Ekonomija > Čuvarkuća

Nemate ideju za UNOSAN BIZNIS? Otvorite SKLADIŠTE i kupaćete se u parama

Bavljenje skladištenjem jedno od unosnijih poslova i u Srbiji i u Evropi

Izvor: K1info/biznis.rs

02/11/2022 > 07:10

podeli vest:

Nemate ideju za UNOSAN BIZNIS? Otvorite SKLADIŠTE i kupaćete se u parama
Foto: Pixabay.com


U Srbiji se skladištenjem bavi ukupno 186 firmi, čiji je ukupan prihod u 2021. godini bio veći od 36 milijardi dinara, pokazuju podaci bonitetne kuće CompanyWall. Ova brojka nije se previše menjala ni dve godine ranije, pa su tako u 2020. godini prihodi preduzeća u ovoj delatnosti iznosili 35,8 milijardi dinara, a u 2019. godini skoro 36,5 milijardi.

Iz navedenih podataka da se zaključiti da ova delatnost nije bila previše pogođena pandemijom korona virusa, s obzirom na to da su prihodi iz godine u godinu minimalno varirali. Stručnjaci tvrde da ulaganja u ovom sektoru nisu tako velika kao prilikom gradnje nekih drugih vrsta nekretnina, a da se investicija relativno brzo isplati, kao i da oni koji se odluče na bavljenje ovim biznisom mogu da računaju na solidnu zaradu.

O dobroj perspektivi ove delatnosti govori i podatak da gotovo 90% zakupaca širom Evrope očekuje da će im u naredne tri godine biti potrebno isto ili više skladišnog prostora kao i dosad.

Savills European Real Estate Logistics Census uradio je veliku analizu, koju prenosi Pluton Logistics, i ona pokazuje da više zaliha, diversifikacija baze dobavljača, kao i dalja ulaganja u sisteme automatizacije ostaju prioriteti.

U ovoj analizi naglašeno je da su kompanije sve više svesne hitne potrebe da osiguraju svoje lance snabdevanja, i to ne samo trenutno, već i dugoročno. Navodi se i da je rešavanje ovih izazova prioritet za zakupce.

- Za svaku delatnost uvek ima prostora za dodatni razvoj, pa tako i za skladištenje, iako se sve više razne firme koje se bave uvozom ili izvozom robe opredeljuju za svoja privatna skladišta. Na taj način smanjuju mogućnost za širenje kapaciteta onih koji se bave isključivo ovom delatnošću - istakao je Nikola Dmitrović (Interđped skladište, Subotica).

Prema njegovim rečima, za klijente kojima je potrebno skladištenje važno je da pružalac usluge poseduje resurse za određenu robu, da bi ona bila adekvatno istovarena, smeštena i na kraju adekvatno utovarena, odnosno otpremljena.

Foto: Pixabay.com

 

Direktorka kompanije Cold Storage iz Subotice Ljiljana Milović navela je za Biznis.rs da je za uspešno bavljenje skladištenjem robe u hladnjači potrebna pre svega dobra lokacija.

- Hladnjača mora biti povezana dobrim putnim prilazima, uz blizinu prozvodnje voća, povrća, mesnih industrija i slično. Poslednjih godina je narastao broj hladnjača, jer su mnogi poljoprivredni proizvođači izgradili manje ili malo veće objekte za svoje potrebe. Hladnjače koje se bave isključivo lagerom tuđe robe, a nemaju svoju proizvodnju, uglavnom se pune od viškova raznih proizvođača. U zavisnosti od roda i prodaje vlasnika zavisi i koliko će biti popunjenost hladnjača koje pružaju samo uslugu čuvanja - obrazložila je Milović.

Ona je istakla da klijenti vode računa prvenstveno o načinu čuvanja, zbog ispravnosti proizvoda koji su inače za ljudsku upotrebu. Moraju se, kako kaže, posedovati razni sertifikati koji garantuju zdravstvenu ispravnost robe koja je poverena na čuvanje.

- Takođe im je važno radno vreme i koliko izlazite u susret njihovim potrebama prilikom donošenja, ali i odnošenja robe. Većini klijenata je važan i lični odnos i međusobno uvažavanje. Ovaj vid posla nema uporište u nekom planiranju jer je velika zavisnost od samih prinosa, od prodaje ili izvoza, gde i sami proizvođači svake godine imaju problema - zaključila je Milović.

Beograd čini 42%  domaće ekonomije i u njemu radi trećina svih zaposlenih građana Srbije U Savills publikaciji, čiju je analizu preneo Pluton Logistics, navodi se da su ispitanici upitani da rangiraju važnost određenih karakteristika skladišta.

Vodeći odgovori bili su da je najvažnija fleksibilna dužina zakupa (47 odsto), a zatim pristupačnost (40) i dostupnost lokalne radne snage (32 odsto).

Dodaje se da je, kao i prošle godine, visoko rangirana i održivost – uključujući snabdevanje energijom. Imajući u vidu aktuelne energetske izazove očekuje se da bi ona mogla da postane još značajnija, jer će kompanije težiti uštedama.

 

Ostavite komentar