DANAS JE MRATINDAN: Veruje se da će porodica imati lošu godinu ako ne ispoštuju jedan običaj
Mnoge srpske porodice slave ovaj praznik kao krsnu slavu
Slobodno vremeDa li su alternativni vidovi terapija za pacijente slamka spasa ili mogu biti i razlog davljenja
podeli vest:
Izjavom da pije petrolej kako bi se oporavio od korone, Čedomir Jovanović šokirao je javnost. Iako lekari tvrde da ne postoje dokazi da je petrolej delotvoran u lečenju, pojedini profesori i pacijenti misle drugačije.
I domaći internet sajtovi ispunjeni su redovima i hvalospevima o čudotvornom dejstvu petroleja, odnosno kerozina, derivata nafte koji se u savremenom svetu koristi kao gorivo za avione, rakete i različite vrste letelica. Uz te hvalospeve na internetu uglavnom idu i uputstva za upotrebu i doziranje. Reklame tvrde da je mnoge izlečio do raka, da se kroz istoriju hiljadama godina koristio kao lek, a da mu je jedina mana to što je jeftin. Ali, nisu sva svetla uperena samo u kerozin. Tu su i soda bikarbona, zeolit, ulje od konoplje, bioenergetičari, veganska ishrana.
Da li su alternativni vidovi terapija za pacijente slamka spasa ili mogu biti i razlog davljenja? Da li je upotreba petroleja u lečenju opravdana ili ne, pitanja su koje je Ivon Jafali u emisiji "Mi danas“ postavila onkologu dr Vladimiru Kovčinu, šefu Katedre za ekološko inženjerstvo Tehnološkog fakulteta u Leskovcu prof. dr Stanislavu Stojiljkoviću, i Domini Spasić, osnivačici Udruženja "Budimo zajedno“ koje pruža pomoć ženama u borbi sa karcinomom dojke.
Sa iskustvom dugim 40 godina, onkolog dr Vladimir Kovčin se sa pokušajem lečenja petrolejom susreo još u mlađim danima.
- Jedino što sam video, bilo je njegovo toksično dejstvo. S druge strane, oni koji su verovali da samo petrolej može da ih izleči, na neki način su izgubili vreme i došlo je do progresije bolesti. Javile su se metastaze i onda je bilo praktično nemoguće izlečiti pacijenta. Zna se kakav je hemijski sastav petroleja i tačno se zna koje su toksične posledice uzimanja ili primene takvih preparata. Zna se i koliko je toksična nafta i koliko je profesionalna izloženost nafti i naftnim derivatima rizična da se dobije karcinom - istakao je dr Kovčin u emisiji "Mi danas".
Šef Katedre za ekološko inženjerstvo Tehnološkog fakulteta u Leskovcu, prof. dr Stanislav Stojiljković, koji u svojim nastupima navodi da je petrolej kroz vekove korišćen kao narodni lek protiv raznih bolesti, izneo je svoje zaključke izvedene do danas:
- U uslovima u kojima živimo, a pošto imamo ogromnu količinu aditiva u ishrani, u lekovima, u vazduhu, u napicima, pitanje je kako će odgovarajući alternativni pristup, uključujući i medicinski pristup, pomoći pacijentu. Zato je krajem 19. veka, na međunarodnom skupu farmacije, jedan od farmaceuta rekao: "Nemojte prepisivati lek pacijentu ako ne želi da promeni način ishrane ili filozofiju načina življenja". Naše majke i bake su u vreme Balkanskih ratova, u nedostatku medicinskih sredstava, koristile petrolej pre svega za dermatološke tretmane otvorenih rana. On je naveden i u drugim istorijskim, medicinskim knjigama. Međutim, petrolej ili gas koji je ranije korišćen, imao je mnogo manje ometajućih uticaja. Kada bismo sada popili pola decilitra petroleja, mi bismo se toksikovali i pitanje je kako bismo podneli takav atak - istakao je dr Stanislav Stojiljković.
Benefit petroleja u malim količinama, kako navodi prof. Stojiljković, ogleda se u tome da rastvara masnoće. Međutim, trebalo bi ga koristiti pod nadzorom medicinske ustanove, što mnogi pacijenti izbegavaju da urade.
U tome i leži problem, na šta dr Vladimir Kovčin dodaje:
- Svaka supstanca, u zavisnosti od doze koja se uzme, može biti lek, hrana ili otrov. Ovde se postavlja pitanje doziranja neke supstance i koja je to maksimalna tolerantna doza koju neko može da uzme, a da se pri tome ne otruje, odnosno da ne dođe do neželjenih dejstava koja mogu da budu i fatalna.
Anonimna anketa koju je sproveo Institut za onkologiju, pokazala je da je 80 odsto pacijenata priznalo da pored standardne onkološke terapije koristi i neku vrstu alternativne, što dr Kovčin objašnjava na sledeći način:
- Problem je u tome što mnogo informacija postoji na internetu i uglavnom ljudi koji su očajni zbog toga što imaju neizlečivu bolest potežu za slamkom spasa, a to je u krajnjoj liniji korišćenje svega što nađu na internetu. Najčešće se te supstance uzimaju samoinicijativno ili na preporuku. Ali, postavlja se pitanje koja je to supstanca, ko je prečistio supstancu i ko garantuje da je u pitanju hemijski ispravna stvar, jer danas imamo mnogo prevaranata - rekao je onkolog u emisiji „Mi danas“.
Na pitanje da li bi petrolej preporučio pacijentu, dr Kovčin odgovara:
- Još uvek ne, bez naučnih dokaza na velikom broju pacijenata. Tačno se zna kako teku naučna istraživanja i kliničke studije da bi se neka supstanca proglasila za lek. To može da bude i pomoćno lekovito sredstvo, ali moramo da znamo tačno šta ono radi, koja su neželjena dejstva i da je benefit od korišćenja veći od rizika.
O iskustvu sa alternativnim rešenjima u lečenju raka dojke u emisiji "Mi danas" govorila je i osnivačica Udruženja "Budimo zajedno" Domina Spasić:
- Iskustvo pokazuje da se na tržištu pojavljuje mnogo različitih alternativnih metoda. Društvene mreže su vrlo opasne, a mi onkološki pacijenti smo najpogodniji za tu vrstu trgovine i sticanje bogatstva, jer smo u velikom strahu. Čim dobijemo dijagnozu svako od nas doživljava određenu dozu straha i želju da se izleči i pomogne sebi. Međutim, vrlo je opasno alternativu uzimati kada i hemioterapiju, jer se ne zna koliko ona može da utiče na nju. Može da je pojača, pa da organizam ne može da izdrži, ili da je smanji, pa da terapija nema efekta. Onda se gubi dragoceno vreme, a zna se da je za rak vreme veoma bitno.
I iskustva iz prakse dr Kovčina pokazuju različite odluke pacijenata. Evo koji savet on daje svojim pacijentima kada ga pitaju o alternativnim metodama lečenja:
- Pacijentima koji me pitaju da li da koriste alternativne metode, ne mogu da kažem nemojte da probate. Ali im uvek naglasim da u tom slučaju naprave ugovor kod notara, ali ovakav ugovor, ako posle pet godina ja ne umrem od ove bolesti, ja vama dam deset puta koliko mi tražite. Ako umrem, vi samo duplo vratite ono što sam vam dao mojoj porodici. Mislim da je taj ugovor fer.
Da li u Srbiji postoji bilo kakva studija kada je korišćenje petroleja u medicinske svrhe u pitanju?
- U našoj zemlji sigurno nije bilo zvaničnih studija, jer bi ta informacija morala da postoji u našoj Agenciji za lekove koja odobrava klinička istraživanja. Ona bi, normalno, morala da prođe Etički komitet Agencije za lekove - zaključio je dr Kovčin na televiziji K1.
U prestonici tokom dana do 11 stepeni
pre 21 minut
SrbijaUkrajinski predsednik je kazao i da nije zadovoljan kako je prošao Samit G20
pre 6 sati
SvetTim povodom uhapšeno je 6 osoba
pre 6 sati
RegionSrbija radi, Srbija se gradi, poručio je predsednik
pre 7 sati
PolitikaMorala da reaguje Žandarmerija
pre 7 sati
PolitikaVladi Srbije je upućen zahtev pod oznakom "hitno"
pre 7 sati
PolitikaOn je zbrinut u lokalnoj bolnici
pre 7 sati
SrbijaKao Trampov ambasador u Berlinu iritirao je domaćine jer je neprestano komentarisao nemačku politiku i postavljao zahteve
pre 7 sati
SvetOn mu se zahvalio za sve što je postigao za narod
pre 16 sati
SudbinePorodica, prijatelji, kao i stranačke kolege došli su da odaju poštu pokojnom Mrki
pre 16 sati
SudbineDani žalosti su nedelja 24., ponedeljak 25. i utorak 26. 11. 2024.
pre 19 sati
SudbineSrpski političar preminuo je u 64. godini od ciroze jetre
pre 20 sati
SudbineKomemoracija će biti održana u ponedeljak u Skupštini
pre 20 sati
SudbineProšlo je 3 godine od smrti srpskog političarara, a njegova partnerka pevačica Ana Bekuta još uvek pati zbog gubitka
pre 21 sat
SudbinePolitičar je iza sebe ostavio za suprugu Snežanu, dva sina i petoro unučadi
pre 22 sata
SudbineBio je privatni preduzetnik i vlasnik kompanije Palma Poseduje televiziju „Palma plus“, kik-boks kluba Palmini tigrovi
22.11.2024
Sudbine
Ostavite komentar