ZLATNO ZAPEČENI "GRANATIR KROMPIR" Jednostavnost i savršenstvo ukusa iz Bakine kuhinje!
Slobodno vreme
podeli vest:
Iako se nalaze na različitim kontinentima i važe za udaljene zemlje, dve velesile i geopolitički suparnici tehnički se graniče.
Ako niste upoznati, postoji tačka na kojoj su Sjedinjene Države i Rusija udaljene svega 3,8 kilometara, a pomenuta razdaljina se zimi može prepešačiti!
U vremenu velikih tenzija - na svetskom nivou, Diomedova ostrva u centru Beringovog moreuza, oko 35 kilometara od Čukotskog poluostrva i Aljaske, ponovo su se našla u medijskoj žiži.
Podsetićemo da ih je sredinom avgusta 1728. godine otkrio danski moreplovac u službi Ruskog carstva, Vitus Jonasen Bering, a da su ime dobila po grčkom svetitelju Diomedu.
“Ledena zavesa”
Veliki Diomed, kojeg su Eskimi zvali Imaklik, što znači “okružen vodom”, zahvata površinu od 10 km² i pripada Rusiji. Zovu ga i Ratmanovo ostrvo u čast pomorskog oficira Makara Ratmana. Na njemu je važna meteorološka stanica i jedinica pogranične straže.
Mali Diomed, na jeziku Eskima Inalik, što znači “suprotan”, zauzima površinu od 6 km² i pripada SAD.
Treba istaći da ostrva ne predstavljaju samo nacionalnu granicu, već ih deli i Međunarodna datumska granica. Iz tog razloga, Veliki Diomed je vremenski 21 sat ispred Malog Diomeda, pa su poznata kao “Ostrvo juče” i “Ostrvo sutra”, prenosi LadBible.
Kada su Rusi i Amerikanci povukli liniju, prolaz između ostrva je prozvan “ledena zavesa” (aluzija na “gvozdenu zavesu”), što se više odnosilo na političke odnose, nego na klimu.
Tako blizu, a tako daleko
Iako ih deli “ledena zavesa”, spaja ih “ledeni most”, koji se formira tokom zime - kada se temperature kreću između -12°C do -14°C, pa je teoretski moguće peške preći iz jedne države u drugu, ali je to strogo zabranjeno!
Život na Diomedovim ostrvima je težak zbog udaljenosti, ekstremnih vremenskih uslova i ograničenih resursa. I pored toga, zajednica Inupijata na Malom Diomedu opstaje stotinama godina. Prema podacima iz januara 2023, ostrvo je imalo 77 stanovnika, znatno manje u odnosu na 178, koliko ih je bilo 1990. godine.
S druge strane, nema civila na Velikom Diomedu, jer je nakon Drugog svetskog rata autohtono stanovništvo preseljeno na kopno.
Ponovo u žiži javnosti
Pomenuli smo da su se ostrva ponovo našla u žiži interesovanja, posebno otkako je počeo rat u Ukrajini.
Mediji sve više pišu o njima, pa tako i britanski list The Sun. U nedavnom članku, praveći paralelu sa sadašnjim odnosima, podseća da su stanovnici u vreme Hladnog rata osećali tenzije u ovom prostoru (iako nije bilo incidenata).
Isto tako, okriva da od početka sukoba u Ukrajini, pojedini žitelji Malog Diomeda “posmatraju” rusku teritoriju. Možda je “bolje vide”, ali se njihovi životi nisu dramatično promenili.
“Sigurni smo, noću spavamo dobro. Držimo otvorene oči i uši. Mi smo zadnja vrata naše zemlje, ili tačnije prednja”, kazao je novinarima Edvard Suluk.
U "igri" i Ilon Mask
I nisu samo mediji ti koji su se “prisetili” da neobična ostrva postoje. Zanimljivo da je na njih nedavno ukazao i šef američkog Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE), milijarder Ilon Mask.
On je na platformi “X”, nekadašnjem Twitteru, objavio snimak koji objašnjava da su “mnogi Amerikanci iznenađeni saznanjem da su im Rusi komšije”.
“Ne znaju svi da su SAD i Rusija zapravo mnogo bliže jedna drugoj - na samo 3,8 kilometara, a da su ponekad čak i povezane”, navodi se.
Zašto je baš u ovom trenutku odlučio da edukuje svoje sunarodnike - nije objasnio.
Ostavite komentar