Vesti > Beograd

SPEKTAKULARNI MARATON U PRESTONICI! Pogledajte Beograd u takmičarskom duhu; KENIJAC pobedio i umalo OBORIO REKORD (FOTO)

Gilbert Kipleting Čumba je ostvario vreme 2:11,47 i tako je bio blizu obaranja rekorda koji iznosi 2:10;54

Autor: Kristina Jokić

28/04/2024 > 10:31

Beogradski maraton, 37. po redu, održava se danas u Beogradu sa početkom u 8.00 časova. Ove godine broji rekordan broj učesnika, čak 13.000 njih će se takmičiti danas u prestonici.

Za razliku od prethodnih godina, usled znatnog povećanja broja učesnika, ali i efikasnosti organizacije samih trke startovi maratonske, polumaratonske, kao i trke na 10 kilometara i trke zadovoljstva biće razdvojeni.

Maratonska trka bila je od 8 časova, polumaraton i štafetni polumaraton od 9:30, a trka na 10 kilometara od 11 časova. Trka zadovoljstva počeće u 13 časova.

Pobednici

Kenijac Gilbert Čumba i njegova sunarodnica Ema Čeruto Ndiva pobednici su 37. Comtrade Beogradskog maratona.

Kenijac je ostvario vreme 2:11,47 i tako je bio blizu obaranja rekorda na trci u srpskoj prestonici koji iznosi 2:10;54, a postavio ga je Kenijac, Džafet Kosgeji, 2006. godine.

Čeruto je istrčala trku u vremenu 2:31,31.

Drugo mesto osvojio je Čumbin sunarodnik Gilbert Čerijot Muge sa 2:12;20, dok je treći bio još jedan Kenijac Emanuel Kipkogeji, koji se na postolje popeo sa vremenom 2:20;41.

Najbolji na prvenstvu Balkana bio je Maltežanin Luk Perkonte sa 2:26;37, ispred Selima Sevena i Azama Demirtasa iz Turske. Titulu šampiona Srbije u maratonu odbranio je Đuro Borbelj, koji ostvario rezultat 2:33;46. On je osvojio ukupno osmo mesto u ukupnom plasmanu.

Drugi je bio Miloš Dragović (2:37;44), a treći Milan Petrović (2:42;52).

U ženskoj konkurenciji u maratonu slavila je Kenijka Ema Čeruto Ndiva. Ona je pobedila u vremenu 2:31;31, nešto manje od dva minuta sporije od rekorda staze, koji od 2001. godine drži Rumunka Pomaku (2:29;44). Na drugoj poziciji završila je još jedna Kenijka Vitalina Džemajo (2:34;32), a treća je bila Etiopljanka Tadese Bedada (2:36;39).

Mohamed El Gauzani iz Maroka je trijumfovao u polumaratonu. On je pobedio rezultatom sat, pet minuta, 25 sekundi. Iza njega su ostala dva Kenijca Musau Vamba sa 1:05;43, dok je Hilari Kimajo ostvario rezultat 1:05;49. Kenijska atletičarka Valentina Džebet pobedila je u polumaratonu.

Džebet je u sjajnom finišu bila za sekundu brža od sunarodnice Tereze Omose. Džebet je pobedila rezultatom sat, 15 minuta i 11 sekundi. Omosa je prošla kroz cilj u vremenu 1:15;12. Potpuni trijumf Kenijki upotpunila je Filis Kipkeiro, koja je u polumaratonu osvojila treće mesto rezultatom 1:17;21.