Zdravlje

ALARMATNO UPOZORENJE STOMATOLOGA Veliki broj dece ima ozbiljna oboljenja zuba! Roditelji, ovo dobro pročitajte!

Roditelji decu kod stomatologa uglavnom dovode kada već imaju ozbiljan zdravstveni problem, upozorava dr Ivana Tasić

Izvor: K1info

Autor: Mina Duduković

12/01/2025 > 19:00

podeli vest:

ALARMATNO UPOZORENJE STOMATOLOGA Veliki broj dece ima ozbiljna oboljenja zuba! Roditelji, ovo dobro pročitajte!
Foto: Freepik.com


Rezultati poslednjih istraživanja pokazuju da sve zdrave zube nema ni 40 odsto dece u Srbiji, a stomatolozi upozoravaju da su glavni krivci za ovako poražavajuću statistiku neposvećenost roditelja, loša ishrana, ali i neobaveštenost od strane primarnih zdravstvenih centara. 

- Roditelji decu kod stomatologa uglavnom dovode kada već imaju ozbiljan zdravstveni problem i javljaju nam se kada mališani  imaju bolni otok. Tada doktori stomatologije moraju dosta radikalnije da pristupe lečenju i nemaju vremena da se bave psihologijom deteta, pristupu, obukom, animacijom... Oni tada moraju odmah da saniraju otok koji može životno ugroziti detetov život - kaže stomatolog dr Ivana Tasić. 

Foto: Privatna arhiva

 

Kako kaže, prva poseta stomatologu i specijalisti je idealna već sa šest meseci života deteta. 

-  Odmah nakon rođenja, bilo bi dobro da medicinske sestre i pedijatri obave obuku sa roditeljima oko higijene usne duplje nakon sisanja, kao i o samoj ishrani, a onda to da nastavi doktor stomatologije. Ta prva poseta zubaru je veoma važna. Dete je možda neće zapamtiti, ali hoće miris ordinacije i glas stomatologa i sve će biti lakše kako vreme odmiče. Nakon toga, treba da sledi naredna kontrola posle šest meseci, kad dete napuni godinu dana. Na svakom pregledu usne duplje zubari treba da govore roditeljima i o ishran i o oralnoj higijeni. Kada deca često dolaze na kontrole i roditelji dobijaju instrukcije, mališani nemaju strah. Najvažnije je da postignemo to da dete ne navuče traume, sa tri, četiri godine, već da se oseća prijatno u stomatološkojoj stolici i sa svojiom odabranim lekarom - priča doktorka, i dodaje:

- Kasna poseta stomatologu, može ugroziti i zametke stalnih zuba i od deteta napraviti već u mlađim godinama invalida. Sa oštećenjem aparata za žvakanje postajemo invalidi. Kao što neko nema ruku, nogu, isto je tako kada nemamo zube, spadamo u invalide, jer nismo u mogućnosti da žvaćemo, jedemo, gutamo, a i socijalno smo ugroženi. U današnjem vremenu, nedopustivo je da dete ide sa kariogenim, crnim zubima, neprijatnim mirisom... Tako postaje i meta za dečije ruganje - jasna je dr Tasić.

Foto: Freepik.com

 

Ona dodaje i da  je veliki problem neadekvatna ishrana dece koja direktno utiče na oralnu higijenu. 

- Koristi se gotova, kupovna hrana, bogata ugljenim hidratima. Deci dajemo da jedu čips i piju sokove, a sve je to čista hemija. Roditelji treba da znaju da su i kese od tih grickalica kancerogene, kao i to ulje u kojima se sve to prži. Često kažem roditeljima da kada pruže detetu girckalicu, direktno im daju otrov. Zlatno pravilo su tri glavna obroka, doručak, ručak, večera i dve voćne užine. Nakon oboka obavezno je napraviti dva sata pauze, kako bi ta kisela sredina u usnoj duplji zahvaljujući pljuvački počela da pada i krenula ka baznoj sredini. Konstantno uzimanje hrane pravi kiselu sredinu i rastvara gleđ, tako i nastaje karijes - objašnjava doktorka - ispričala je doktorka za K1info

Kako dodaje osim adekvatne ishrane, važna je i higijena.

- Decu treba pustiti i sa dve godine da drže svoju četkicu za zube. Treba ih prvenstveno pustiti da gledaju u roditelje, stariju braću, i sestre, kad oni peru svoje zube, pa će i oni sami poželeti da to rade. Deca bi trebalo da su manuelno spretna tek sa nekih, sedam, osam godina. Međutim i tada nailazimo na probleme, jer današnja deca najviše vremena provode na telefonu i njihove nervne ćelije u mozgu nisu napravile dobre sinapse za fine radnje i precizne pokrete - upozorava doktorka. 

Na pitanje da li naša deca imaju bolesnije zube od vršnjaka u Evropi, doktorka odgovara:

- Evropske zemlje, imaju odličan zdravstveni sistem. U Švedskoj, recimo, deca smeju slatkiše da jedu samo jednom nedeljno, u suprotnom roditelji se kažnjavaju. Ako kontrole nisu redovne odmah se obaveštavaju socijalne službe! Na taj način oni štitite i decu, ali i svoje stanovništvo od raznih bolesti. Jednostavnim preventivnim pregledima, može se mnogo postići - dodaje ona. 

Za kraj, doktorka kaže da je edukacija  izuteno bitna kao i prevencija.

- Savet za roditelje je da redovno posećuju stomatologe sa svojom decom, da se bave njima i da slušaju svoje doktore stomatologije, da se baziraju na pravilnu ishranu i oralnu higijenu.

BONUS VIDEO: 

Ostavite komentar