Lekar sa odeljenja toksikologije na Vojnomedicinskoj akademiji dr Tomislav Režić, govorio je za K1info o tome koje su najčešće tendencije pacijenata u ovo doba godine i na šta treba posebno pripaziti kada je u pitanju preterivanje sa alkoholom, korišćenje ilegalnih sredstava zloupotrebe, ali i prejedanje, koje ume da se završi čak i intervencijom hirurga.
Pored toga, sa dr Režićem smo razgovarali i o tome šta su najpopularnija sredstva zloupotrebe među Srbima, ali i o za sve čitaoce najvažnijoj informaciji, a to je konkretan način kako reagovati u situaciji kada naši bližnji ili neko drugi u našoj okolini pretera sa alkoholom i dođe do gubitka svesti.
- U prazničnim danima učestalije je obraćanje zdravstvenim službama zbog povećane konzumacije hrane i alkoholnih pića koja je znatno obilnija nego uobičajeno. Iz tih razloga povećan je broj pregleda od strane gastroenterologa, u izvesnoj meri hirurga, intenista – endokrinologa zbog narušene regulacije šećerne bolesti kod dijabetičara. Sa naše, kliničko-toksikološke strane, apsolutno dominiraju intervencije zbog akutne alkoholisanosti. Njihov udeo je konstantno oko polovine svih pregleda (od toga su oko 10 odsto maloletne osobe), a u danima praznika taj udeo poraste i na preko 70 do 80 odsto, naravno uz veći apsolutni broj svih pregleda - kaže nam dr Režić na početku razgovora.
"Raste broj pacijenata lečenih zbog predoziranja kokainom"
- U prazničnim danima kakvi nam predstoje, nismo ranije registrovali poseban ekces upotrebe supstanci iz grupe ilegalnih sredstava zloupotrebe, te se navedeni podaci odnose na svakodnevnicu. Prema vrsti, opijatni preparat heroin je duži niz godina bio najzastupljeniji (oko jedne trećine svih droga), istovremeno sa najvećim brojem teških kliničkih slika intoksikacije pa i smrtnih ishoda. U prošloj, 2023. godini taj udeo je opao na 17 odsto, bez ijednog smrtnog ishoda. Suprotno od toga raste broj pacijenata lečenih zbog predoziranja kokainom (sa prosečnih oko 15 odsto na skoro 33 odsto) i amfetaminskom grupom (amfetamin, metamfetamin, ekstazi i kombinacije) koji su sa prosečne zastupljenosti oko 20 odsto porasli na preko 30 odsto) - navodi dr Režić.
pročitajte još
Iako dijabetes često napreduje tiho, njegov uticaj može biti ozbiljan, pa je ključno da se simptomi prepoznaju na vreme
26.12.2024
Vesti
Skeletni mišić ima značajnu sposobnost regeneracije nakon povrede.
25.12.2024
Vesti
Kako toksikolog kaže, upravo ove vrste ilegalnih sredstava zloupotrebe su najfatalnije za Srbe koji ih konzumiraju.
- Posledično, u ove dve grupe zabeleženo je i više težih kličkih manifestacija, a time i fatalnih ishoda nego ranije. Udeo zloupotrebe marihuane se održava na uobičajenih oko 15-20 odsto, na sreću sa lakšim ispoljavanjima simptoma i znakova intoksikacije. Ostali agensi, poput LSD-a, GHB-a (tzv. G agens), sintetskih kanabinoida i drugih su bili znatno ređe zastupljeni.
Kako da reagujete kada nekome u vašoj okolini pozli od alkohola?
- U slučaju da ste u blizini osobe kojoj je nakon konzumacije alkohola pozlilo, naročito ako je osoba "bez svesti" odnosno ne uspostavlja komunikaciju, pre svega ne pokušavajte izazivanje povraćanja, sa ili bez prethodnog davanja tečnosti. Razlog tome je činjenica da je za to najčešće već prošlo optimalno vreme jer se alkohol potpuno resorbuje u krv za 30 do 40 minuta, a pijanstvo i inače često uzrokuje spontano povraćanje. S druge strane, time se samo povećava mogućnost aspiracije povraćenog sadržaja u disajne puteve i pluća, što može imati i fatalne posledice tim više što već postoji određeni stepen centralne depresije funkcije disanja. Ukoliko je pacijent teže poremećenog stanja svesti, treba ga postaviti u odgovarajući bočni, tzv. "koma" položaj i pratiti ga. Time se prevenira već pomenuta aspiracija, kao i eventualno povređivanje, pre svega glave i vrata, što je druga po značaju moguća komplikacija - ističe toksikolog dr Režić.
Dr Režić potom objašnjava i kako se ponašati ukoliko je pacijent duže vreme bio izložen niskim temperaturama.
pročitajte još
Najzdravija namirnica na svetu, prema istraživanju Univerziteta Vilijam Paterson u Nju Džersiju, jeste potočarka.
24.12.2024
Vesti
U mladosti je počela da jede jaja po preporuci lekara kako bi se izborila s anemijom
23.12.2024
Vesti
- U opšte mere koje se preporučuju spada i utopljavanje dostupnim sredstvima, naročito ako je pacijent bio izložen niskoj temperaturi izvesno vreme. Naime, alkohol suprotno veoma raširenoj zabludi proistekloj iz prolaznog početnog subjektivnog osećaja "zagrejanosti" nakon konzumiranja, definitivno i snažno potencira podhlađivanje organizma (hipotermiju). Ostale mere dijagnostike i terapije rezervisane su za medicinske profesionalce ukoliko se ovakva alkoholisana osoba doveze u zdravstvenu ustanovu.
Ima li leka za "mamurluk"?
- Kada se razmatraju grupe tegoba koje mogu zaostati čak i nakon potpune eliminacije etanola iz organizma, ne postoji jedinstven savet za njihovo uklanjanje. Ukoliko te tegobe uključuju i mučnine i uporno povraćanje koje može dovesti i do dehidracije organizma, ponekad je potrebna i parenteralna (infuziona) nadoknada tečnosti, glukoze i elektrolita, kao i simptomatska medikamentozna terapija. Inače, i iz tog razloga nam se pacijenti ponekad obraćaju, a ukoliko na inicijalne terapijske postupke ne odreaguju poboljšanjem, upućujemo ih gastroenterologu ili hirurgu jer iza ovakve slike ponekad može stajati drugi, ozbiljniji poremećaj funkcije želudačnocrevnog trakta, pankreasa, žučne kesice i sličnog - priča dr Režić.
Toksikolog za kraj razgovora apeluje na ljude da spreče sve o čemu smo dosad govorili i ipak ne preteruju jer je uprkos slavlju i dobrom raspoloženju važno ostati umeren, kako sebi i drugima ne bismo upropastili prazničnu atmosferu.
- Konzumirajte alkoholna pića umereno, a isto se odnosi i na prazničnu masnu i začinjenu hranu. Posebnu pažnju skrećemo osobama koje imaju neko od hroničnih oboljenja koje konzumacija alkohola može akutno pogoršati poput dijabetičara, onih koji se leče zbog epilepsije, onih koji su na farmakoterapiji tokom koje se ne preporučuje istovremeno pijenje alkohola (pre svega psihosedativi) i drugih. O korištenju opojnih supstanci mislim da je izlišno govoriti: ukoliko kod osobe postoji potreba za učestalim tzv."rekreativnim" korištenjem sredstava zloupotrebe ili je pak, već razvijena simptomatologija zavisnosti od njih, potrebno je da se obrate psihijatru za bolesti zavisnosti - zaključuje naš sagovornik.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar