SAGA JE ZAVRŠENA: Poznata sudbina Džonatana Motlija
Vlasnik Hapoela otkrio detalje na predstavljanju Dimitrisa Itudisa, koji će u narednom periodu biti trener tog tima
SportNiska primanja, loši uslovi rada i nedostatak podrške samo su neki od razloga za nezadovoljstvo među nastavnicima.
podeli vest:
Više od 10.000 prosvetnih radnika u Srbiji trenutno je u belom štrajku, skrećući pažnju na brojne probleme u obrazovnom sistemu.
Niska primanja, loši uslovi rada i nedostatak podrške samo su neki od razloga za nezadovoljstvo među nastavnicima.
Dok se štrajk nastavlja, postavlja se pitanje – može li ovaj protest rešiti duboko ukorenjene probleme u srpskoj prosveti? Ko će nadoknaditi deci izgubljene časove i ko će preuzeti odgovornost za budućnost obrazovanja? U emisiji Uranak na televiziji K1, razgovaramo sa ministarkom Slavicom Đukić Dejanović.
- Mislila sam da će dijalog koji Vlada vodi sa sindikatima biti povod da razgovaramo o dodatnim mogućnostima, osim onih koje su već poznate – a to je da će plate u prosveti od januara biti povećane za 12 posto. Takođe, razmatrala sam da li bi jednokratne podrške prosvetnim radnicima mogle biti tema, jer je to bio deo razgovora sa premijerom. Međutim, očigledno je da je došlo do radikalizacije situacije čim je doneta ovakva odluka. U ponedeljak ćemo imati još jedan sastanak sa predstavnicima reprezentativnih sindikata, i dalje ćemo insistirati na dijalogu kao metodu rešavanja problema, kako bismo pronašli najbolje rešenje. Smatram da radikalizacija neće pomoći u rešavanju problema, jer je količina raspoloživih sredstava ograničena i nema mogućnosti da se pronađe više – izjavila je ministarka i objašnjava:
- Čitava 2025. godina biće posvećena razgovorima o postizanju cilja da najniža plata u prosveti bude izjednačena sa prosečnom platom u Srbiji. Prosečni lični dohodak u prosveti je veći od prosečnog ličnog dohotka u drugim sektorima. Međutim, stav i zahtev sindikata i Vlade je da početna plata treba da bude veća. Trenutno je početna plata za razrednog starešinu 92.700 dinara, a sa povećanjem od 12%, biće 12% veća. Ono što je definitivno jeste da početnik u prosveti sada zarađuje 94% prosečne plate, a naš cilj je da to bude 100%. Uložićemo sve napore da u 2025. godini postignemo taj cilj - izjavila je Đukić Dejanović, dodajući da nezadovoljstvo nije uzrokovano samo platama.
- Ocenili smo zajedno da se u potpunosti slažemo da bezbednost mora biti na mnogo višem nivou. U tom smislu, krivični zakonik se već menja, bio je na javnoj raspravi i ulazi u skupštinsku proceduru. Do kraja ove godine izjednačiće se status zaposlenih u prosveti sa advokatima, a kazne za eventualne napade na prosvetne radnike biće znatno strožije nego u svim drugim slučajevima. Govorili smo o ranijim dogovorima iz prošle godine, prema kojima su oni sa starešinstvom bili kažnjeni samo sa 4%, što je nedovoljno, pa je ta kazna povećana na 7% od plate. Broj zaposlenih na neodređeno vreme povećao se za 20.600, a samo u ovoj godini za 1.312. Uvedeni su tzv. Ugovori 7a i 7-1-a, koji su pružili veću sigurnost zaposlenima. Svi ostali zahtevi su realizovani, dok je sporan zakon o platama - objasnila je ministarka prosvete.
- Čitav niz normatnivnih akata smo promenili, kako bismo pojačali vaspitnu ulogu. U smislu da zaista smatramo da vaspitna funkcija, treba da bude prioritetna u odnosu na obrazovnu, jer iskustva koja imamo iz maja prošle godine, a koja su zaista tragična, govore da je zaista vaspitna funkcija i roditelja i škole, ipak zatajila, kada nam se događaju ona činjenje kojih smo bili svedoci, a koja su bila tragična. Nastavnici moraju uvrstiti u svoj program čitav niz vaspitnih metoda rada, sankcije za učenjene prekršeje i neadekvatna ponašanja su pooštrene. Procedura kod tih sankcija koje otvara škola su ubrzane. Komunikacija škole sa jedinicom lokalne samouprave i policije je vrlo intenzivirana. Doneli smo priručnike u kojima ima kako se u neadekvatnim okolnostima moraju ponašati učenici, roditelji, nastavnici. Kako se planira i realizuje, retraumatizacija onih koji su traumatizirani, jer nije nikada samo dete ili nastavnik jedina žrtva, uvek i oni koji su svedoci trpe, pa smo čitav niz mera predvideli i za te okolnosti. Veliki broj stručnjaka smo angažovali, pojedinaca koji su se stavili na raspolaganje, da u školama prave edukacije. Saradnja sa MUP-om u smislu podizanja niova znanja kako u kriznim situacijama treba da se ponaša učenik, a kako nastavnik i direktor. Formirali smo timove kao obavezu. Svi težimo toj nultoj toleranciji - dodala je.
