ZDRAVLJE NA DOHVAT RUKE Evo zašto treba jesti orašaste plodove svaki dan
Ako želite da imate jako srce orasi, bademi i lešnici pravi su izbor za svakodnevnu ishranu
10.01.2025
VestiGodine 2023, Peking je proglasio "odlučujuću pobedu" nad kovidom, nazivajući svoj odgovor na pandemiju "čudom u istoriji čovečanstva."
podeli vest:
Peta godišnjica prve poznate smrti od virusa kovid-19 danas je u Kini prošla gotovo neprimećeno, bez zvaničnih obeležavanja u zemlji gde je ova pandemija i dalje tabu tema. Dana 11. januara 2020. godine, zdravstveni zvaničnici iz centralnog kineskog grada Vuhana objavili su da je 61-godišnji muškarac preminuo od komplikacija usled upale pluća izazvane dotad nepoznatim virusom.
Ova objava usledila je nakon što su vlasti izveštavale o desetinama infekcija tokom nekoliko nedelja, izazvanih patogenom koji je kasnije nazvan SARS-CoV-2 i prepoznat kao uzrok koronavirusa.
Taj događaj pokrenuo je globalnu pandemiju koja je do sada odnela više od sedam miliona života i duboko izmenila način života širom sveta, uključujući i Kinu.
Ako želite da imate jako srce orasi, bademi i lešnici pravi su izbor za svakodnevnu ishranu
10.01.2025
VestiKonzumacija kafe ujutru pozitivno utiče na zdravlje, dok ispijanje kafe u kasnijim satima dana nema iste efekte, pokazuje najnovija studija.
09.01.2025
VestiMeđutim, danas nije bilo zvaničnih obeležavanja godišnjice. Na društvenim mrežama, mnogi korisnici takođe nisu bili svesni važnosti ovog datuma. Nekoliko video snimaka koji su kružili na Douyin-u, kineskoj verziji TikTok-a, ukazalo je na taj datum, ali su ti snimci malobrojni.
Na popularnoj platformi Weibo, korisnici koji su posećivali bivši nalog Li Venlijanga – doktora uzbunjivača, koji je bio pod istragom policije zbog širenja prvih informacija o virusu – nisu direktno pominjali godišnjicu.
- Doktore Li, prošla je još jedna godina - napisao je jedan komentator i dodao: - Kako brzo vreme prolazi.
O identitetu prve žrtve koronavirusa malo se zna, osim da je bio čest posetilac riblje pijace u Vuhanu, za koju se smatra da je bila mesto širenja virusa tokom početka epidemije.
Nekoliko dana nakon njegove smrti, druge zemlje su izvestile o prvim slučajevima bolesti, što je pokazalo da zvanični napori za suzbijanje širenja zaraze nisu uspeli i da epidemija prelazi u pandemiju.
Zapadne vlade su kasnije kritikavale Kinu zbog navodnog zataškavanja rane transmisije virusa i uništavanja dokaza o njegovom poreklu, mada je Peking žustro tvrdio da je delovao odlučno, ažurno i sa punom transparentnošću prema čitavom svetu.
Prema podacima SZO, Kina je do danas zvanično prijavila skoro 100 miliona slučajeva koronavirusa i 122.000 smrtnih slučajeva do kojih je usled njegovog širenja došlo. Ipak, širom sveta vlada teorija da je broj preminulih u Kini verovatno mnogostruko veći od zvaničnog.
BONUS VIDEO:
Direktorka "Batuta" dr Verica Jovanović kaže da u Srbiji imamo potvrđene sve tipove virusa gripa
09.01.2025
VestiNije neobično da se, nakon perioda bezbrižnosti, suočimo s izazovom vraćanja u rutinu
09.01.2025
VestiIako obično izaziva blage simptome, u retkim slučajevima ovaj virus može da bude smrtonosan
09.01.2025
VestiSmatrao je da ovo voće ima posebna svojstva
09.01.2025
Vesti
Ostavite komentar