Slobodno vreme > Mozaik

PSIHIJATAR OBJASNIO! Ovih 5 NAČINA da POTROŠITE NOVAC učiniće vas MNOGO SREĆNIJIM

Iako je trošenje novca svakako zabavno, istraživanja su otkrila da i ušteda takođe može povećati našu sreću

Izvor: K1info

Autor: zena.blic.rs

26/12/2023 > 08:34

podeli vest:

PSIHIJATAR OBJASNIO! Ovih 5 NAČINA da POTROŠITE NOVAC učiniće vas MNOGO SREĆNIJIM
Foto: Freepik.com


Sreća se ne može kupiti novcem, međutim, većina bi se bolje osećala da ima malo više. Da li je to tačno i da bi nam sa više para zaista bilo bolje i kako, objasnio je za "Blic ženu" psihijatar Petar Vojvodić.

Odluke koje donosimo kada su u pitanju novac i način na koji ga trošimo vuku korene iz psihologije naše ličnosti. Svi uživamo u uzbuđenju koje osetimo kada biramo, kupujemo i kasnije uživamo u onome što smo kupili. Često je ono što smo kupili vredno novca koji smo potrošili, ali ponekad nas, poput droge, povuče navika, u želji da se osetimo bolje - da osetimo sreću ili zadovoljstvo.

Roditelji nas najčešće odgajaju tako da verujemo da se sreća ne može kupiti novcem. Popularna psihologija nas uči sličnim principima. Pa ipak, televizijske reklame i sadržaji na društvenim medijima ukazuju na to da bismo se, da imamo makar malo više novca, stvari ili imovine, osećali mnogo bolje. Mnoge od nas muči sindrom zvani "da samo..." - da samo dobijem povišicu, da samo kupim auto, da samo kupim stan… Veoma često umemo da mislimo da bismo konačno bili srećni kada ispunimo neku od ovih potreba.

Iznenađujuće, oba gledišta su pogrešna. Naravno, mnogo je lakše biti srećan kada su nam osnovne potrebe ispunjene. Istraživanja su takođe otkrila da trošenje novca može dovesti do sreće, ali odgovor nije u direktnoj kupovini stvari. Umesto toga, bolje je ulagati novac u ključna područja života, ona koja nam najviše znače. Zato vam predstavljamo pet iznenađujućih načina na koje novac zaista može kupiti sreću. Sledeći put kada se odlučite za potrošnju, znaćete u kom smeru treba krenuti i koji put vodi do zadovoljstva.

1. Štedite da budete zadovoljniji

Iako je trošenje novca svakako zabavno, istraživanja su otkrila da ušteda novca takođe može povećati našu sreću. U stvari, jedno britansko istraživanje otkrilo je da novac koji čuvamo u banci donosi veće životno zadovoljstvo od visine prihoda. I ne, ovaj finansijski odgovoran postupak nije samo za odrasle osobe. U istraživanje je bilo uključeno preko 500 osoba starosti od 18 do 75 godina.

Foto: Freepik.com

 
2. Platite nekom da uradi nešto što ne volite

Koji vam je najmanje omiljeni posao? Možda čišćenje kuće, kupovina namirnica ili kupanje psa? Istraživanja sugerišu da se možemo osećati srećnije ukoliko platimo nekome drugom za obavljanje neželjenih zadataka.

U jednoj studiji učesnicima je dato 80 dolara: 40 dolara koje je trebalo potrošiti na način koji oslobađa vreme i još 40 dolara za kupovinu stvari. Rezultati su bili jasni: kupovina kojom se dobija slobodno vreme bila je povezana sa većim životnim zadovoljstvom. Važno je napomenuti da su učesnici studije u privatnom životu imali različite visine prihoda i da je uprkos tome rezultat kod svih bio isti.

3. Uložite u san i vežbe

Naučnici su otkrili da su ljudi sa zdravim obrascima sna zadovoljniji životom. Fitnes i ishrana takođe su povezani sa srećom i zadovoljstvom. Šta je još zajedničko ovim zdravim navikama? Lakše se formiraju uz pomoć novca. Na primer, možda ćete moći da poboljšate san jednostavnom kupovinom novog dušeka ili jastuka.

Ako se ne osećate ugodno u teretani, oprema za vežbanje kod kuće mogla bi dovesti do napretka u fitnesu. Uz relativno male naknade usluge dostave hrane mogu podržati vaše nove ciljeve u ishrani u danima kada imate manjak vremena. U mnogim situacijama novac koji potrošite da biste postali zdraviji može vas indirektno učiniti srećnijim.

4. Potrošite nešto i na druge

Mnogo puta smo čuli da je "blagoslovenije davati nego primati". I dok je ova ideja možda kontrakulturna, sve više studija to potvrđuje.

U jednom istraživanju učesnicima je data manja suma novca i određeno im je da ga potroše na sebe ili na druge ljude. Pogodite koja je grupa prijavila da se nakon potrošnje osećala srećnije? Učesnici koji su potrošili novac na druge ljude.

Foto: Shutterstock

 
5. Nova iskustva duže pamtite

Veliki broj istraživanja otkrio je da nas novac koji potrošimo na iskustva dugoročno čini srećnijima od novca koji potrošimo na materijalna dobra. Tajna je u tome što ćemo iskustva rado iščekivati i dugo ih i sa radošću pamtiti, što produžava pozitivan uticaj potrošnje.

U studiji sa više od 1.000 ispitanika učesnici su dobili uputstva da se prisete dve kupovine koje su im donele sreću - jedne materijalne i jedne iskustvene. Na kraju je 67% ispitanika prijavilo da je više sreće osetilo zahvaljujući kupovini koja im je donela nova iskustva, dok je 33% ispitanika odabralo kupovinu materijalnih stvari.

Ostavite komentar