ŠTA SADA RADI MILOŠ VUČEVIĆ? Predsednik SNS Jovani Joksimović otkrio sve o izazovima s kojima se suočava
podeli vest:

Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević ovog jutra gost je u emisiji "Uranak" na K1 televiziji kod Jovane Joksimović.
Na početku gostovanja on je otkrio da se sada bavi stranačkim poslovima i da se odlično oseća na čelu najveće stranke u Srbiji.
- Procenili smo da vanstranačka ličnost bude mandatar. Macut je kao rešenje najbolji za Srbiju. Bila nam je potrebna promena u Vladi, mnogo ministara su nova imena, tu su i prepozicioniranja u Vladi. Macut donosi novi optimizam i novu energiju. Dok god ova Vlada bude vodila politiku koju smo podržali u Skupštini, on ima podršku Srpske napredne stranke - rekao je Vučević.
On ističe da se pokušava sprovesti depolitizacija političkog sistema.
- Ono što danas prepoznajemo kao politički sistem zaostaje ili nije dovoljno savremeno za okolnosti koje nas prate. Bez političkog pluralizma nema demokratije, i to me plaši. Suština demokratije je u mogućnosti izbora građana na izborima. Sve drugo vidim kao mimikriju i izigravanje demokratije - kazao je.
Govoreći o stanju unutar stranke, Vučević priznaje da postoje izazovi.
- Niko ne može da kaže da, posle 13 godina vođenja države i gradova, nemamo probleme. Neki naši kadrovi nisu opravdali poverenje. Menjali smo nemali broj ljudi i pokazali da promenljivost mora da postoji. SNS mora da razume da sve ono što nam sedešava poslednjih šest meseci zahteva unutrašnju reformu - dodaje Vučević.
Komentarišući razgovor rektora Đokića i premijera prof. dr Đure Macute, Vučević je rekao:
- Važno je i podržavam razgovore. Ne treba da robujemo nekim formalnostima koje bi nam skrenule pažnju sa suštine. Dobro je da su se susreli i da nastave razgovore, uprkos svim opstrukcijama. Ima onih koji to žele da zaustave iz okruženja rektora, ali verujem da ima i političkih uticaja. Premijer Macut sigurno ima konsultacije sa državnim vrhom - kazao je.
On je istakao da rektor Đokić trpi značajan pritisak:
- Da je redovna studentska godina, bili bismo pri kraju drugog semestra i počeo bi junski ispitni rok. Sada pokušavaju da ‘zipuju’ po jedan semestar u dve nedelje. Ako gledamo njihov algoritam, ispada da smo pogli celu studiju da završimo za jednu godinu. Ipak, sve što vodi vraćanju normalnog toka studija – ja podržavam.
Vučević se osvrnuo i na najavljenu blokadu na DIF-u u Novom Sadu:
- Blokada je zakazana ne samo od strane studenata-blokadera, već i od opozicionih lidera. Oni su na društvenim mrežama pozivali na zbor građana. Sada imate ujedinjenje plenumaša i zboraša - sve sa ciljem da zaustave normalno funkcionisanje države - kazao je i dodao:
- Mislim da je rektoru Đokiću za nijansu lakše da razgovara sa novim predsednikom Vlade.
Govoreći o blokadi RTS-a i ulozi REM-a, Vučević je rekao:
- Ništa ne razumem oko tog REM-a. Nisam zagovornik svih tih novotarija. Ako će novi REM da reši stvari, ja sam za to, ali mislim da to neće biti dovoljno. Suština je u zahtevima za promenu vlasti. Ocenjujem da su pale maske – ovo nema veze ni sa padom nadstrešnice, ni sa izgubljenih 16 života, ni sa prvim zahtevima. Ključni cilj im je preuzimanje vlasti, na ovaj ili onaj način - zaključio je.
Miloš Vučević komentarisao je i razlike između zahteva opozicionih stranaka i studenata-blokadera, ističući da njihovi interesi nisu usklađeni.
Dok opozicija traži vanredne izbore i prelaznu Vladu, studenti insistiraju na izborima bez političkog uplitanja, uz uslov da sve političke liste dobiju odobrenje visoko pozicioniranih delegata. Prema Vučeviću, ovo je potpuno novi pristup koji do sada nije viđen.
- Opozicione stranke i studenti nemaju poklapanja u svojim zahtevima. Opozicija traži izbore, neki traže prelaznu Vladu, dok studenti-blokaderi imaju drugačije zahteve. Oni traže vanredne izbore bez prelazne Vlade, uz insistiranje da opozicione stranke ne mogu da učestvuju na tim izborima. Umesto toga, svi moraju da podrže profesorsku-studentsku blokadersku listu. Čak su i neki studenti-blokaderi bili radikalniji u svojim zahtevima, insistirajući da sve liste koje žele da učestvuju na izborima moraju dobiti odobrenje od nekog visokog delegata. To znači da morate biti politički podobni da biste išli na izbore, što do sada zaista nismo videli - kazao je Vučević.
Početkom juna biće održani lokalni izbori u Kosjeriću i Zaječaru, a studenti su pozvali sve političke stranke da se ujedine u jednu listu i izađu na izbore bez ikakvih stranačkih obeležja. Mnogi to vide kao test pre vanrednih izbora o kojima se sve više priča.
- Kosjerić je inače poznato univerzitetsko mesto sa mnogo fakulteta. Ovo je prilika da provere da li je moguće da se svi ujedine, a neka to urade - kazao je Vučević, dodajući da će izbori za SNS svakako biti teški:
- Izbori će biti teški za SNS. Kada ste prvi, svi pokušavaju da vas sruše. Imamo činjenicu da smo Zaječar i Kosjerić vodili poslednjih pet godina. Nije jednostavno izaći na 'crtu' protiv drugih. Oni će na ovaj ili onaj način gledati da vas sruše - rekao je Vučević i da ih na jesen očekuju izbori u još nekim opštinama i da su oni dobar uvod u Republičke izbore kada god dođu.
BONUS VIDEO:
POGLEDAJTE MAPU PODELE TERITORIJA Ovako bi Ukrajina izgledala prema Trampovom planu za kraj rata
Američki predsednik Donald Tramp predložilo je mirovni plan za Ukrajinu koji uključuje status Krima i zamrzavanje trenutnih linija fronta
pre 21 minut
Svet
Ostavite komentar