Vesti > Politika

STUDENTI U BLOKADI U VELIKOM PROBLEMU Brnabić: "Ako ne ispune uslov za godinu gube stipendije!"

Predsednica Narodne skupštine Srbije kaže da oni koji ne ispune obaveze moraće da vraćaju studentske kredite

Izvor: K1info

21/01/2025 > 13:07

podeli vest:

STUDENTI U BLOKADI U VELIKOM PROBLEMU Brnabić: "Ako ne ispune uslov za godinu gube stipendije!"
Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić


Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, obraćajući se na sednici Odbora za obrazovanje, kazala je da sednica sa jednom tačkom dnevnog reda - blokade fakulteta, nije sazvana iz političkih razloga, već da bi se sagledalo sve što se dešava u poslednja dva i po meseca i kakav uticaj blokade imaju na studente, njihove porodice, ali i konsekvence po državni sistem visokog obrazovanja.

- Jasno pravo studenata je da iskažu nezadovoljstvo i dobrodošlo je u parlamentarnoj demokratiji da se studenti izjasne i utiču na promene u društvu i nameću teme za društveni dijalog. Ipak, mislim da svako od nas, a posebno u parlamentarnoj demokratiji, mora voditi računa da naša prava i slobode ne ugrožavaju nikako, nikada i ni po koju cenu prava i slobode drugih građana. Niko od nas nema veća prava od onog drugog. U Srbiji ima 268.000 studenata , od toga 23.743 na državnim univerzitetima, od njih 102.413 na budžetu, od njih oko 17.000 u domovima - poručila je Brnabić.

Ona je dodala da mora da se razgovara sa studentima koji su na budžetu i u domovima. 

- Moramo da razgovaramo šta će se desiti sa onima na budžetu i u domovima kada zbog blokada, za koje ja smatram da su jasno i nedvosmisleno nezakonite, tih 100.000 studenata izgubi pravo na budžet i domove. Koji procenat tih studenata neće moći da nastavi studiranje. Koliko ima porodica koje to ne mogu da priušte svojoj deci, to dete će izgubiti pravo na studiranje - navela je Brnabić.

Ona je dodala da su plenumi ad hok tela, ali da je i to pravo studenata i da ona sa tim pravom nema problem. Ipak, upitala je šta je sa ostalim studentima koji nemaju resurse da nastave studiranje van budžeta.

Tanjug/Vladimir Sporčić

- Šta se dešava kada budžetski studenti ne mogu da nastave studiranje jer im je to neki plenum zabranio? Ko je onda kriv?" - upitala je predsednica Skupštine.

- Dakle, pored ovoga, mi u Republici Srbiji na državnim univerzitetima imamo 128.330 samofinansirajućih studenata. Svaki od tih studenata pojedinačno je potpisao ugovor sa svojim fakultetima prema kojem su oni platili školarine, a fakultet se zauzvrat obavezao da će im pružiti, obezbediti nastavu, kolokvijume, vežbe, ispite. Najveći deo fakulteta koji su trenutno u blokadi nije završio semestar. Dakle, fakulteti nisu ispunili obaveze iz ugovora koje imaju sa ovim studentima. Mnogima od njih, čak i onima koji su završili semestar, je onemogućeno, iako su iskazali želju, onemogućeno da polažu ispite. Kako štitimo njihovo pravo? -navela je.

Foto: K1 televizija

 

Prema njenim rečima oni nisu ni svoje obaveze ispunili.

- Oni su školarine uplatili. Kako štitimo njihova prava? I ko, u stvari, mi je u ovom trenutku osnovno pitanje, kao predsednici Narodne skupštine, i ko to tačno štiti njihova prava? Imamo 8.813 studenata sa stipendijama. Stipendije su sada 13.000 dinara mesečno. Svi ti studenti, ukoliko ne polože svoje ispite na vreme i ne ispune uslove za godinu, gube stipendije. Ko će njima biti krivi njihovim porodicama? Plenum? Fakultet? Univerzitet? Država? Ko će njima davati odgovore? Imamo 6.181 studenta koji koriste studentski kredit. Od toga 2.242 studenta na završnoj godini studija. Tih 2.242 porodica, ne samo studenata, porodice, će, ukoliko su one ugrožene - pitala je Brnabić.

Brnabić je dodala da oni koji ne ispune obaveze moraće da vraćaju studentske kredite.

- Većina je bila na dobrom putu da ne moraju, jer su dobri studenti i daju godinu za godinom u skladu sa onim procesom koji je obezbeđen, odnosno koji je propisan kako oni ne bi morali da vraćaju studentske kredite. Studentski kredit je 13.000 dinara mesečno, pa vi sada vidite puta 12 meseci, puta 4 godine, koji je novac koji će njihove porodice morati da vraćaju. To je po nekakvom paušalnom proračunu, iako nisam gledala ugovore o studentskim kreditima, koji možda imaju neke zatezne kamate i koji možda imaju neke kaznene odredbe, ali paušalno je to otprilike 5.500 evra, koje će svaka od ovih 2.242 porodice morati da budžetira i da vraća u 2025. godinu - pojasnila je ona.

Ona je rekla da godišnje imamo između 300 i 400 studenata svake godine koji se upisuju nakon diplomskih studija na neke od najprestižnijih svetskih univerziteta za master ili postdiplomske studije, kao i da neki od njih dobijaju pune stipendije.

- Neki od njih dobijaju parcijalne stipendije. Neki od njih ne dobiju stipendije, ali imaju podršku Fonda za mlade talente Republike Srbije. Niko od njih, ukoliko se nastavi blokada i u februaru, niko od njih, da konačno i o tome pričamo, zato što više vremena nema, niko od njih neće moći da ispuni uslov da se upiše na te postdiplomske studije na tim prestižnim univerzitetima. Zato što niko od njih neće uspeti da završi fakultet u roku - poručila je ona.

- Imamo 8.813 studenata sa stipendijama. Stipendije su sada 13.000 dinara mesečno. Svi ti studenti, ukoliko ne polože svoje ispite na vreme i ne daju uslov za godinu, gube stipendije. Ko će njima biti krivim njihovim porodicama? Plenum? Fakultet? Univerzitet? Država? Ko će njima biti kriv? Ko će njima davati odgovore? Imamo 6.181 studenta koji koriste studentski kredit. Od toga 2.242 studenta na završnoj godini studija. Tih 2.402 porodice, ne samo studenata, porodice. Ukoliko su oni onemogućeni da u roku završe svoje studije zato što je neko odlučio da blokira fakultete, da zabrani izvođenje nastave - poručila je predsednica Skupštine.

Tanjug/Vladimir Sporčić

Na Pravnom fakultetu bilo 8.000 prijava za januarski rok

Ona je navela da je Pravni fakultet u Beogradu je otvorio prijave za januarski ispitni rok i da je bilo oko 8.000 prijava za januarski rok.

- Ipak, plenum je izašao i rekao blokiramo fakultet. Nećete moći da položite te ispite. Na Pravnom fakultetu u Novom Sadu imali smo oko 1900 studenata koji su se izjasnili da hoće ispite u januaru. Plenum je radikalizovao i ti ispiti praktično ne mogu da se održe. Pravni fakultet u Nišu. 1400 studenata se izjasnilo da hoće ispite - poručila je Brnabić.

BONUS VIDEO: 

Ostavite komentar