STRAVIČAN SLUČAJ PORODIČNOG NASILJA! Nasilnik pretukao trudnu suprugu
Policija nastavlja istragu kako bi prikupila sve relevantne informacije i osigurala sigurnost žrtvi
VestiGrupu "Riblja čorba" osnovao je 15. septembra 1978. godine, koja je postala vrlo popularna tokom sledećih nekoliko meseci
podeli vest:
Borisav Bora Đorđević (rođen 1. novembra 1952. u Čačku), poznatiji i kao Bora Čorba, bio je pevač rok grupe "Riblja čorba" od njenog osnivanja 1978. godine.
Godine 1972. u Ateljeu 212 učestvovao je izvođenju rok opere "Isus hrist superstar" , muzička adaptacija Saša Radojčić, prepev Jovan Ćirilov, gde su zapažene uloge imali: Zlatko Pejaković, Zlatko Golubović, Azra Halilović i Branko Milićević.
U Beogradu je upisao V beogradsku gimnaziju, potom i Pravni fakultet. Nakon dve godine je shvatio da ta profesija nije za njega, pa je pokušao da upiše Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Pošto nije primljen na glumu, upisao je pozorišnu organizaciju na FDU.
Popularnost grupe se takođe počela manifestovati u Borinom alkoholizmu, što je, zajedno sa provokativnim društveno-orijentisanim pesmama, prouzrokovalo da on postane jedan od najkontroverznijih muzičara u Jugoslaviji. Po izdanju albuma "Koza nostra", 1990. godine, bio je optužen za "vređanje radničke klase Jugoslavije", ali su optužbe odbačene.
Nakon političkih promena u Srbiji, bio je neko vreme na poziciji savetnika ministra kulture u Vladi Srbije 2004. godine, ali je već sledeće godine bio prinuđen da podnese ostavku.
Bio je oženjen Draganom Đorđević sa kojom je imao sina Borisa, a sa njima je živela i Tamara, Draganina kćerka iz prethodnog braka.
Borisav i Dragana su se sporazumno razveli 5. februara 2007. godine, a Borisav joj je ostavio stan u kojem su živeli. Dragana Đorđević je izvršila samoubistvo 23. marta 2007. godine.
Bora Čorba je jedan od najpoznatijih muzičara srpske i jugoslovenske rok scene, sa velikim brojem obožavatelja, kao i upečatljiva i uticajna javna ličnost.
Polovinom sedamdesetih Đorđević je objavljivao pesme i sa sastavima Hajduk Stanko i jataci, Zdravo i SOS, iz kog je kasnije nastala Riblja čorba, razvijajući se kao autor stihova i muzike. Napisao je, između ostalog, stihove za pesmu "Produži dalje" Zdravka Čolića, na muziku Kornelija Kovača (1942-2022), kasnijeg producenta Riblje čorbe.
Sa akustičarskim sastavom Suncokret objavio je nekoliko singlova i jedan album "Moje bube" (1977), a kada nisu hteli da snime njegovu pesmu "Lutka sa naslovne strane", nakratko je prešao u Rani mraz, u kome je bio Đorđe Balašević (1953-2021).
Đorđević je osnovao rok grupu Riblja čorba 15. avgusta 1978. godine sa članovima SOS-a basistom Mišom Aleksićem (1953-2020), gitaristom Rajkom Kojićem (1956-1997) i bubnjarem Miroslavom Vickom Milatovićem, a malo kasnije im se pridružio i drugi gitarista Momčilo Bajagić Bajaga.
Riblja čorba je krajem 1978. godine objavila čuveni singl sa pesmom "Lutka sa naslovne strane", koja je postala jedna od njihovih najpopularnijih pesama i zaštitni znak benda i Đorđevića.
Predvođena Đorđevićem, Riblja čorba je ušla među najpopularnije sastave Jugoslavije već sa debi albumom "Kost u grlu" (1979), a status je učvrstila "Pokvarenom maštom i prljavim strastima" (1981) i "Mrtvom prirodom" (1981).
Sviračku zrelost i nesvakidašnju popularnost Riblje čorbe, ali i pevačke sposobnosti, harizmu i duhovitost Đorđevića najbolje dokumentuje živi album "U ime naroda" (1982).
Veliki jugoslovenski hitovi su postale Čorbine pesme kao što su "Ostani đubre do kraja", "Nemoj srećo nemoj danas", "Volim, volim, volim žene", "Neću da ispadnem životinja", "Dobro jutro" i brojne druge.
Đorđević se našao na udaru kritika javnosti zbog stihova "popij svoje sedative" u pesmi "Mirno spavaj", kao i "za ideale ginu budale" i "kreteni dižu bune i ginu" u "Na zapadu ništa novo".
Zbog provokativnih stihova etiketu za šund je dobio album "Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju" (1984), dok je sa sledeće "Istine" (1985) morala otpasti politički intonirana pesma "Snage opozicije".
Na tom albumu se našla jedna od najlepših i najpotresnijih Đorđevićevih pesama "Pogledaj dom svoj, anđele", za koju je napisao i muziku, a postala je zaštitni znak Čorbe i obavezno je izvođena na koncertima benda narednih decenija.
Đorđević je nastavio sa žestokim političkim porukama u pesmama poput "Ja ću da pevam" i "Tu nema Boga, nema pravde" sa "Osmog nervnog sloma" (1986) i "Član mafije" na "Ujedu za dušu" (1987).
