ODGOVOR NEMAČKE TRAMPU Razmatra se povlačenje 1.200 tona zlata iz američkih Federalnih rezervi
Vesti
Nemački naučnik nagrađen za pretvaranje CO2 u gorivo
podeli vest:
Kompanija Merck, jedna od vodećih svetskih naučnih i tehnoloških kompanija, dodelila je nagradu Future Insight Prize 2022. direktoru nemačkog Instituta za mikrobiologiju Maks Plank, Tobiasu Erbu za projekat pretvaranja ugljen-dioksida u pentadekan, koji je glavna komponenta dizel goriva.
Nagrada od milion evra dodeljena je na naučnoj konferenciji "Radoznali 2022 - Uvid u budućnost" u Darmštatu u Nemačkoj za inovativna rešenja Tobiasa Erba koja omogućavaju pretvaranje ugljen-dioksida u korisne hemijske proizvode, koji se mogu koristiti kao sirovina za gorivo.
Projekat Tobiasa Erba pokazao je da se CO2 može direktno pretvoriti u pentadekan, glavnu komponentu dizel goriva, kao i u poliketid koji deluje kao prekursor antibiotika. Koristeći sintetičku biologiju, njegov tim naučinika otkriva i kombinuje biokatalizatore kako bi se omogućila efikasnija fiksaciju ugljen-dioksida.
- Tobias Erb je uspeo da redizajnira fotosintezu, kako bi čovečanstvu obezbedio pretvaranje ugljen-dioksida u korisne proizvode - rekla je generalna direktorka kompanije Merck Belen Garijo.
Erb je rekao da je njegovo istraživanje u laboratoriji povezuje biologiju i hemiju i usredsređuje se na otkrivanje i inženjering novih enzima koji konvertuju ugljen-dioksid i njegovu dalju upotrebu u projektovanoj i veštačkoj fotosintezi.
Koristeći pristup "metaboličke retrosinteze", Erbov istraživački tim je dizajnirao i realizovao veštačke puteve fiksacije CO2 koji su efikasniji od prirodne fotosinteze, navodi se u saopštenju. Tim naučnika se trenutno fokusira na implementaciju ovih sintetičkih puteva u živim ćelijama.
Atmosferski ugljen-dioksid je glavni izvor ugljenika za život na Zemlji. Njegovu koncentraciju u zemljinoj preindustrijskoj atmosferi regulisali su, između ostalog, fotosintetički organizmi. Zbog delovanja ljudi, koncentracija ugljen-dioksida u zemljinoj atmosferi je porasla i trenutno oko polovina ugljen-dioksida oslobođenog sagorevanjem fosilnih goriva ostaje u atmosferi i ne apsorbuju ga vegetacija ili okeani.
Povećanje atmosferskih koncentracija ugljen-dioksida i drugih dugotrajnih gasova staklene bašte pojačalo je njihovu apsorpciju i emisiju infracrvenog zračenja, uzrokujući porast prosečne globalne temperature od polovine 20. veka.
Posle 35 godina u telu žene silikonski umeci promenili boju, pukli i procureli
14.07.2022
VestiBanka u kojoj klijenti deponuju sir a dobiju novac
14.07.2022
MozaikPrema najnovijem zakonu, svi punjači u Evropi do 2024. godine će morati da imaju USB-C
14.07.2022
TehnologijaParovi koji imaju zdravu vezu znaju da je jedna od osnova njihove ljubavi i konstantna briga o sebi
13.07.2022
Ljubav
Ostavite komentar