Zdravlje

PO ČEMU SE RAZLIKUJU MUŠKO I ŽENSKO SRCE? Istaknuti kardiolog objasnila veliku razliku

Ovo su ključni uzroci zbog kojih strada žensko srce

Izvor: K1info

Autor: Mina Duduković

29/10/2024 > 14:07

podeli vest:

PO ČEMU SE RAZLIKUJU MUŠKO I ŽENSKO SRCE? Istaknuti kardiolog objasnila veliku razliku
Foto: K1 televizija


U Srbiji svake godine više od 50.000 ljudi izgubi bitku sa kardiovaskularnim bolestima, što je alarmantan podatak koji ne možemo ignorisati. Simptomi poput preskakanja srca, bolova u grudima i gušenja često su prvi znakovi da srce ne funkcioniše kako treba.

Kada je pravo vreme za kardiološki pregled? 

O ovom važnom pitanju razgovaramo u emisiji "Uranak" na televiziji K1 sa dr Tamarom Urošević, istaknutom kardiologom, koja objašnjava razliku između muške i ženske kardiologije.

- Postoji i kod nas. U celom svetu se posebna pažnja obraća na žensku kardiologiju. Zato što je uočeno da poslednjih decenija žene prvi pregled traže da budu kardiološki, jer imaju nespecifične tegobe, kao što su stezanje u grudima, poremećaj u srčanom radu, aritmije, tahikardije i pritisak na grudima. U razvoju medicine došlo se do saznanja da, kako žensko srce stari, prolazi kroz mnoge hormonske promene, od detinjstva do starosti - kaže doktorka i objašnjava:

- Postoje razlike i u strukturi kardiovaskularnog sistema, srčanog mišića i krvnih sudova između muškaraca i žena, ali je u funkciji najveća razlika. Žene su hormonski zaštićene do menopauze; estrogen ih štiti i potpuno drugačije funkcioniše. Unutrašnjost krvnih sudova stari s menopauzom. Kako oni počinju da se menjaju, plakovi se teže zadržavaju na njima, elastičnost krvnih sudova se menja, ulazimo u neku vrstu hipertenzije i angine pektoris, jer se krvni sudovi skupljaju, postaju krući i krti, i na taj način dobijamo zamaranje, skok pritiska, glavobolju i pritisak u glavi. Sa druge strane, žene su mnogo više opterećene svakodnevnim životom nego što su bile ranije, tako da imaju odgovorne poslove i moraju o sebi da brinu. Samim tim, sa psihološke strane, osećaju veliki zamor i imaju nespecifične tegobe - objasnila je doktorka.

Suplementacija hormonima u menopauzi:

- To jeste trend u svetu, da se nastavi sa nekim malim dozama hormona, ali što se tiče ženske kardiologije, uvek radimo u timu sa endokrinologom. Na osnovu analiza laboratorijskih i kardioloških, odlučujemo da li se nastavlja terapija ili ne. Trebalo bi da se uvede mala doza suplementacije kada žena uđe u menopauzu, ali nije kasno ni kasnije, ako se nisu odlučile odmah. U prvih deset godina mogu da se dodaju hormoni i da imamo benefit od njih - rekla je doktorka.

Doktorka objašnjava na šta sve žene treba da obrati pažnju pre prvih simptoma: 

- Na različite načine žene stare. Neke će imati kardiološke probleme, dok će neke zaista imati. Bitno je da se rade preventivni pregledi; neki čak preporučuju i od 25 godina, ako je ozbiljna loša genetika, ali od 35-40. godine moramo da idemo na preglede kako bismo videli u kom pravcu organizam ide. Neko ide ka povećanim masnoćama, neko ka angini pektoris, neko ka hipertenziji, kako bismo na vreme, pre nastanka tegoba, mogli da korigujemo nešto. Na taj način žena može da odgodi nastanak tegoba - kazala je.

Trudnoća i kardiološki problemi:

- U trudnoći može da se javi povišen pritisak, ali i gestacijski dijabetes, kao i aritmije. Bilo šta da se javi, mora odmah da se reaguje, kako bi se odlučilo da li je potrebna terapija ili ne, kako bi se zaštitili plod i žena. Bilo koji poremećaj koji žena ima u trudnoći, kasnije u toku njenog života povećava kardiovaskularni rizik, dvostruko. To je rizik da će se dogoditi neželjeni događaj za srce. Najbitnije je da kada žene ulaze u trudnoću, drže balansiranu ishranu, jer prekomerna težina može da bude okidač za bilo koju dalju kardiološku smetnju".

Ključni uzroci zbog kojih strada žensko srce:

- Gojaznost, cigarete, alkohol i neke genetske predispozicije koje neki imaju od ranije, kao što su povišena masnoća, insulinska rezistencija koja kasnije može da pređe u dijabetes, i poremećaj štitne žlezde koja je veoma bitna zbog javljanja aritmija. Hormoni štitne žlezde direktno mogu da utiču na osećaj preskakanja srca. Imamo puno faktora na koje možemo da utičemo ili redovno pregledamo; barem krv da izvadimo jednom godišnje da znamo gde smo - objašnjava.

Simptomi predznaka infarkta nespecifični su za žene, a specifični za muškarce:

- Najčešći simptomi infarkta su: osećaj pečenja, žarenja ili paljenja u grudnom košu i bol koji se prenosi na levo rame ili levu lopaticu. To je izuzetno jak bol. Međutim, kod žena može da se javi i u nekoj blažoj formi, a da je zaista infarkt srca, kao što je bol u vratu, vilici, stezanje u celom vratu i ramenima; može doći do mučnine, povraćanja, bola u leđima, preznojavanja, nesvestice i vrtoglavice. Bilo šta što se javi u tom smislu, a da nije često kod žena, uzvičnik je za kardiologa - kaže doktorka i objašnjava zašto cigarete štetnije utiču na žene nego na muškarce:

- U svetu je veći broj muških pušača, ali veći broj žena umire od posledica pušenja. Tu se misli i na karcinome i na kardiovaskularna oboljenja. Supstance koje se nalaze u duvanu skupljaju koronarne krvne sudove. Oni se nalaze oko srca, tanki su i uski; kada se skupe, to je angina pektoris, a kada se zapuše potpuno, to je infarkt srca. Žensko srce je specifično po tome što su i te koronarke finije; njihova građa je drugačija, i zbog toga spoljni faktori, kao što je pušenje, mogu da dovedu do skupljanja krvnih sudova. Kod muškaraca je najčešće plak koji je napravljen od masnoće i ateroskleroze i on se fizički skuplja, a kod žena imamo funkcionalno skupljanje koronarnih sudova i bukvalno mogu da naprave sebi infarkt. To može da se desi i zbog hormona, stresa, ne samo zbog pušenja - zaključila je doktorka u emisiji "Uranak" na televiziji K1. 

BONUS VIDEO: 

Ostavite komentar