SVAKA DVA MINUTA JEDNA ŽENA UMRE Dr Ljubić za K1 otkrio najčešće probleme koji dovode do smrti trudnica i porodilja
podeli vest:

U emisiji "Uranak" na našoj televiziji, gostovao je prof. dr Aleksandar Ljubić, koji je istakao zabrinjavajuće podatke Svetske zdravstvene organizacije. Naime, zbog komplikacija tokom trudnoće ili porođaja, svaka dva minuta jedna žena umre.
U emisiji je diskutovano o glavnim uzrocima smrti trudnica i porodilja u 21. veku, o tome koliko žena širom sveta nema osnovnu zdravstvenu zaštitu, ali i o specifičnostima situacije u Srbiji.
- Radi se o najvećoj i najzapostavljenijoj tragediji društva. Ta brojka je sada manja nego što je bila pre 25 godina. Pre početka ovog milenijuma, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) postavila je 10 ciljeva za novi milenijum, od kojih je jedan bio smanjenje smrtnosti majki. Tada je to prepoznato kao veliki problem, i uspelo je da se smanji sa 500.000 godišnje na 260.000 - rekao je doktor, dodajući:
- O tome se, osim na određene datume, gotovo uopšte ne govori, a zapravo to zahteva apsolutne globalne napore kako bi se smanjilo.
Glavni razlog smrtnosti trudnica i porodilja u 21.veku
- Svaki četvrti dan, u svetu se dogodi jedna tragedija poput Mjanmara u kontekstu porodilja. Organizovanost zdravstvene službe je glavni faktor koji dovodi do ovakvih ishoda u određenim regionima sveta. Razlozi za smrt majke mogu biti direktni, povezani sa komplikacijama tokom trudnoće, poput embolije, krvarenja, infekcija, ili indirektni, kada žena ima već postojeći problem, kao što su dijabetes ili srčane bolesti. Mi, kao pojedinci, možemo da identifikujemo samo one probleme koji su vidljivi unapred, dok su komplikacije koje nastanu tokom trudnoće ili porođaja gotovo nemoguće predvideti. To zahteva da se zdravstveni sistem organizuje tako da svaka trudnica ima odgovarajuću negu. Razlika u smrtnosti majki između razvijenih i nerazvijenih zemalja je ogromna, čak 30 puta ili više. Kod nas je smrtnost majki vrlo niska i računa se desetak na 100.000 porođaja. U Africi i Aziji, smrtnost je 30 do 40 puta veća, jer je veoma teško doći do lekara u situacijama kada je život trudnice ugrožen - zaključio je doktor.
Eklampsija i preeklampsija
- Eklampsija i preeklampsija su visoki skokovi pritiska koji su povezani sa poremećajem svih organskih sistema. Preeklampsija, kao razlog smrtnosti, može se prepoznati dobrom organizacijom, što omogućava identifikovanje povećanog rizika i primenu odgovarajuće terapije kako bi se taj rizik smanjio. Ne slažem se sa SZO, koja je pre 25 godina postavila cilj da će smrtnost biti petostruko manja, što se, nažalost, nije ostvarilo. Sada su postavili cilj da će do 2050. godine smanjiti smrtnost majki petostruko. To neće biti moguće samo prevencijom preeklampsije; potrebne su temeljne promene u pristupu zdravstvenoj službi, posebno u zemljama gde je zdravstvena zaštita nedostupna - objašnjava stručnjak i dodaje:
- U današnjem vremenu, kada je informisanost ključna, apsolutno je neophodno da žene budu svesne svog zdravlja i, ukoliko trudnoća ne nastupi u određenom periodu, da preduzmu adekvatne korake kao što su konsultacije i pregledi. Trebalo bi da se uvede za mlade devojke, obavezan sistematski pregled, procena funkcije jajnika, kako bi se što pre uočili potencijalni rizici i sprečili problemi u kasnijoj reprodukciji - rekao je doktor i napominje da mladi ljudi treba da vode računa o sebi i svojim životnim navikama i da se informišu.
- Odnosi se na oba pola, ali manje na muškarci, jer je žena ta koja daje život tom detetu - zaključio je prof. dr Aleksandar Ljubić za K1.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar