Zdravlje

ISTINE I MITOVI Da li alternativna medicina može pomoći u lečenju raka?

Iako prakse poput joge, meditacije i akupunkture mogu poboljšati opšte stanje pacijenata i ublažiti bol, one ipak ne leče od bolesti

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

16/12/2024 > 14:00

podeli vest:

ISTINE I MITOVI Da li alternativna medicina može pomoći u lečenju raka?
Foto: Unsplash.com


Sve veći broj ljudi širom sveta okreće se alternativnim metodama u nadi da će pronaći lek za rak. Međutim, stručnjaci upozoravaju da ne postoje naučni dokazi koji podržavaju efikasnost ovakvih terapija u lečenju malignih bolesti, prenosi BBC.

Nedavno je bivši indijski kriket igrač Navdžot Sing Sidu objavio da se njegova supruga izlečila od raka koristeći isključivo prirodne sastojke poput vode sa limunom, sirove kurkume i jabukovog sirćeta. Ova tvrdnja izazvala je zabrinutost među medicinskim profesionalcima, koji ističu da ovakve metode nisu klinički dokazane i mogu dovesti pacijente u zabludu.

Foto: Shutterstock

 

Australijska manekenka Eli Mekferson takođe je izjavila da je, umesto hemioterapije, primenila holistički pristup u lečenju raka dojke. Iako prakse poput joge, meditacije i akupunkture mogu poboljšati opšte stanje pacijenata i ublažiti bol, lekari naglašavaju da one ne mogu zameniti standardne medicinske tretmane.

Studija objavljena u časopisu "Jama Oncology" 2018. godine pokazala je da je upotreba alternativnih terapija povezana sa smanjenom stopom preživljavanja kod pacijenata obolelih od raka. Uprkos tome, istraživanja pokazuju da skoro 40 odsto odraslih u Sjedinjenim Američkim Državama veruje da se rak može izlečiti isključivo alternativnom medicinom.

Stručnjaci apeluju na pacijente da se pre upotrebe bilo kakvih alternativnih metoda konsultuju sa svojim lekarima. Neke od ovih terapija mogu biti štetne i ometati efikasnost konvencionalnog lečenja. Organizacije za borbu protiv raka, poput britanskog "Macmillan-a", preporučuju oprez i naglašavaju važnost oslanjanja na medicinski dokazane tretmane.

Zašto je alternativna medicina toliko popularna?

Popularnost alternativnih metoda lečenja raka često je posledica dezinformacija, koje ih na društvenim mrežama predstavljaju kao „čudotvorne lekove“. Ove metode privlače pacijente obećanjima o prirodnom i bezbolnom lečenju, dok konvencionalne terapije deluju zastrašujuće zbog mogućih neželjenih efekata.

Takođe, visoki troškovi i nedostupnost kvalitetnog lečenja dodatno podstiču interesovanje za alternativu, naročito u zemljama gde je zdravstveni sistem slab ili skup. Kultura i tradicija takođe igraju veliku ulogu, jer su u mnogim delovima sveta drevne metode lečenja duboko ukorenjene u svakodnevni život.

Foto: Shutterstock

 

Najrasprostranjeniji alternativni načini lečenja raka

Ajurvedski 'lekovi'
Ajurveda, tradicionalni indijski sistem lečenja, oslanja se na biljke poput kurkume, koja se često smatra lekom protiv raka. Iako postoje istraživanja koja ukazuju na potencijalnu efikasnost kurkumina u uništavanju malignih ćelija, za sada nema dokaza da može sprečiti ili izlečiti rak.

Kineska tradicionalna medicina
Ovaj drevni sistem uključuje akupunkturu, biljne lekove i masaže, a sve više se koristi i na Zapadu. Iako može da pomogne u kombinaciji sa zvaničnim medicinskim tretmanima, pojedini biljni lekovi mogu izazvati neželjene reakcije na terapiju.

Promena ishrane
Popularne dijete poput keto ili veganske promovišu se kao način za „izgladnjivanje“ raka, ali stručnjaci upozoravaju da ovakvi pristupi mogu biti opasni za pacijente, dovodeći do gubitka težine i ugrožavanja zdravlja.

Foto: Unsplash.com

 

Fenbendazol
Lek za parazite kod životinja stekao je popularnost nakon priča da je pomogao u lečenju raka. Ipak, stručnjaci ističu da nema kliničkih dokaza koji potvrđuju njegovu bezbednost i efikasnost kod ljudi.

Graviola
Ova biljka iz Afrike i Južne Amerike koristi se u narodnoj medicini, ali tvrdnje da leči rak nisu potvrđene naučnim istraživanjima. Stručnjaci upozoravaju da ne postoji „čudotvorna biljka“ koja može zameniti medicinske tretmane.

U svetu preplavljenom informacijama, važno je razlikovati proverene medicinske činjenice od neosnovanih tvrdnji. Iako je prirodno tražiti nadu u teškim vremenima, oslanjanje na nedokazane metode može imati ozbiljne posledice po zdravlje, piše BBC.

BONUS VIDEO:

 

 

Ostavite komentar