Kultura i umetnost > Film/Serija
SERIJA "ADOLESCENCIJA" OTVORILA OČI RODITELJIMA Ove skrivene poruke tinejdžeri razmenjuju pomoću emotikona (FOTO+VIDEO)
podeli vest:

Najnovija Netfliksova kriminalistička mini-serija "Adolescencija" otvara oči roditeljima, pokazujući kako tinejdžeri koriste emotikone kao šifrovane poruke na internetu.
Serija u četiri epizode prati 13-godišnjeg Džejmija Milera (koga glumi Oven Kuper), koji biva uhapšen zbog ubistva svoje školske drugarice Kejti, nakon što je postao radikalizovan na internetu kroz incel (nesvojevoljni celibat) i mizoginu kulturu, prenosi britanski Metro.
Jedna posebno uznemirujuća scena prikazuje koliko su odrasli u seriji nesvesni onoga što se dešava. Detektiv Luk Baskomb pogrešno tumači niz emotikona koje je Kejti ostavila ispod Džejmijeve objave na Instagramu, verujući da su flertujuće prirode.
Međutim, istina postaje jasna tek kada njegov sin tinejdžer, Adam, otkrije njihovo mnogo mračnije značenje.
- Crvena pilula znači ‘vidim istinu’. To je poziv na akciju od strane manosfere - objašnjava Adam (koga igra Amari Bakus) u napetoj sceni.
- Ona kaže da je on incel, tata. Kaže da će to zauvek i ostati. Kada nekome kažu da je incel, to znači da će zauvek biti u celibatu.
Adamovo objašnjenje ukazuje na toksičnu subkulturu manosfere – skupa onlajn zajednica koje promovišu radikalne mizogine stavove, često zasnovane na ideji da žene manipulišu muškarcima i da je samo mali procenat muškaraca ženama zaista privlačan.
U tom mračnom delu interneta, crvena pilula – pojam preuzet iz filma Matriks – simbolizuje buđenje u navodnu istinu o polnim odnosima i moći.
U sceni, Adam objašnjava da komentar koji je Kejti ostavila ispod Džejmijeve objave, uz emodži dinamit, zapravo označava "eksplodirajuću crvenu pilulu“, što znači da je neko incel.
Ko su inceli čitajte u našoj odvojenoj vesti.
Zatim pominje i "pravilo 80/20“, koncept koji kruži među njegovim vršnjacima, i njegovo povezivanje sa emodžijem "100“. "80% žena je privučeno ka 20% muškaraca“, objašnjava Adam detektivu Baskombu.
- Žene moraš prevariti jer ih ne možeš osvojiti na normalan način - objašnjava on.
Dodaje i da se emodži pasulja (kidney bean) koristi kao oznaka ili samoidentifikacija celibata, verovatno zbog sličnosti sa emodžijem kafe, koji se koristi u uvredljivim mimovima usmerenim protiv žena.
Mimovi sa kafom, popularni na platformama poput 4Chan i Reddita, koriste se za omalovažavanje žena i učvršćivanje štetnih stereotipa.
Adam takođe ističe kako čak i naizgled bezazleni emotikoni, poput srca, koje njegov otac koristi da izrazi nežnost, mogu imati potpuno drugačija značenja među mlađima.
U istoj sceni objašnjava:
- Crveno znači ljubav, ljubičasto – napaljenost, žuto – ‘zainteresovan(a) sam, da li si ti?’, roze – ‘zainteresovan(a) sam, ali ne za seks’, narandžasto – ‘bićeš dobro’… sve ima značenje – apsolutno sve - objašnjava on.
Kako razgovarati sa decom o onlajn kulturi
Detektiv Baskomb (kao i mnogi gledaoci) ostaje zatečen informacijama koje saznaje o mračnim značenjem emotikona.
Ova scena služi kao snažan podsetnik roditeljima da je digitalni svet u kojem njihova deca žive u stalnoj promeni, kao i način na koji komuniciraju onlajn.
Ako ste zabrinuti zbog izloženosti vašeg deteta onlajn subkulturama poput manosfere ili incel zajednica, važno je da im pristupite pažljivo.
Dženi Vorik, terapeutkinja i stručnjak za roditeljstvo akreditovana od strane BACP-a, savetuje da se o digitalnim temama sa decom razgovara kao o kontinuiranom dijalogu.
- Zadržite otvoren i radoznao stav - rekla je za Metro.
- Važno je da podstaknete otvorenu komunikaciju bez osuđivanja. Postavljajte pitanja poput: ‘Šta misliš o načinu na koji neki ljudi govore o polovima na internetu?’
Ovakav pristup stvara sigurno okruženje u kojem dete može otvoreno govoriti o svemu što je možda videlo, čak i ako je uznemirujuće.
Dženi ističe da je ključno pomoći deci da prepoznaju manipulativne taktike koje koriste ekstremističke grupe, poput podele na "mi protiv njih“.
- Podstičite kritičko razmišljanje – naučite ih da preispituju izvore sadržaja i razumeju zašto određene grupe imaju određena uverenja - dodaje.
Umesto da pribegavate strogim merama poput zabrane sajtova ili oduzimanja uređaja, roditelji bi trebalo da usvoje uravnotežen pristup.
- Podstaknite dete da sa vama podeli svoje omiljene sajtove i influensere - predlaže Dženi.
- Razgovarajte o alatima kao što su vremenska ograničenja za ekran i filteri za sadržaj, i budite tu da im pomognete da nauče kako da samostalno upravljaju svojim onlajn navikama.
Dodaje da su društvene mreže dizajnirane da zadrže korisnike u beskonačnom skrolovanju, što može biti posebno izazovno za adolescente. "Softver za nadgledanje može pomoći, ali nikako ne sme da zameni otvorenu komunikaciju.“
Dženi ističe da, ako primetite promenu u ponašanju vašeg deteta – ako postane preterano ljuto, frustrirano ili povučeno – to je znak da treba započeti razgovor.
- Odbrambeno ili tajanstveno ponašanje kada ih pitate o onlajn aktivnostima treba shvatiti ozbiljno - istakla je ona.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar