim što može smanjiti imunitet, mikroplastika se povezuje sa povećanim rizikom od moždanih i srčanih udara. Kako se mikroplastika taloži u našem organizmu i koji organi su najugroženiji?
Na ova pitanja odgovorila je profesorka dr Svetlana Stanišić u emisiji "Uranak" na televiziji K1.
Dr Stanišić objašnjava da veći deo mikroplastike ulazi u organizam putem udisanja.
- Pokazalo se da, iako ljudi obično misle da je mikroplastika prisutna u morskim plodovima, ona se može naći i u vazduhu oko nas. Ako boravite u prostoru sa puno plastike, čestice plastike mogu završiti u vašem organizmu. Čak i garderoba koju nosimo može biti izvor mikroplastike, kao što je slučaj sa radnicima u industriji sintetičkog tekstila, koji su imali ozbiljne respiratorne probleme zbog udisanja mikrovlakna plastike - objašnjava dr Stanišić.
Kako navodi nefrolog Čidozi Odigve, orasi čuvaju zdravlje creva i mozga, a njihova protivupalna svojstva smanjuju rizik od raka, ali...
01.09.2024
VestiKupljene proizvode potrošači mogu da vrate u najbližu Pepko prodavnicu, a račun nije neophodan
29.08.2024
SrbijaDeca su posebno ugrožena, naglašava profesorka:
- Deca su u opasnosti iz više razloga. Prvo, zbog male telesne mase, a drugo, mikroplastika može proći kroz placentnu barijeru, što znači da su deca izložena mikroplastici još pre rođenja. U poređenju sa odraslima, koja su izložena poslednjih deset godina, deca su od samog početka izložena ovom zagađivaču.
Što se tiče dijagnostike, dr Stanišić objašnjava da trenutno ne postoje testovi koji direktno mogu utvrditi prisustvo mikroplastike u organizmu.
- Mikroplastika može ući u telo putem hrane, tečnosti ili udisanjem, a zatim prelazi u krvotok. Postoje dve vrste plastike: mikroplastika (manje od 5 mm) i nanoplastika (manje od jednog mikrometra). Što su čestice manje, lakše prolaze kroz barijere u organizmu - dodaje ona.
- Organizam pokušava da eliminiše mikroplastiku kao strano telo kroz procese fagocitoze. Međutim, plastika izaziva zapaljenje i oksidativni stres, te isijava hemijske materije koje su prisutne u plastici ili aditivima dodatim plastici. Takođe, plastika može apsorbovati štetne hemikalije iz životne sredine, poput kancerogenih policikličnih aromatičnih ugljovodonika i teških metala, što se naziva efekat trojanskog konja - objašnjava profesorka Stanišić.
Foto: Shutterstock
Doktorka objašnjava da se procenjuje da osoba u razvijenim zemljama unese oko 120 hiljada čestica mikroplastike godišnje.
- Ovaj podatak može delovati apstraktno, ali ako uzmemo konkretne primere, situacija postaje jasnija. Na primer, osoba koja pije vodu iz plastične flaše unosi oko 90 hiljada čestica mikroplastike godišnje, dok oni koji koriste vodu iz česme unose otprilike 4 hiljade čestica. Ne postoji potpuno bezbedna plastika. Međutim, izbegavanjem pijenja vode iz plastičnih flaša možete smanjiti svoju izloženost za oko polovinu - kazala je dr Stanišić u emisiji "Uranak" na televiziji K1 i objašnjava da ne postoji nijedan suplement kojim možete iz organizma izbaciti miktoplastiku.
BONUS VIDEO:
Ona je omogućila nevakcinisanim licima da dobiju potvrde o izvršenoj vakcinaciji protiv COVID 19
23.08.2024
HronikaOva bolest predstavlja značajan problem u celom svetu, jer su njena učestalost i posledice u stalnom prastu
05.09.2024
VestiBolesti se šire Pojasom Gaze nakon izlivanja kanalizacije
26.08.2024
Svet"Batut" ima stalni epidemiološki nadzor nad majmunskim boginjama od 2022. godine, rekla je Verica Jovanović
19.08.2024
Srbija
Ostavite komentar