Vesti > Politika

Vučić i Si POTPISALI IZJAVU o strateškom partnerstvu i zajednici Srbije i Kine!

Dodaje se da Srbija i Kina smatraju da razvoj i napredak jedne zemlje predstavljaju priliku, umesto izazova za druge države u svetu.

Izvor: K1info

Autor: Nemanja Negovanović

08/05/2024 > 20:05

podeli vest:

Vučić i Si POTPISALI IZJAVU o strateškom partnerstvu i zajednici Srbije i Kine!
Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović


Predsednici Srbije i Kine Aleksandar Vučić i Si Đinping, potpisali su danas Zajedničku izjavu Republike Srbije i Narodne Republike Kine o produbljivanju i podizanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva i izgradnji zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.

U Zajedničkoj izjavi se kaže da su, tokom boravka predsednika Sija u Srbiji 7. i 8. maja, šefovi država u toploj i prijateljskoj atmosferi razgovarali i detaljno razmenili mišljenja o odnosima između Srbije i Kine, produbljivanju sveobuhvatne saradnje dveju zemalja, zajedničkoj izgradnji inicijative „Pojas i put“, saradnji između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, odnosima Kine i Evrope kao i o međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničkog interesa i da su u tim pitanjima postigli široki konsenzus.

"Dve strane su se saglasile da Srbija i Kina neguju čvrsto tradicionalno prijateljstvo, intenzivnu saradnju u konkretnim oblastima, plodonosnu koordinaciju na multilateralnom planu, a razvoj bilateralnih odnosa ima široke perspektive. Uprkos razlikama u istoriji, kulturi i unutrašnjim prilikama, obe zemlje se pridržavaju duha otvorenosti i saradnje, principa pravde i pravičnosti, zalažu se za blagostanje naroda i nacionalni prosperitet, kao i za plemeniti cilj mirnog razvoja čovečanstva",  navodi se u Zajedničkoj izjavi. 

Dodaje se da Srbija i Kina smatraju da razvoj i napredak jedne zemlje predstavljaju priliku, umesto izazova za druge države u svetu. 

Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

 

"Srpska strana podržava napore za izgradnju zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovečanstvo i spremna je da zajedno sa kineskom stranom realizuje Globalnu razvojnu inicijativu, Globalnu bezbednosnu inicijativu i Globalnu civilizacijsku inicijativu", kaže se u Zajedničkoj izjavi.

Navodi se da su dve strane razmenile mišljenja o do sada postignutim rezultatima, koji su dodatno doprineli jačanju čeličnog prijateljstva između dva naroda.  

Obostrano je visoko ocenjeno dalje produbljivanje bilateralnih odnosa nakon potpisivanja izjave o uspostavljanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva iz 2016. godine i dogovoreno dalje produbljivanje i podizanje sveobuhvatnog strateškog partnerstva, kao i izgradnja zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, polazeći od principa nezavisnosti i samostalnosti, uzajamnog poštovanja i poverenja, saradnje i zajedničke pobede, zajedničkog razvoja i međusobne podrške, u cilju postizanja blagostanja naroda naših dveju zemalja, dajući novi doprinos miru i napretku čovečanstva. 

Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

Kako se navodi, kineska strana visoko ceni rezultate koje Srbija ostvaruje u ukupnom ekonomskom i društvenom razvoju i poboljšanju životnog standarda, raduje se uspešnom unapređenju razvojnih planova Srbije kao što je „Skok u budućnost - Srbija 2027“, ispunjavanju svih postavljenih ciljeva u predviđenom roku, kao i razvoju Srbije i blagostanju srpskog naroda. 

S druge strane, srpska strana visoko ceni istorijska dostignuća i istorijske promene koje je Kina zabeležila u novoj eri, sa željom da kineski narod izgradi veliku modernu socijalističku zemlju u svim aspektima, pod rukovodstvom Komunističke partije Kine i ispuni drugi stogodišnji cilj. 

Srpska strana podržava kinesku stranu u unapređenju izgradnje Kine u veliku modernu zemlju u svakom pogledu i ostvarivanja velikog podmlađivanja kineske nacije kroz kineski put modernizacije. 

