Slobodno vreme > Mozaik

NEMA VIŠE KRATKIH PANTALONA: Trikovi kako da sušite veš u mašini a da se ne skupi

Ovaj problem je zapravo vrlo čest i događa se zbog kombinacije nekoliko faktora

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

08/11/2024 > 08:42

podeli vest:

NEMA VIŠE KRATKIH PANTALONA: Trikovi kako da sušite veš u mašini a da se ne skupi
Foto: Pexels.com


Skupljanje veša u sušilici može biti frustrirajuće, pogotovo kada vam omiljeni komadi odeće izađu iz sušilice u smanjenom obliku! Ovaj problem je zapravo vrlo čest i događa se zbog kombinacije nekoliko faktora – od vrste materijala, načina sušenja, pa sve do temperature koja se koristi.

Zašto se veš skuplja u sušilici?

Visoka temperatura: Jedan od glavnih razloga za skupljanje veša u sušilici je visoka temperatura. Pri visokim temperaturama, vlakna u tkaninama (pogotovo prirodnim, poput pamuka i vune) imaju tendenciju da se skupljaju jer se vlakna "zbijaju", odnosno stežu pod toplotom.

Prirodna vlakna vs. sintetika: Prirodna vlakna, poput pamuka, lana i vune, mnogo su sklonija skupljanju u odnosu na sintetičke materijale (poput poliestera). Sintetika bolje podnosi visoke temperature jer se prilikom sušenja ne "skuplja" na isti način kao prirodna vlakna.

Foto: Freepik.com

 

Zasićenje vlagom: Kada se vlažna tkanina zagreva u sušilici, vlakna se opuštaju i šire, ali se s hlađenjem ponovno zatežu i skupljaju, što može trajno promeniti veličinu odeće.

Kako možete sprečiti skupljanje veša u sušilici?

Koristite nižu temperaturu: Većina modernih sušilica ima opciju sušenja na nižim temperaturama ili čak poseban program za osjetljive tkanine. Sušenje na nižoj temperaturi, iako traje duže, smanjuje rizik od skupljanja.

Odaberite pravi program za sušenje: Programi za sušenje su često prilagođeni različitim vrstama materijala. Na primer, većina sušilica ima opciju sušenja za pamuk, sintetiku ili mešane materijale. Pravilnim odabirom programa smanjujete rizik od oštećenja tkanine.

Foto: Pixabay.com

 

Delimično sušenje: Umesto da oslonite ceo proces na sušilicu, pokušajte da izvadite odeću dok je još malo vlažna i završite sušenje na vazduhu. Ovaj trik može pomoći kod osetljivih tkanina, jer se vlakna ne zagrevaju dovoljno da se zategnu i skupe.

Korišćenje omekšivača za sušenje: Posebni omekšivači ili loptice za sušenje mogu pomoći da se tkanine manje zbijaju i da se izbegne preterano skupljanje.

Unapred proverite etikete: Uvek proverite etiketu odeće pre nego što je stavite u sušilicu. Neki komadi jednostavno nisu namenjeni za sušenje u mašini i najbolje ih je sušiti na prirodan način kako bi zadržali svoj oblik i veličinu.

Pravilnim održavanjem i pažljivim sušenjem možete produžiti životni vek svoje odeće i osigurati da svaki komad ostane u prvobitnoj veličini.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar