Vesti > Beograd

Ovo je BILA jedna od NAJLEPŠIH BEOGRADSKIH VILA, a srušena je za 2 sata, kao KULA OD KARATA: Ko će ovome STATI NA PUT?

Vila sagrađena u periodu od 1927. do 1930. godine bila je dragocena za prestonicu, jer je predstavljala pravu beogradsku arhitekturu

Autor: Mina Duduković

13/04/2023 > 07:30

podeli vest:

Ovo je BILA jedna od NAJLEPŠIH BEOGRADSKIH VILA, a srušena je za 2 sata, kao KULA OD KARATA: Ko će ovome STATI NA PUT?
Foto: Privatna arhiva


U Ulici Janka Veselinovića 10 srušena je predratna vila koja je vrednovana od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda kao objekat od vrednosti.

Nažalost, to je samo još jedna u nizu starih arhitektonski vrednih zdanja Beograda koje je do temelja sravljeno kako bi na tom mestu, verovatno "nikla" neka nova, moderna građevina ili višespratnica.

Ono što ostaje nejasno jeste kako je opština Vračar izdala dozvolu za rušenje tog objekta, uprkos urbanističkoj zaštiti koja je garantovana odredbama važećeg Zakona i izmenama i dopunama Plana generalne regulacije (PGR) iz 2022.godine. 

Istoričar umetnosti Marko Bogdanović kaže da je ova zgrada, sagrađena krajem dvadesetih i početkom tridesetih godina prošlog veka, a da je nestala za samo dva sata.

- Tačno je da je 2020. godine istekla zaštita, ali su skladu važećeg Zakona objekti koji se nalaze u područjima koja su u postupku proglašenja za celine od posebnog kulturno - istorijskog značaja, uživaju isti stepen zaštite i moraju da se sačuvaju u svom postojećem obliku. Ono što posebno zabrinjava u ovom slučaju jeste to da je nadležna služba Opštine Vračar izdala dozvolu za rušenje. Takođe, postavlja se i pitanje zašto dozvola za rušenje nije bila objavljena na sajtu Opštine Vračar, što je u suprotnosti od uobičajenog rada lokalnih samouprava  - kaže Bogdanović.

Foto: Privatna arhiva

Pod naletom bagera

On navodi da je ova vila sagrađena u periodu od 1927. do 1930. godine i da je bila dragocena za našu prestonicu, jer je predstavljala vredan primer prestoničke arhitekture s početka 20.veka i deo je celine urbanističkog plana Kotež - Neimar. 

- U pitanju je porodična kuća u kojoj su vlasnici živeli sve do oktobra prošle godine. Ovaj podatak govori o tome da je kuća bila u dobrom stanju i da nije bila za rušenje zbog bezbednosnih razloga, kako opština tvrdi. Međutim, novi vlasnik, koji je od ove porodice kupio vilu odlučio je da je sruši. On je morao da traži dozvolu od Zavoda za zaštitu kulture, jer je ona bila od posebne važnosti, što očigledno nije učinio - naglašava naš sagovornik. 

On upozorava da stare zgrade, simboli Beograda, nestaju  rekordnom brzinom, što je postao i nacionalni problem.

- Suočavamo se da velikim problemom, jer je naš pravni sistem zaostao. Zakone koje imamo treba poštovati, ali i osavremeniti. Od Vlade Srbije očekujemo da se najhitnije donesu odluke o proglašenju svih pet prostornih, kulturno-istorijskih celina za koje postoje predlozi. U suprotnom Beograd će izgubiti svoje lice. Naš grad je tokom 19. i 20. veka zaista imao bogatu kulturu i sada mi do temelja rušimo tu dragocenost, a ako se to nastavi potpuno ćemo izgubiti svoj identitet - dodao je Bogdanović. 

Podsetimo, prostorne celine koje su u postupcima utvrđivanja za kulturno dobro su i: Krunska ulica na Vračaru, Stara Palilula, Blokovi 1 i 2 na Novom Beogradu, Kotež Neimar na Vračaru i Savamala na Savskom vencu.

Foto: Privatna arhiva

Ovo je ostalo od vile u Ulici Janka Veselinovića

Povodom rušenja vile u Ulici Janka Veselinovića 10 Gradska opština Vračar u zvaničnom saopštenju kaže: 

- Rešenjem gradskog Sekretarijata za inspekciju, nadzor i komunikaciju, iz 2022. godine, izrečena je zabrana korišćenja objekta u Ulici Janka Veselinovića broj 10, u Beogradu zbog toga što na istom postoje nedostaci koji predstavljaju neposrednu opasnost po stabilnost istog, njegove okoline, života i zdravlja ljudi, pri čemu je građevinski inspektor, konstatovao, između ostalog, urušavanje međuspratne tavanice. Vlasnik objekta koji je izvodio radove na uklanjanju objekta poseduje svu potrebnu dokumentaciju nadležnih institucija prema kojoj je izdato odobrenje za izvođenje radova - kažu u ovoj opštini.

Oni dodaju da prema mišljenju Društva arhitekata Beograda, zasnovanom na izvornoj dokumentaciji objekta iz 1927. godine i sadašnjoj fotodokumentacije, objekat ne poseduje bilo kakvu arhitektonsku vrednost i da se navedena zgrada ne nalazi pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.

- Mislimo da bi pojedinci, koji iznose dezinformacije, trebalo bi da iznose proverene informacije, a ne da manipulišu javnim mnjenjem iznošenjem neistina. Primećujemo da ova lica nemaju ni nadležnost ni stručni kapacitet, a budući da su svesni da nemaju nikakvu odgovornost ni prema kome u ovom slučaju, i shodno svemu navedenom, molimo javnost da ne naseda na lažne informacije koje se na ovu temu plasiraju - piše u zvaničnom saopštenju. 

 

 

Ostavite komentar