Od početka godine UBIJENO je 18 ŽENA. Mislite o tome SVAKI DAN
Gotovo svake nedelje jedna žena strada od partnera, bivšeg partnera ili muškog člana porodice, najčešće u svom domu
18.05.2023
SrbijaTrpljenje nasilja otvara začarani krug nasilja koji može imati tragične posledice po žrtvu, ali i decu, kaže zaštitnik građana
podeli vest:
Ubijene žene nisu brojevi, ni statistika. Neophodno je da ujedinjeno stanemo i nastupimo protiv ovog najeksteremnijeg oblika rodno zasnovanog nasilja, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, povodom Dana sećanja na žene žrtve nasilja.
- Republika Srbija je među prvima potvrdila Konvenciju o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici nakon čega su usledile opsežne normativne promene, zahvaljujući kojima porodično nasilje više nije privatna stvar već društveni problem. Uvedene su mere zaštite od nasilja u porodici i partnerskim odnosima, strože kazne, zabrana približavanja i komunikacije sa žrtvom, a usvojen je i Zakon o sprečavanju nasilja u porodici. Uprkos tome, za nepunih pet meseci skoro nijedna nedelja nije prošla da žena nije izgubila život od ruke partnera, najčešće bivšeg, a broj od 17 ubijenih žena opominje društvo da rešavanje ovog problema treba da se podigne na najviši nivo - navela je ona.
Gotovo svake nedelje jedna žena strada od partnera, bivšeg partnera ili muškog člana porodice, najčešće u svom domu
18.05.2023
SrbijaZa 4,5 meseca ubijeno je 17 žena, dok je u istom periodu prošle godine nastradalo njih sedam
11.05.2023
SrbijaKako bi se unapredio sistemski odgovor na nasilje i bolju prevenciju, poverenik je, između ostalih aktivnosti, u skladu sa svojim nadležnostima u prethodnom periodu podneo brojne inicijative za izmenu propisa, od kojih je posebno izdvojila inicijative za izmene Krivičnog zakonika, Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, Zakona o javnom redu i miru...
- Podržali smo i inicijativu upućenu Narodnoj skupštini za uspostavljanje Nacionalnog kontrolnog mehanizma za praćenje slučajeva femicida. Ovaj mehanizam pomogao bi bržoj i boljoj koordinaciji, reakciji i podršci, pružio bi uvid u sve važne elemente za analizu slučaja koja podrazumeva sagledavanje uzroka i propusta, da li je i ko zakazao u sistemu zaštite, naglašava poverenica - kazala je ona.
Foto: Tanjug/Sava Radovanović
Janković je naglasila da zakoni i mere nisu dovoljni, a ukazala je da se koren problema nalazi u istorijski nejednakim odnosima moći između muškaraca i žena, ali i u široko rasprostranjenoj toleranciji društva na sve oblike nasilja.
- Važno je da kroz zajednički rad i razvoj imamo društveni konsenzus u borbi i osudi svakog nasilja, kao i da neprestano radimo na podizanju svesti o značaju poštovanja svačijeg dostojanstva i negovanju pravih vrednosti - zaključila je poverenica.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić pozvao je sve građane Republike Srbije da prijave nadležnim organima i instituciji na čijem se čelu nalazi, svaku sumnju i sva saznanja o nasilju u partnerskim ili porodičnim odnosima, koja se dešavaju u njihovom okruženju.
On je naveo, da se samo se blagovremenom i adekvatnom reakcijom na nasilje može sprečiti fatalan ishod.
- Postoje slučajevi da neko vrši nasilje nad ženom, da se za to zna i da je na kraju ubije, a postoje slučajevi da se ubistvo žene dogodi, a da pre toga nije bilo nasilja i niko u okruženju nije ni slutio da će doći do ubistva. Zbog toga apelujem na sve žene koje trpe nasilje u porodici i u partnerskim odnosima, ali i na njihove rođake, prijatelje i komšije, da nadležnim organima prijave nasilnike koji ih zlostavljaju - naglasio je Pašalić povodom 18. maja, Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja.
Žena je zadobila teške povrede lica i ekstremiteta
11.05.2023
HronikaKoordinatorka Sigurne kuće, Vesna Stanojević je apelovala na građane da kada primete neki znak nasilja prijave slučaj policiji
25.04.2023
SrbijaPašalić je ukazao da trpljenje nasilja otvara začarani krug nasilja koji može imati tragične posledice po žrtvu, ali i novi krug nasilja tako što od dece koja prisustvuju tom nasilju pravi ili buduće nasilnike ili buduće žrtve.
Zaštitnik građana je podsetio da je krajem marta pokrenuo postupak kontrole pravilnosti i zakonitosti rada nadležnih organa na osnovu medijskih objava da je u Jagodini od zadobijenih povreda preminula majka petoro dece nakon što ju je pretukao vanbračni partner koji je uhapšen, tokom kojeg je utvrđeno da žrtva nije prijavljivala policiji nasilje koje je trpela, ali i da njeni najbliži srodnici, prijatelji i poznanici takođe nisu prijavljivali nasilje iako su imali saznanja o tome.
Foto: Youtube PrintScreen
Pored policije, i Gradski centar za socijalni rad u Jagodini je, u okviru postupka kontrole koji je okončan, naveo u izjašnjenju Zaštitniku građana da nije imao prijave niti saznanja o narušenim partnerskim odnosima žrtve i njenog vanbračnog partnera, kao ni o tome da žrtva trpi partnersko nasilje.
- Neprijavljivanje nasilja je u ovom slučaju dovelo je do fatalnog ishoda. Zbog toga, apelujem na sve naše građane da prijave saznanja, ali i svaku sumnju da se u njihovoj blizini ili okruženju dešava nasilje nad ženama - naveo je Pašalić.
Nacionalni dan sećanja na žene žrtve nasilja proglašen je odlukom Vlade Srbije 2017. godine, u znak sećanja na 18. maj 2015. godine, kada je u porodičnom nasilju za tri dana u Republici Srbiji ubijeno sedam žena.
Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova
11.04.2023
HronikaOsumnjičeni je delimično priznao nasilje u porodici, ali je negirao neke radnje koje mu se stavljaju na teret
31.03.2023
HronikaZa krivično delo za koje je doktor osumnjičen propisana je kazna zatvora do pet godina
30.03.2023
HronikaTema nasilja u porodici ili nasilja u partnerskom odnosu veoma je delikatna i višeslojna
14.03.2023
Srbija
Ostavite komentar