Dve strane smatraju da je intenzivan politički dijalog na najvišem nivou od suštinskog značaja za dalje jačanje odnosa između Srbije i Kine, te je dogovoren nastavak intenzivnih kontakata između dvojice šefova država kroz međusobne susrete, telefonske razgovore i razmenu pisama. 

Dve strane su izrazile želju da maksimalno koriste mehanizme kao što su Komisija za saradnju Svekineskog narodnog kongresa i Narodne skupštine Republike Srbije, Mešovita međuvladina komisija za ekonomsku i trgovinsku saradnju i Zajednička komisija za naučnu i tehnološku saradnju između Srbije i Kine, jačaju komunikaciju i saradnju na svim nivoima i u svim oblastima, u cilju nastavka kontinuiranog produbljivanja prijateljstva između Srbije i Kine.

U Zajedničkoj izjavi se ističe da će se dve strane uzajamno čvrsto podržavati u pitanjima od vitalnog državnog interesa na osnovu principa poštovanja državnog suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nemešanja u unutrašnja pitanja drugih država. 

Srpska strana je ponovo potvrdila da je razvoj prijateljskih odnosa sa Narodnom Republikom Kinom jedan od glavnih stubova njene spoljne politike. 

Foto: Instagram Printscreen/buducnostsrbijeav

 

Ponovila je čvrstu podršku principu jedne Kine, ističući da u svetu postoji samo jedna Kina i da je Tajvan neotuđivi deo teritorije Kine, kao i da je Vlada Narodne Republike Kine jedina legitimna vlada koja predstavlja celu Kinu. 

Kako se navodi, srpska strana se protivi svim oblicima "nezavisnosti Tajvana" i mešanju u unutrašnje poslove Kine, ponovo ističući da neće stupati u zvanične kontakte sa vlastima Tajvana na bilo kakav način, te da čvrsto podržava sve napore koje Vlada Kine čini u cilju ujedinjenja zemlje. 

Dodaje se da se dve strane suprotstavljaju nametanju bilo kakvog rešenja konačnog statusa „Kosova“. 

Naglašeno je i da sve zainteresovane strane treba da u okviru rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 iz 1999, putem dijaloga i konsultacija postignu uzajamno prihvatljivo rešenje. 

U tom procesu, kako se navodim, suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet Srbije moraju biti poštovani u potpunosti. 

U Zajedničkoj izjavi stoji da kineska strana podržava napore za nalaženje kompromisnih rešenja na miroljubiv način koje Republika Srbija preduzima u pregovorima sa predstavnicima Privremenih institucija samouprave „Kosova”, te poziva na primenu svih sporazuma postignutih u okviru Dijaloga Beograda i Prištine, kao i efektivno obezbeđivanje verske i kulturne baštine na tom području. 

Ističe se da je formiranje Zajednice srpskih opština važan deo Briselskog sporazuma iz 2013. godine i da mora biti realizovan. 

Kina, kako se navodi, razume nastojanje Srbije da postane članica Evropske unije i pozdravlja politiku Srbije usmerenu ka razvoju prijateljskih odnosa sa svim zemljama i njenu opredeljenost za unapređenje saradnje u regionu.

"Dve strane će koristiti novu fazu visokokvalitetnog razvoja inicijative 'Pojas i put' zajedno realizovati postignute dogovore sa Trećeg foruma za međunarodnu saradnju 'Pojas i put', produbiti i proširiti saradnju u oblastima, kao što su ekonomija i trgovina, investicije, nauka i tehnologija, inovacije, digitalni sektor, kao i informacije i komunikacije, zajedno očuvati bezbednost projekata i osoblja preduzeća, što će doprineti stvaranju osnove za izgradnju zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri", stoji u saopštenju.

Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

 

Dodaje se da će dve strane aktivno raditi na realizaciji „Sporazuma o slobodnoj trgovini između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine“ i „Srednjoročnog akcionog plana o zajedničkoj izgradnji Pojas i put između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine (2023-2025)“, koji su potpisani oktobra 2023. godine u Pekingu.

