Vesti > Srbija

NIJE NAUČNA FANTASTIKA, ALI JE FANTASTIČNO Superkompjuter u Data centru u Kragujevcu biće sedam puta brži

Svetski IT giganati poput Orakla, IBM-a i Huaveja čuvaju podatke u Srbiji.

Izvor: K1info

Autor: Vesna Hadžić

01/11/2024 > 12:07

podeli vest:

NIJE NAUČNA FANTASTIKA, ALI JE FANTASTIČNO Superkompjuter u Data centru u Kragujevcu biće sedam puta brži
Foto: Kancelarija za IT


Srbija nastavlja ulaganje u infrastrukturu i primenu veštačke inteligencije. Prva nadogradnja superkompjutera u Državnom Data centru u Kragujevcu očekuje se u prvoj polovini 2025. godine, a druga do kraja naredne godine.

- Prostor za skladištenje podataka će se proširiti za 120TB i biće povezan NDR mrežnom tehnologijom brzine 200 Gb/s. Ovaj sistem isporučuje 32 PetaFLOPS-a AL performansi i biće  sedam puta brži od postojećeg superračunara- najavio je Mihajlo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i eUpravu.

Foto: K1 televizija

 

Ovakvi sistemi su veoma zahtevni sa stanovišta potrošnje električne energije i u Državnom data centru u Kragujevcu dizajniran je IT modul sa najmodernijim sistemom vodenog hlađenja na koji će biti priključena sva tri superračunara koji će činiti jedinstven klaster Nacionalne platforme za veštačku inteligenciju.

Prema Globalnom indeksu informacione bezbednosti Republika Srbija je svrstana u sam vrh globalne i regionalne liste u ovoj oblasti. Trenutno u Data centru u Kragujevcu svoje podatke čuvaju državne institucije, ali i komercijalni korisnici poput svetskih IT giganata, Orakla, IBM-a i Huaveja. Srbija je nedavno potpisala i Memorandum sa Evropskom laboratorijom za nuklearna istraživanja (CERN) čime je zvanično postala deo velike, globalne računarske mreže i sedma je zemlja u Evropi, a deseta u celom svetu, u kojoj CERN čuva svoje podatke.

U Srbiji je još 2021. godine osnovan Institut za AI koji sada ima preko 60 istraživača i svoju nacionalnu platformu za razvoj AI superračunara u Državnom data centru u Kragujevcu. Njega besplatno koriste univerziteti, instituti i domaće startap kompanije u okviru načno-tehnoloških parkova.

 

Ostavite komentar