Zdravlje

OVAJ LEK ZA ASTMU MENJA SVE Nova terapija dolazi u Srbiju, pacijenti će uskoro lakše da dišu!

U Srbiji od astme boluje desetak posto stanovništva, a tome je doprineo tempo života, zagađen vazduh i alergije koje su bolest 21. veka

Izvor: K1info

04/12/2024 > 12:08

podeli vest:

OVAJ LEK ZA ASTMU MENJA SVE Nova terapija dolazi u Srbiju, pacijenti će uskoro lakše da dišu!
Foto: K1info


Britanski naučnici nedavno su predstavili revolucionarni lek za lečenje astme, koji bi mogao da promeni živote miliona obolelih širom sveta. 

Ovaj inovativni lek nudi novu nadu pacijentima koji se suočavaju s otežanim disanjem, čestim napadima i ograničenjima u svakodnevnom životu. Kako lek funkcioniše, kome je namenjen i kada bi mogao postati dostupan u Srbiji, saznajemo od pedijatra pulmologa i alergolog, dr Aleksandre Vukov, koja je gostovala u emisiji "Uranak" na televiziji K1.

- Lek koji je u fokusu deluje na imuni sistem, konkretno na bela krvna zrnca koja su ključna za razvoj zapaljenja kod astme. Astma je hronična zapaljenska bolest, a ćelije koje najviše doprinose tom zapaljenju su eozinofili. Ovde govorimo o leku iz grupe monoklonskih antitela, čija je glavna karakteristika specifično i ciljano delovanje. Ova antitela deluju na molekul interleukin 5, koji se vezuje za eozinofile i bazofile, ćelije odgovorne za izazivanje upale. Takođe, pokreću NK ćelije (ćelije ubice), koje uništavaju eozinofile. Na taj način, lek direktno smanjuje broj eozinofila, koji su ključni u održavanju zapaljenja kod astme - rekla je doktorka i dodala: 

- Ova terapija je namenjena pacijentima koji ne reaguju adekvatno na standardnu terapiju kortikosteroidima i inhalatorima. Kortikosteroidi i pumpice su osnovni vid lečenja astme, ali kod pacijenata sa čestim pogoršanjima, gde standardna terapija ne daje željene rezultate, lekari mogu uključiti monoklonska antitela kao deo personalizovanog pristupa lečenju. Odluka o primeni ove terapije donosi se na osnovu medicinske procene i težine bolesti, pružajući pacijentima novu šansu za efikasno upravljanje simptomima astme - objasnila je doktorka da je ovaj lek namenjen individualno za osobe koje imaju loše kontrolisanu astmu.

Foto: Freepik.com

 

U Srbiji od astme boluje desetak posto stanovništva, doktorka objašnjava šta doprinosi tome:

- Tempo života, zagađen vazduh, alergije koje su bolest 21. veka. Sve je to doprinelo tome da se astma pogorša - rekla je doktorka i objašnjava na kom nivou je svest o ovoj bolesti u našoj zemlji. Za one koji se suočavaju s ovim problemima, strah je veoma prisutan. Svesni su ozbiljnosti situacije, jer je poznato da alergije na hranu ili ekcemi često mogu biti uvod u ozbiljnije simptome. Tegobe često započinju u nosu, a potom se spuštaju na pluća. Roditelji čija deca imaju ovakve probleme obično su vrlo svesni važnosti pravovremenog lečenja i rešavanja tih stanja. Isto važi i za odrasle koji se suočavaju s respiratornim teškoćama - kada neko doslovno bori za dah, to može izazvati snažan strah i osećaj nemoći - objasnila je doktorka, a potom objasnila šta su uzroci astme: 

- Genetika igra ključnu ulogu u razvoju astme. Ako oba roditelja imaju alergiju ili astmu, verovatnoća da će i dete razviti astmu iznosi čak 75 odsto. Čak i ako roditelji nemaju alergiju, statistike pokazuju da svako četvrto dete može razviti neku vrstu alergije. Drugi važan faktor su bronhoopstrukcije kod deteta. Posebno je značajno da li je dete tokom ovih epizoda zahtevalo injekcije ili hospitalizaciju. Ovi parametri nam ukazuju na ozbiljnost problema i mogućnost da se treća bronhoopstrukcija proglasi astmom. Da bi se postavila dijagnoza astme, neophodno je ispitati prisustvo alergija. Alergijska astma zahteva specifičan pristup i lečenje lekovima o kojima smo već govorili - dodala je doktorka.

Ona je objasnila i kada se treba javiti lekaru, kao i da će lek za astmu biti dostupan i u Srbiji. 

- Astma je noćni kašalj, posle ponoći, kašalj se ponovlja, koriste se bronho diletatori, to su simptomi da se deca upute kod plumologa i alergologa, kako bi se utvrdilo da li dete ima alergiju, i kako da se dete leči. Lek je već registrovan u našoj Agenciji za lekove, ali s obzirom na njegovu specifičnost na molekularnom nivou i visoku cenu, neophodno je pažljivo odabrati pacijente koji će ga primati. Reč je o veoma skupom leku, čija cena dostiže hiljade evra, ali se očekuje da bude dostupan na teret fonda. Ovo je ključna terapija za pacijente za koje trenutno nemamo adekvatno rešenje i kojima ne možemo pomoći konvencionalnim metodama lečenja - zaključila je doktorka.

 

Ostavite komentar