Prevencija sajber kriminala i lošeg uticaja društvenih mreža na decu predviđena je kao program za škole, prilagođen uzrastu učenika - kaže ministarka i objašnjava pitanje zabrane upotrebe TikToka.
- Škole mogu da daju preporuke, jer imaju autonomiju u donošenju odluka. Postoje škole koje su odlučile da se mobilni telefoni mogu koristiti samo tokom časova informatike, kada su neophodni kao alat za učenje, dok ih ne mogu koristiti ni tokom odmora. Dobre rezultate postižemo jedino kada su deca i roditelji prihvatili ovo kao stav škole. Nemamo zakonsku mogućnost da ukidamo upotrebu, možemo samo da dajemo preporuke. Zakon definiše da sve što je štetno za dete mora biti eliminisano iz obrazovnog programa, a škole određuju svojim aktima na koji način će to ostvariti – objasnila je.
- Veliki broj reprezentativnih sindikata protivi se belom štrajku, koji kao jedan od načina realizacije uključuje upisivanje petica. Mislim da su tim postupkom oštećeni najbolji učenici. Ovaj metod nije previše prihvaćen, i dobro je što nije. Deca snose posledice štrajka prosvetnih radnika. Država će se potruditi da štrajk prosvetnih radnika, ukoliko do njega dođe, bude unutar određenih okvira. To podrazumeva smanjenje časa na 35 minuta, što ipak na neki način ubrzava proces prenošenja znanja deci. Vaspitna funkcija u skraćenim časovima negativno se odražava na decu. S druge strane, Vlada i Srbija ne uviđaju koliko je zaista potrebno raditi na povećanju plata, pa prosvetni radnici koriste metode da skrenu pažnju na to pitanje – objasnila je ministarka prosvete u emisiji "Uranak" na televiziji K1.
BONUS VIDEO:
On je naglasio da je nepravedno i beskorisno postavljati pitanje da li je određena religija, uključujući islam, u suprotnosti s demokratijom
25.10.2024
SrbijaO predstojećim izmenama krivičnog zakona govorio je na K1 TV advokat Stefan Ćorda
24.10.2024
SrbijaDevojka iz Beograda navodi da porudžbina nije bila kompletna, a da to nije jedini problem sa kojim se suočila povodom narudžbine
24.10.2024
SrbijaNakon što je Aleksandra podelila svoje iskustvo, pozitivni komentari su se samo nizali
23.10.2024
SrbijaVozilu je pričinjena materijalna šteta
pre 16 minuta
HronikaHezbolah je prvi put izveo napad dronom na pomorsku bazu Ašdod na jugu Izraela
pre 18 minuta
SvetSinoć je došlo do tragične eksplozije u stambenoj zgradi u kojoj je jedna osoba poginula, a četiri povređene
pre 39 minuta
RegionPutin i Erdogan razgovarali su prethodno na marginama Samita BRIKS-a u Kazanju krajem oktobra
pre 41 minut
SvetZasad nema informacija o tome da li ima povređenih
pre 45 minuta
HronikaZa sada nema informacija o materijalnoj šteti
pre 1 sat
RegionBorba predsednika za Srbiju je neprestana
pre 1 sat
PolitikaNekoliko stranih vlada upozorilo turiste da budu oprezni sa alkoholom, a izveštaja o trovanju ima sve više
pre 1 sat
SvetNakon minute ćutanja, prikazan je film o životu predsednika Skupštine ovog grada
pre 1 sat
SudbineOvaj hram posvećen Blagovestima Presvete Bogorodice specifičan je po tome što je jedan od najstarijih u Srbiji
pre 2 sata
SudbineKardiohirurg prof dr Miljko Ristić pokuša je da spase život upucanom premijeru
pre 3 sata
SudbineOn mu se zahvalio za sve što je postigao za narod
23.11.2024
SudbinePorodica, prijatelji, kao i stranačke kolege došli su da odaju poštu pokojnom Mrki
23.11.2024
SudbineDani žalosti su nedelja 24., ponedeljak 25. i utorak 26. 11. 2024.
23.11.2024
SudbineSrpski političar preminuo je u 64. godini od ciroze jetre
23.11.2024
SudbineKomemoracija će biti održana u ponedeljak u Skupštini
23.11.2024
Sudbine
Ostavite komentar