Istovremeno je umeo da bude duhovit u hitovima kao što su "Amsterdam", "Nemoj da ideš mojom ulicom", "Svirao je Dejvid Bouvi" i "Avionu slomiću ti krila", ali i da napiše dirljive ljubavne ili životno potresne pesme poput "Prokleto sam", "Sutra me probudi", "Kada padne noć", "Da to sam ja" i "Napolju".
Đorđević je nastavio da se bavi aktuelnim politićkim temama i u osvit kraja Jugoslavije, u pesmama kakve su "Tito je vaš", "Al Kapone" i "Žikica Jovanović Španac", a potom i u vreme ratova i sankcija objavljenom albumu "Labudova pesma" (1992), gde je i pesma "Rat je završen".
Početkom ratnih devedesetih Đorđević je napisao stihove za pesmu "E moj druže zagrebački" kninskog sastava Minđušari, a pevao je sa folk pevačem Bajom Malim Knindžom u "Ćuti, ćuti ujko".
Za projekat "S one strane duge" (1992) napisao je stihove i muziku za "Decu ti neću oprostiti", koja se našla i ne njegovom samostalnom albumu "Njihovi dani" (1996), na kojoj je kritički pevao o bračnom paru Milošević u pesmi "Baba Jula".
Đorđević je narednih decenija nastavio da vodi Riblju čorbu koja je redovno objavljivala albume, a poslednji je bio "Da tebe nije" (2019), dok je snimljen ali ne i objavljen album radnog naziva "Danse Macabre".
Izuzetno plodan stvaralac, Đorđević je napisao stihove za nekoliko stotina pesama, od koje su neki rađeni za izvođače kakvi su Miki Jevremović (1941-2017), Maja Odžaklijevska, Bisera Veletanlić, Oliver Mandić, Generacija 5, Dejan Cukić, Legende i brojni drugi.
Gostovao je Bijelom dugmetu u pesmi "Peduculis Pubis", a sa Arsenom Dedićem (1938-2015) i Zoranom Predinom je i koncertno sarađivao.
Đorđević je bio član Glavnog odbora Demokratske stranke Srbije, i kratko vreme savetnik ministra kulture Srbije Dragana Kojadinovića.
Za umetničke zasluge, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 2021. godine odlikovao Đorđevića Ordenom Karađorđeve zvezde prvog stepena, a nedavno je dobio Orden časti sa zlatnim zracima od predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Đorđević je objavio nekoliko knjiga pesama, poput "Ravnodušan prema plaču" (1985) i "Hej Sloveni" (1987), od kojih je "Šta je pesnik hteo da kaže" (2011) imala i autobiografsku proznu osnovu.
U kratkoj biografiji na kraju knjige Đorđević je pišući o sebi istakao da su u Ribljoj čorbi "osvojili sva priznanja koja se osvojiti mogu", i da je lično dobitnik "mnogobrojnih nagrada koja se dodeljuju za poeziju".
Navevši da je Riblja čorba ušla u udžbenik istorije za osmi razred osnovnih škola, a muzičkog za prvi srednje, Đorđević je istakao i da su dve njegove dečije pesme ušle u lektiru za niže razrede osnovnih škola.
Na zvaničnoj Fejsbuk stranici grupe "Riblja čorba" izdato je saopštenje o njegovom zdravstvenom stanju
23.08.2024
BalkanZabrinuti fanovi, poželeli su Bori brz oporavak
20.08.2024
CelebrityOvo je samo jedan u nizu događaja koji očekuju Čačane, ali i sve oni koji posete Čačak do kraja ove kalendarske godine
23.03.2023
MuzikaOvako nastaju najbolje pesme
06.12.2022
MuzikaPolicija nastavlja istragu kako bi prikupila sve relevantne informacije i osigurala sigurnost žrtvi
pre 4 sata
RegionJoš dvojica muškaraca, Muhamed Delalić i Rijad Nahić, takođe su uhapšeni u vezi sa napadom u Bosanskoj krupi
pre 4 sata
RegionOsumnjičeni za ovaj napad uhapšen
pre 5 sati
PolitikaMnogi su bili zabrinutost
pre 5 sati
BeogradPredsednik poslao moćnu poruku
pre 6 sati
PolitikaIstragu je tada vodilo Više javno tužilaštvo u Kruševcu
pre 6 sati
HronikaPrema izveštaju, policija je na balkonu uspela da vidi osumnjičenog, koji još nije identifikovan
pre 6 sati
SvetJovanović je rekao da su ga dok je ulazio u kola s leđa pesnicama udarila dvojica napadača
pre 7 sati
HronikaTalentovana zvezda je 2002. godine otkrila da joj je dijagnostikovana hronična bolest
pre 7 sati
SudbinePorodica se javnosti obraćala za pomoć jer im je bilo potrebno 35 miliona dinara za dečakovo dalje lečenje.
pre 16 sati
SudbinePublika mi više ne viče "Zar žensko da nam sudi" i "Sudija idi kući, kuvaj ručak, peglaj..."
pre 18 sati
SudbineTokom pada zadobila je povrede od kojih je kasnije preminula u bolnici
pre 19 sati
SudbineOn je imao više od 940.000 pratilaca i Ana bi se često pojavljivala u njegovim snimcima
27.10.2024
SudbinePošto globalne temperature na našoj planeti sve više rastu, istraživači iz Nase poručuju da će Sahara sve češće biti poplavljena
27.10.2024
Green WorldUzrok smrti čuvenog muzičara nije objavljen
26.10.2024
SudbinePo njemu, ovo je razlog zašto bi svako trebalo da poseti našu zemlju
25.10.2024
Sudbine
Ostavite komentar