U Zajedničkoj izjavi dve strane pozdravljaju pozitivan trend razvoja trgovinske razmene između Srbije i Kine i izražavaju želju da podstiču uravnotežen razvoj bilateralne trgovine.  

Navodi se i da je kineska strana izrazila spremnost da povećava uvoz kvalitetnih poljoprivrednih proizvoda i drugih proizvoda iz Srbije i ubrza odobravanje dozvola za inspekciju i karantin za posebne kategorije poljoprivrednih proizvoda i proizvoda životinjskog porekla. 

Dve strane su izrazile želju da povećaju upotrebu teretnih vozova između Kine i Evrope. Kineska strana je zainteresovana da se više kvalitetnih proizvoda iz Srbije prevozi na kinesko tržište teretnim vozovima između Kine i Evrope.

Dve strane visoko cene pozitivne rezultate postignute u saradnji u oblasti izgradnje infrastrukture, pozdravljaju unapređenje „Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine“. 
 

Istovremeno, i dalje će jačati praktičnu saradnju u oblastima kao što su izgradnja saobraćajnih infrastruktura, povezivanje, čista energetika, industrijske investicije, poljoprivreda, zone ekonomske i trgovinske saradnje.

U Zajedničkoj izjavi se kaže i da dve strane smatraju da je projekat modernizacije srpsko-mađarske železničke pruge od velikog značaja za unapređenje povezanosti Srbije i regiona, koji otvara nove perspektive za olakšano kretanje ljudi, povećanje prometa roba i ekonomske razmene u regionu. 

Dve strane visoko cene postignute rezultate u izgradnji srpske deonice železnice i nastaviće da ulažu napore da se ova deonica završi u predviđenom roku, podižući regionalnu povezanost na viši nivo. 

Kineska strana je spremna da podstiče svoja preduzeća da dalje učestvuju u projektima regionalnog povezivanja, polazeći od komercijalnih i tržišnih principa. Dve strane žele da povećaju saradnju usmerenu ka osiguranju bezbednosti na železničkim deonicama na teritoriji Srbije. 

Dve strane, ističe se, pridaju veliki značaj saradnji u oblasti zdravstva i biotehnologije. Kineska strana je spremna da sa srpskom stranom jača bilateralnu i multilateralnu saradnju u oblasti prevencije i kontrole bolesti, hitnih zdravstvenih situacija, telemedicine i tradicionalne medicine, te da zajednički unapređuju izgradnju globalne zajednice zdravlja za sve. 

Kineska strana je spremna da aktivno učestvuje u izgradnji relevantnih projekata u okviru kampusa biotehnologije u Srbiji. 

Foto: k1live

 

Dve strane su istakle da je neophodno poštovati međunarodni poredak, zasnovan na međunarodnom pravu i Povelji Ujedinjenih nacija, uz poštovanje principa nezavisnosti, jednakosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih država, i zalaganje za multilateralnu saradnju sa Ujedinjenim nacijama u jezgru, uz očuvanje istinskog multilateralizma.

U Zajedničkoj izjavi dve strane pozivaju na ravnopravan i uređen multipolarni svet i univerzalno korisnu i inkluzivnu ekonomsku globalizaciju, insistiraju da sve zemlje, bez obzira na veličinu, budu tretirane kao jednake, suprotstavljajući se hegemonizmu i politici moći, kao i svim oblicima unilateralizma i protekcionizma. 

Dve strane smatraju da je državna poseta predsednika Si Đinpinga  Republici Srbiji, kao i plodonosni razgovori između dvojice šefova država, od velikog značaja za dalje unapređenje razvoja prijateljskih odnosa između Srbije i Kine.

"Predsednik Si Đinping je izrazio iskrenu zahvalnost na svečanom, srdačnom i prijateljskom prijemu predsednika Aleksandra Vučića i srpskog naroda i uputio je poziv predsedniku Aleksandru Vučiću da ponovo poseti Kinu, što je predsednik Srbije sa zadovoljstvom prihvatio", stoji u Zajedničkoj izjavi.
 

Ostavite komentar