Slobodno vreme > Tradicija

SVETI TRIFUN Narodni običaji i verovanja – šta znači ako padne kiša i koja molitva priziva sreću i blagostanje

Bilo da nazdravljate dobrim vinom, prizivate ljubav stihovima ili samo uživate u lepom danu, Sveti Trifun nas podseća da život treba voleti

Izvor: K1info

13/02/2025 > 17:00

podeli vest:

SVETI TRIFUN Narodni običaji i verovanja – šta znači ako padne kiša i koja molitva priziva sreću i blagostanje
Foto: Youtube PrintScreen/ RTV Melos


Pravoslavni vernici sutra, 14. februara slave Svetog Trifuna, zaštitnika vinogradara, poljskih radova i plodne godine. Iako je u zapadnim zemljama ovaj datum poznat kao Dan zaljubljenih – Sveti Valentin, kod nas je Sveti Trifun uvek imao posebno mesto, jer ga narod smatra čuvarom loze i polja, ali i simbolom iskrene ljubavi.

Freepik.com

Još kao mladić, Sveti Trifun bavio se domaćinstvom i čuvao guske, ali kako je bio odan veri u Hrista, Bog ga je obdario darom čudotvorstva. Njegove molitve su, prema predanju, lečile mnoge bolesnike, a njegovo ime ostalo je upisano u narodnu tradiciju kroz različite običaje i verovanja.

wikipedia.org

Narodno verovanje: Stih koji priziva ljubav ❤️

Jedan od zanimljivih narodnih običaja vezanih za Svetog Trifuna jeste prizivanje ljubavi. Veruje se da osoba može prizvati pravu ljubav izgovarajući poseban stih, dok istovremeno baca semenke (poput semenki suncokreta) preko ramena.

Ako želite da iskušate staro verovanje, evo reči koje treba izgovoriti:

„Raspršavam ovo seme zaljubljen/a,
Ovo seme posejaću u ljubavi,
Ti, koja si moja prava ljubav,
Dođi po mene i ostani dok raste,
Baš kao i moja ljubav prema tebi.”

Mnogi su verovali da će onaj ko izgovori ove reči brzo pronaći svoju srodnu dušu, a da će postojeće veze postati jače i stabilnije.

Unsplash.com

Sveti Trifun – zaštitnik vinograda i polja 

Sveti Trifun nije samo svetitelj ljubavi, već i zaštitnik vinogradara i plodnosti zemlje. U pravoslavnoj tradiciji postoji poseban molitveni čin, koji se obavlja ako polja, vinograde ili bašte napadnu insekti, miševi ili druge štetočine.

Ovaj čin obavlja sveštenik, koji koristi bogojavljensku vodicu i zejtin iz kandila Svetog Trifuna. Njime se unakrst škrope vinogradi i njive, dok se čita posebna molitva poznata kao „Zaklinjanje Svetog Trifuna“, kako bi se polja zaštitila od bolesti i loših vremenskih uslova.

U Istočnoj Srbiji Sveti Trifun je poznat i pod nazivima Orezač i Zarizoj, jer su vinogradari toga dana odlazili u vinograde, orezivali lozu i zalivali je vinom – verujući da će time povratiti njenu snagu posle duge zime i osigurati bogat rod u proleće.

Unsplash.com

Vremenska prognoza za godinu – šta nam donosi Trifundan? 

Narodno verovanje kaže da vreme na Svetog Trifuna predskazuje kakva će biti cela godina:

🌧 Ako 14. februara pada kiša ili sneg – godina će biti rodna, a vinogradi će dati obilje grožđa.
☀ Ako je vedro i suvo – godina će biti sušna i nepovoljna za poljoprivredu.

Postoji i poznata izreka:

„Triša zabo ugarak u zemlju, pa zato sneg i led počinju da se tope.“

Ovo znači da, bez obzira na to kakvo je vreme na Svetog Trifuna, priroda polako počinje da se budi, najavljujući dolazak proleća i novog životnog ciklusa.

Sveti Trifun ili Sveti Valentin – dva praznika, ista suština? 💘

I dok se u zapadnim zemljama 14. februar slavi kao Dan zaljubljenih, kod nas se Sveti Trifun smatra zaštitnikom iskrene i čiste ljubavi.

Zajedničko im je to što oba sveca simbolizuju ljubav – bilo između dvoje ljudi, bilo između čoveka i prirode. Zato nije važno da li ćete ovaj dan provesti u vinogradu ili uz voljenu osobu, već da ga posvetite ljubavi u svakom njenom obliku.

Bilo da nazdravljate dobrim vinom, prizivate ljubav stihovima ili samo uživate u lepom danu, Sveti Trifun nas podseća da život treba negovati – kao i vinovu lozu – s pažnjom, strpljenjem i ljubavlju!

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar