OSUMNJIČENI ZA UBISTVO DANKE ILIĆ ZA 3 DANA IZLAZE IZ ZATVORA? Viši sud ponovo odlučuje o optužnici
Tužilaštvo je u optužnici predložilo da sud Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića osudi na kazne doživotnog zatvora
pre 23 sata
HronikaTragovi DNK dvogodišnje Danke Ilić nigde nisu pronađeni, što dovodi do raznih teorija
podeli vest:
Viši sud u Zaječaru ponovo razmatra optužnicu za stravično ubistvo dvogodišnje Danke Ilić, slučaj koji je šokirao javnost. Apelacioni sud je nedavno ukinuo postojeće rešenje i predmet vratio na ponovno odlučivanje prvostepenom sudu.
Ključno pitanje koje se nameće jeste: da li postoje dovoljno čvrsti dokazi koji bi osigurali osuđujuću presudu? Takođe, postavlja se i zabrinjavajuće pitanje - postoji li mogućnost da osumnjičeni budu oslobođeni?
O ovim temama detaljno su govorili, advokat Nebojša Perović i kriminolog Ratomir Antonović, koji su gostovali u emisiji "Uranak" na televiziji K1.
Advokat Nebojša Perović objasnio je zbog čega je Apelacioni sud u Nišu, vratio predmet na ponovno odlučivanje prvostepenom sudu
- Veće Apelacionog suda u Nišu je, postupajući po žalbama odbrane, ispitivalo rešenje Višeg suda u Zaječaru kojim je potvrđena optužnica protiv trojice okrivljenih. Nakon razmatranja, Apelacioni sud je utvrdio da navedeno rešenje nije u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku, jer je vanpretresno veće Višeg suda u Zaječaru preuzelo ovlašćenja koja mu ne pripadaju – konkretno, da utvrđuje krivičnu odgovornost i nečiju krivicu - izjavio je advokat Perović i dodatno pojasnio:
- Apelacioni sud u Nišu je utvrdio da je Viši sud u Zaječaru odlučivao o krivici, što nije dozvoljeno. Sud može samo da zaključi da postoji osnovana sumnja na osnovu koje potvrđuje optužnicu, nakon čega se postupak nastavlja na glavnom pretresu - dodao je.
Ratomir Antonović je objasnio da li javnost ima potpune informacije kojima raspolaže tužilaštvo:
- Mi kao javnost ne raspolažemo dovoljno informacijama. Imamo one koje su plasirane u javnost, ali bez sigurne potvrde. Tokom ovog istražnog postupka, nismo saznali da li je dete zaista lišeno života, jer nemamo nijedan materijalni dokaz koji bi utvrdio da je tog kobnog dana dete zaista ubijeno, kako je prvobitno navedeno u priznanju jednog od okrivljenih - kazao je Antonović i nastavio:
- Ni to nije retkost. Dešavalo se u praksi da okrivljeni namerno priznaju delo, dajući netačne iskaze, koje kasnije opozovu i na tome grade svoju odbranu. U ovom slučaju, sumnju od samog početka izaziva činjenica da je iskaz dat, a da nije otkriveno gde se nalazi telo deteta. To predstavlja suštinski problem, čak i kod kvalifikacije samog dela - dodao je Antonović.
Roditelji malene Danke Ilić ostali su šokirani odlukom Apelacionog suda:
- Oni, kao i većina ljudi, veruju u zvaničnu verziju koja je saopštena i uvereni su da su ova dva lica izvršila delo. Međutim, ni u jednom pravnom sistemu ne sme se dozvoliti da se sudi i presuđuje nevinim osobama. Dok se sudskim postupkom ne utvrdi krivica, ne možemo tvrditi da je neko kriv - rekao je Antonović.
Taktika odbrane ćutanjem i negiranje krivice zbog nedostatka dokaza
- Davanje ovakvih iskaza nije neuobičajeno u dosadašnjoj pravnoj praksi. Često se koristi taktika odbrane ćutanjem, kojom se kupuje vreme kako bi se videlo u kom pravcu će istraga teći. Kada okrivljeni proceni da nema dovoljno materijalnih dokaza koji bi potvrdili njegovu krivicu, odlučuje da negira navode - objasnio je.
Tragovi DNK dvogodišnje Danke Ilić nigde nisu pronađeni.
- Još čudnije je što u prtljažniku motornog vozila jednog od okrivljenih, u kojem je dete navodno bilo položeno, nije pronađen nijedan DNK trag koji bi ukazivao na prisustvo deteta. To je malo verovatno, jer ako je dete zaista boravilo u tom prtljažniku, bilo bi logično da postoje tragovi koji bi potvrdili njeno prisustvo. Nemoguće je u potpunosti ukloniti DNK tragove bilo kojim sredstvima, naročito ako je dete bilo povređeno. To su mi potvrdili stručnjaci iz sudsko-medicinske oblasti i oni koji se bave izuzimanjem DNK tragova - objašnjava.
Advokat Perović objasnio je i kako sud tretira izjave svedoka koji nisu živi:
- Ako nije moguće da svedok prisustvuje suđenju, bilo zbog bolesti, smrti ili nedostupnosti, sud može doneti odluku da se njegovi prethodni iskazi pročitaju i uzmu kao relevantni. Isto važi i u slučaju kada neko prizna krivično delo, a potom to priznanje opozove, kao što se dogodilo u ovom slučaju. Na glavnom pretresu sud kroz ispitivanje svih tih iskaza procenjuje njihov kvalitet. Cilj je da se utvrdi šta je tačno i istinito, ne samo kroz pitanja već i kroz činjenice i dokaze koji se nalaze u spisima predmeta. Na osnovu toga sud donosi svoj zaključak - objašnjeno je.
Tužilaštvo je u optužnici predložilo da sud Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića osudi na kazne doživotnog zatvora
pre 23 sata
HronikaPreminuo je ujak majke male Danke
14.01.2025
HronikaNa pitanje da li je Danka Ilić ubijena, Ratomir Antonović odgovara:
- Ne mogu da vam dam odgovor ni da ni ne, jer na osnovu raspoloživih činjenica, barem onih kojima mi kao javnost raspolažemo, to zaista ne možemo znati. Prema dosadašnjim spekulacijama, postoji mogućnost da je ona zaista ubijena na način koji je zvanično naveden, ali postoji i verzija prema kojoj je možda kidnapovana, oteta i odvedena - kazao je Antonović i dodao:
- Imali smo raznih slučajeva ubistava i uvek se pronalazilo nešto - DNK trag, deo odeće ili neki sitan detalj koji bi ukazivao na zločin. Verujem da istraga o Danki i dalje traje, ali postavlja se pitanje gde dalje tražiti, s obzirom na to da je taj teren već toliko detaljno pregledan. Svaka rupa, podzemni prolaz i lagum već su pretraženi. Kod ovakvih situacija najveći problem je vreme, koje ima negativan uticaj – skoro smo na godišnjici događaja. Čak i ako se telo sada pronađe, pitanje je šta će se od njega moći identifikovati i koliko će pronađeni ostaci pružiti odgovore na ključna pitanja. Važno je ne samo pronaći telo kako bi delo bilo dokazano, već i da se utvrdi na koji način je lice izgubilo život – da li onako kako je navedeno u optužnici ili na neki drugi način - kazao je Antonović.
Apelacioni sud u Nišu ukinuo je rešenje zaječarskog Višeg suda kojim je potvrđena optužnica i time je predmet vraćen na ponovno odlučivanje
14.01.2025
HronikaKako Miloš Ilić navodi, niko ga nije obavestio o najnovijoj odluci Apelacionog suda
11.01.2025
HronikaPostupak za proglašenje smrti i uloga suda u slučaju teškog ubistva
- Potrebno je da prođe pet godina bez ikakvog kontakta ili saznanja o osobi kako bi porodica mogla da pokrene sudski postupak za proglašenje smrti. Ako porodica nakon tog perioda i dalje nema nikakve informacije, može pred sudom zatražiti da se smrt zvanično konstatuje. U ovom slučaju, ukoliko sud presudom utvrdi da su optuženi izvršili krivično delo teškog ubistva, tada bi nesumnjivo bilo utvrđeno i da je dete mrtvo - objasnio je Perović.
BONUS VIDEO:
Kako Miloš navodi, niko ga nije obavestio o pomenutoj odluci Apelacionog suda
31.12.2024
HronikaUsvajanjem žalbi branilaca osumnjičenih, Apelacioni sud je ukinuo rešenje i predmet uputio na ponovno odlučivanje prvostepenom sudu
31.12.2024
HronikaNjihov cilj je da dovedu ključnu proizvodnju u Inđiju, rekao je premijer o fabrici u Inđiji
pre 7 minuta
PolitikaDoneta je prvostepena odluka o četiri godine zatvora, kao i pet godina zabrane rada
pre 41 minut
HronikaU potragu za Ivonom Savićević bili su uključeni i dronovi i helikopter MUP-, javlja cdm.me
pre 52 minuta
RegionHitna pomoć je dvadesetogodišnju devojku prevezla u Urgentni centar
pre 1 sat
HronikaOdmah po dojavi prolaznika o pronalasku tela policija je izašla na teren i preduzela sve mere i radnje iz svoje nadležnosti
pre 1 sat
HronikaOsumnjičena se pravila da se nije porodila, a stravičan slučaj čedomorstva otkriven je kada joj je naglo pozlilo 5. januara
pre 1 sat
HronikaOsim dva drona, u potragu je uključen i helikopter Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP)
pre 1 sat
RegionObjavljen video na kome se vidi kako vozač uleće u masu
pre 1 sat
HronikaOliver Ivanović je ubijen 16. januara 2018. godine ispred prostorija svoje stranke u severnom delu Kosovske Mitrovice, sa šest hitaca u leđa
pre 5 sati
SudbineVelika želja za promenama inspirisala je bračni par Marković da pokrene neobičan biznis
pre 22 sata
ReportažaDr Orhan Dragaš, direktor Međunarodnog instituta za bezbednost, napisao je autorski tekst na temu sankcija NIS i odnosa Rusije i Srbije.
pre 23 sata
KolumnaŽeljko Ražnatović ubijen je 15. januara 2000. godine, a ovaj događaj bio je jedan od najispraćenijih u novijoj istoriji Srbije
15.01.2025
SudbineNa svojim leđima nosila je izazove prijateljstva, braka sa veoma bolesnim mužem, probleme Pozorišta na Terazijama...
14.01.2025
SudbineKejt se potom ponovo osvrnula na svoju borbu
14.01.2025
SudbineNa Srpsku novu godinu 14. januara 2001. kad je planina bila bez lišća, Koraća konačno uspevaju da opkole
14.01.2025
SudbineBio dugogodišnji član ansambla Beogradskog dramskog pozorišta
14.01.2025
Sudbine
Ostavite komentar