Priče > Sudbine

„ŠTA ĆE NAROD REĆI?“ Ispovest Suade Duraković, žrtve nasilja koja je prekinula začarani krug!

Njena priča, izrečena glasno i hrabro, podseća nas da nasilje nije samo udarac, već i reč, kontrola, oduzimanje dostojanstva

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

25/11/2024 > 07:00

podeli vest:

„ŠTA ĆE NAROD REĆI?“ Ispovest Suade Duraković, žrtve nasilja koja je prekinula začarani krug!
Foto: Instagram Printscreen/suada.d.u


Ponekad se čini da je priča svake žene koja trpi nasilje slična tišina, strah, skrivene modrice, i ona teška rečenica: „Šta će narod reći?“. Suada Duraković (52), žena i majka, poput mnogih od nas, odlučila je da prekine taj začarani krug. Njena priča, izrečena glasno i hrabro, podseća nas na ono što duboko u sebi znamo – da nasilje nije samo udarac, već i reč, kontrola, oduzimanje dostojanstva.

Suada, rodom iz Bihaća, koja već preko 30 godina živi u Austriji, odlučila je da iz tame izvuče i sebe i svoju priču. Ne samo da je pronašla snagu da se oslobodi, već je kroz knjigu postala glas za sve žene koje ćute, trpe i misle da nema izlaza. Njen glas nije samo ispovest – on je poziv na buđenje i akciju za sve nas.

Kako je prepoznala nasilje, kako je pronašla izlaz, i šta želi poručiti ženama koje se i dalje bore u tišini? Ovo je priča o Suadi za portal K1info, ali i priča o svakoj od nas.

„Pisanje me oslobodilo“

„Pisanje knjige počela sam kao vid terapije,“ priča Suada.

„Godinama nisam mogla pričati o tome što sam doživjela. Moja psihološkinja savjetovala mi je da pišem i kroz to izbacim bol iz sebe. Međutim, kako sam pisala, shvatila sam da bi moja priča mogla ohrabriti druge žene da progovore, da potraže pomoć i prestanu da šute. Tako je nastala ideja da objavim knjigu.“

Nije bilo lako vraćati se u prošlost i ponovo proživljavati traume.

„Ali, kada sam sve to stavila na papir, bilo mi je lakše,“ dodaje. „Mi žene moramo ojačati sebe iznutra, ponovo zavoljeti sebe, vratiti svoje samopouzdanje i preuzeti život u svoje ruke. To nije lako i ne ide od danas do sutra, ali sve mi to možemo.“

„Ne sme se praštati nasilje“

Suada je decenijama živela u strahu. Danas strah još postoji, ali kaže da mu ne dopušta da vlada njenim životom.

„Ako dopustimo da strah preuzme kontrolu, mi smo i dalje žrtve,“ naglašava. „Nasilje se ne smije praštati. Kada se desi prvi put, treba odmah otići. Druga šansa je siguran put u još veće nasilje – možda ne odmah, ali sigurno kasnije.“

Na pitanje kako je prepoznala nasilje, odgovara:

„Nisam ni znala da sam žrtva dok nije došlo do fizičkog nasilja. Psihičko, emocionalno i financijsko nasilje često ne prepoznajemo, ali oni ostavljaju duboke tragove, čak i kada nema modrica na tijelu.“

Podrška porodice i nerazumijevanje okoline

Suada je imala podršku porodice kada je odlučila da napusti nasilnika. Sestra je bila tu i njoj se najviše zahvaljuje...

„Mojoj sestri dugujem mnogo. Pomogla mi je da platim razvod i kauciju za stan u koji sam otišla s djecom,“ priseća se. Ali šira okolina nije bila uz nju.

„Niko nije stao na moju stranu. Svi su podržavali njega jer je bio manipulator, a ja sam šutjela. Tek kada sam podnijela zahtjev za razvod, počela sam pričati.“

 

 

Jedan od glavnih razloga zašto žene ćute, prema Suadi, jest neverica okoline. „Ženama se često ne vjeruje. Naše društvo nosi to teško breme rečenice: ‘Šta će narod reći?’“

„Poslušajte intuiciju i ne ćutite“

„Svaka žena ima intuiciju koja joj govori kada stvari nisu u redu,“ kaže Suada.

„Ako se ne osjećate sigurno pored partnera, to nije pravi partner. Morate ga napustiti.“

Dodaje da žene često ostaju zbog straha, ekonomske zavisnosti ili zbog dece. „Ali radimo protiv sebe. Takav život nas guta iznutra, a posljedice su, između ostalog, i razne bolesti. Ja sam otišla u invalidsku mirovinu sa 48 godina, s četiri autoimune bolesti, među kojima je i multipla skleroza.“

Poruka za žene koje trpe nasilje

Suada ima jasnu poruku:

„Nije sramota postati žrtva. Sramota je ostati žrtva cijelog života.“

Ističe da je traženje pomoći prvi korak, ali je najvažnije osloniti se na vlastitu snagu. „Mi možemo. Možemo se podići, pronaći novu sebe i izgraditi život iz početka. To je dug proces, ali je moguć.“

Njena knjiga nije samo priča o njenom putu – to je glas svih žena koje se bore, tiho ili glasno. To je podsetnik da je svaka žena vredna, snažna i sposobna da uzme svoj život u svoje ruke. Jer, kao što Suada kaže: „Život bez straha nije luksuz. To je naše pravo.“

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar