Zdravlje

100 ŽENA NEDELJNO POKUŠAVA DA ZATRUDNI BEZ PARTNERA! Tek svaki deseti proces veštačke oplodnje je heteroseksualni par

Između 2012. i 2022. godine, broj neudatih žena koje su koristile vantelesnu oplodnju ili inseminaciju donora povećao se sa 1.400 na 4.800

Izvor: K1info

Autor: Anica Ninković

29/11/2024 > 12:52

podeli vest:

100 ŽENA NEDELJNO POKUŠAVA DA ZATRUDNI BEZ PARTNERA! Tek svaki deseti proces veštačke oplodnje je heteroseksualni par
Foto: Shutterstock


Broj neudatih žena i istopolnih parova koji su podvrgnuti lečenju neplodnosti utrostručio se za jednu deceniju, pokazuju nove brojke.

Između 2012. i 2022. godine, broj neudatih žena koje su koristile vantelesnu oplodnju ili inseminaciju donora povećao se sa 1.400 na 4.800.

Prema Upravi za ljudsku oplodnju i embriologiju (HFEA), broj istopolnih ženskih parova koji su krenuli na lečenje plodnosti porastao je sa 1.300 na 3.300 u istom periodu, prenosi "MailOnline".

Foto: Freepik.com

 

To znači da neudate žene sada čine 6 odsto svih vantelesnih tretmana. Stručnjaci kažu da je porast broja i pad prosečne starosti od 36 verovatan, jer je društveno prihvatljiviji nego pre deset godina.

Prema izveštaju zamrzavanje jajnih ćelija jedan je od „brže rastućih“ tretmana. Obično ga preduzimaju oni koji žele da zadrže svoju plodnost otvorenom za kasnije u životu. Neudate žene su činile 90 odsto onih koje su učestvovale  u tretmanima od 2018. godine.

Samo jedan od 10 tretmana zamrzavanjem jajnih ćelija bio je među heteroseksualnim parovima, ali je veća verovatnoća da će ih ova grupa odmrznuti za lečenje u poređenju sa slobodnim ženama.

Foto: Shutterstock

 

Godine 2022., jedan od šest ciklusa vantelesne oplodnje među ženskim parovima bio je takozvani „recipročni IVF“, gde jedna žena nosi embrion stvoren iz jajne ćelije njihovog partnera.

Izveštaj takođe uključuje surogat majčinstvo po prvi put, koje je korišćeno u 0,4 odsto svih tretmana vantelesne oplodnje u 2022. godini. Heteroseksualni parovi su činili 39 odsto, dok su „drugi tipovi porodice“ – kao što su potpuno muški parovi – činili ostalih 61 odsto.

Sve u svemu, skoro devet od 10 (89 odsto) tretmana vantelesne oplodnje u 2022. bilo je među parovima suprotnog pola, saopštio je HFEA.

Autori su istakli kako su neudate žene i istopolni parovi imali najveću stopu nataliteta nakon što su bili podvrgnuti lečenju, sa stopom od 40 procenata po transferisanom embrionu u poređenju sa 35 procenata za heteroseksualne parove.

Različite stope su verovatno uzrokovane razlozima za vantelesnu oplodnju, pošto parovi suprotnog pola najverovatnije koriste tretman zbog problema sa neplodnošću.

Finansiranje vantelesne oplodnje u 2022. godini bilo je najmanje uobičajeno za samce i istopolne parove – sa 18 odnosno 16 odsto – u poređenju sa 52 odsto za heteroseksualne parove starosti od 18 do 39 godina.

- U Velikoj Britaniji, različite porodične grupe mogu pristupiti širokom spektru reproduktivnih opcija. Iako HFEA ne reguliše finansiranje, podstičemo one koji naručuju usluge za neplodnost da preispitaju svoje kriterijume podobnosti i razmotre da li oni imaju negativan uticaj na pristup lečenju, i nadamo se da će ovaj izveštaj pokrenuti dalju diskusiju. Takođe podstičemo pružaoce zdravstvenih usluga da se uvere da informacije koje pružaju predstavljaju raznolikost porodica i pacijenata koji pristupaju lečenju, tako da svako može da dobije inkluzivno iskustvo - rekla je Džulia Čein, predsednica HFEA.

Bonus video:

Ostavite komentar