Zdravlje

AKO OSETITE OVE SIMPTOME, ODMAH IDITE KOD LEKARA! Doktor u Uranku upozorava na opasnu, a nevidljivu bolest

Oboljenje se najčešće manifestuje kod mladih ljudi, a od plućne arterijske hipertenzije trenutno se leči oko 250 osoba

Izvor: K1info

19/02/2025 > 10:54

podeli vest:

AKO OSETITE OVE SIMPTOME, ODMAH IDITE KOD LEKARA! Doktor u Uranku upozorava na opasnu, a nevidljivu bolest
Foto: K1 televizija


U susret Svetskom danu retkih bolesti, u Beogradu se održava edukativna tribina pod nazivom "Plućna hipertenzija – bolest koja oduzima dah", u organizaciji Udruženja za plućnu hipertenziju Srbije.

Ova tribina ima za cilj podizanje svesti o ozbiljnosti ovog oboljenja, njegovim simptomima i mogućnostima lečenja.

U Srbiji se od plućne arterijske hipertenzije trenutno leči oko 250 osoba, dok je realan broj obolelih gotovo duplo veći. Upravo zbog nespecifičnih simptoma i kasnog prepoznavanja, ova bolest predstavlja veliki izazov za pacijente i lekare.

Predsednik Udruženja za plućnu hipertenziju i kardiolog, prof. dr Arsen Ristić, gostovao je u emisiji "Uranak" na televiziji K1, gde je objasnio kako dolazi do ove bolesti, koji su njeni simptomi i kako se tretira.

Šta je plućna arterijska hipertenzija?

- To je stanje povišenog pritiska u plućnoj cirkulaciji, iza koga može da stoji čitav niz oboljenja. Konkretno, plućna arterijska hipertenzija nastaje kao posledica oboljenja samih krvnih sudova u plućima. Kada dođe do povišenog pritiska, zidovi krvnih sudova zadebljaju, što povećava otpor proticanja krvi. To dodatno opterećuje desnu polovinu srca, koja nije prilagođena visokom pritisku kao leva strana. Usled toga, dolazi do njenog širenja i razvija se posebna forma desnostrane srčane slabosti, koja, ako se ne leči, može biti fatalna u proseku za oko 3,5 godine - objasnio je prof. dr Ristić.

Zašto je teško prepoznati bolest?

Prema njegovim rečima, bolest je izuzetno teško dijagnostikovati, jer se najčešće manifestuje kod mladih ljudi kroz simptome koji ne ukazuju odmah na ozbiljan problem.

- Najčešći simptom je zamaranje pri naporu i osećaj nedostatka vazduha. Kada mlada osoba, recimo u dvadesetim godinama, kaže da oseća kratak dah i da joj nedostaje vazduh, često se to ne shvati ozbiljno, a iza toga može da stoji upravo ova teška bolest - istakao je prof. dr Ristić.

Napredak u dijagnostici i terapiji

Danas postoje metode kojima se može razlikovati različite forme plućne hipertenzije i identifikovati njen uzrok. Ultrazvučna dijagnostika je značajno napredovala, a još važniji pomak načinjen je u oblasti terapije.

- Trenutno u svetu postoji 15 lekova za lečenje plućne hipertenzije, koji deluju kroz različite mehanizme i terapijske principe. Pokazalo se da kombinacija ovih lekova, ako se primeni na vreme i uz adekvatnu procenu rizika, ne samo da poboljšava kvalitet života pacijenata, već i značajno produžava njihov životni vek - rekao je prof. dr Ristić.

Podizanje svesti – ključ u borbi protiv bolesti

Ovakve tribine i javne diskusije igraju ključnu ulogu u podizanju svesti o plućnoj hipertenziji, jer omogućavaju brže prepoznavanje simptoma, pravovremenu dijagnostiku i primenu odgovarajuće terapije, što može spasiti mnoge živote.

Doktor Ristić ističe da je situacija u našoj zemlji, kada je reč o terapiji, znatno poboljšana:

- Otkako je pre nekoliko godina lečenje ovih pacijenata pokriveno sredstvima Fonda za retke bolesti Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, formirana je komisija u kojoj naši referentni centri – kojih u Srbiji ima četiri – određuju terapiju za svakog pacijenta pojedinačno. Kliničari procenjuju koji su lekovi u tom trenutku najadekvatniji, nakon čega se oni obezbeđuju i distribuiraju pacijentima kroz zdravstvene ustanove.

- Dva leka su brzo dostupna i mogu se dobiti na recept u roku od jednog dana. Otkako je ovaj mehanizam uveden, lečenje pacijenata je značajno unapređeno, dok ranije nismo imali mogućnost adekvatne terapije - zaključio je prof. dr Ristić.

BONUS VIDEO: 

 

Ostavite komentar