Vesti > Srbija

Nebo nad Srbijom čuvaće moćni RAFALE! Ovo su detalji o NAJBOLJOJ borbenoj LETELICI na svetu (VIDEO)

Svoje borbene mogućnosti dokazao u sukobima u Avganistanu, Libiji, Maliju, Iraku i Siriji

Izvor: K1info/telegraf.rs

Autor: Anica Ninković

30/08/2024 > 12:41

podeli vest:

Nebo nad Srbijom čuvaće moćni RAFALE! Ovo su detalji o NAJBOLJOJ borbenoj LETELICI na svetu (VIDEO)
Foto: Shutterstock


U Palati Srbija juče (29. avgusta) je u prisustvu najviših zvaničnika Srbije i Francuske, Predsednika Vučića i Makrona, potpisan ugovor između Vlade Republike Srbije i francuskog proizvođača aviona Dassault Aviation o kupovini 12 borbenih letelica Rafale, 4+ generacije u vrednosti 2,7 milijardi evra.

Francuski avion Rafale smatra se jednom od najboljih višenamenskih borbenih letelica, na svetu. Svoje borbene mogućnosti dokazao u sukobima u Avganistanu, Libiji, Maliju, Iraku i Siriji.

Do sada je poznato da je ovim ugovorom Republika Srbija naručila dvanaest aviona Rafale, devet jednoseda i tri dvoseda. Direktor Dassault Aviation Erik Trapije je rekao da će srpskom Ratnom vazduhoplovstvu i protivvazduhoplovnoj odbrani prvi Rafal biti isporučen 2028. godine a da će svih dvanaest letelica biti isporučene dve godine kasnije.

Prototip

Prototip za vazduhoplovstvo Rafale C01 ugovoren je 21. aprila te godine (poleteo 19. maja 1991. godine), prototipovi za mornaricu - Rafale M01 i M02 ugovoreni su u decembru 1988. i poleteli su 12. decembra 1991. i 8. novembra 1993.

Prototip dvoseda za vazduhoplovstvo Rafale B01 poleteo je 1993. godine.

Iako je prvobitno bilo predviđeno da avioni Rafale budu uvedeni u naoružanje francuskog ratnog vazduhoplovstva 1996. godine, zbog raznih budžetskih rezova u ovoj zemlji (ali i kod proizvođača) - čitav proces produžen je do 2001. godine.

Karakteristike

Avion je dugačak 15,3 m, ima raspon krila od 10,9 m, visok je 5,34 m. Avion ima nekoliko naprednih karakteristika kao što su ograničena nevidljivost, mogućnost super-krstarenja (letenje nadzvučnim brzinama bez korišćenja forsaža - afterburnera) i sposobnost lansiranja raketa dugog dometa Meteor i MICA (Missile for Interception, for Combat and for Auto-Defense - projektil za presretanje, borbu i auto-odbranu).

Rafale pokreću dva motora Snecma M88-2. Interesantan podatak je da je Snecma svojevremeno razvijala podvrstu ovih motora za poslednji projekat jugoslovenske vojno-vazduhoplovne industrije - Novi avion (NA) pod nazivom M88Y.

Uprkos naprednom i ubojitom naoružanju koje može da nosi, Rafale je ograničen svojim radarom. AESA (Active Electronically Scanned Array) RBE2 radar kompanije Thales je Ahilova peta Rafala i segment po kojem zaostaje za svojim konkurentima.

Radar može skenirati područje od 140° i ima domet od preko 200 km, a sposoban je za istovremeni rad u više režima. Dok traži i prati ciljeve u vazduhu, istovremeno može da beleži profil terena i generiše mape za navigaciju i ciljanje.

Još jedna karakteristika AESA radara je sposobnost integracije sa unutrašnjim sistemom elektronskog ratovanja aviona, odnosno sistema samozastite SPECTRA, piše Defence Turkey.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar