Zdravlje

OSLIĆ SA CRVIMA NA AKCIJI U SRPSKIM MARKETIMA Ako pojedete ovakvu ribu možete imati ozbiljne tegobe

Žena je doživela odvratno iskustvo kupivši ribu u hrvatskom trgovačkom lancu Konzumu, a iste ima u ponudi u srpskim marketima

Autor: K1info/danica.hr

30/12/2024 > 10:06

podeli vest:

OSLIĆ SA CRVIMA NA AKCIJI U SRPSKIM MARKETIMA Ako pojedete ovakvu ribu možete imati ozbiljne tegobe
Foto: Shutterstock


Žena iz Hrvatske doživela je odvratno iskustvo kupivši ribu u hrvatskom trgovačkom lancu Konzum.

Kako otkriva potrošačko udruženje "Halo inspektore" na svojoj Facebook stranici, neprijatnost se dogodila u Ivanić Gradu gde je žena u Konzumu kupila oslića robne marke Ocean sa ispravnim rokom trajanja.

- U gotovo svakom komadu bili su neki crvići, ličinke…Nama je to bilo odvratno. Zatim sam otišla da kupim Ledove osliće, ali i tamo su bili slični paraziti. Javila sam se odmah Konzumu i u Ledo, ali mi se niko nije javljao. Ostali smo bez ručka, a Konzum i Ledo bez vernog potrošača - bila je ogorčena.

Oslić istog proivođača je na akciji u srpskim marketima i kilogram može da se nađe po ceni od 550 dinara u pojedinim marketima, pa povedite računa da se ne pređete i ne kupite ribu zaraženu crvima. Evo šta u tom slučaju može da se desi.

Ako je pojedete, možete se otrovati i ozbiljno razboleti

Mr. sc. Marijan Katalenić, stručnjak za sigurnost i kvalitet hrane za potrošače, za "Halo, inspektore" objasnio je kako je reč o crvima iz roda anisakis koji se razvijaju u crevima riba. Ako se sveža riba termički dobro ne obradi, mogu da se razviju i u crevima čoveka.

Inače, osim u crevima, mogu da se probiju i u okolno meso što može da bude veliki problem za čoveka. Ali, dubokim zamrzavanjem ribe tokom 24 sata, sušenjem ili dobrom termičkom obradom postaju samo višak proteina i uglavnom više nisu opasni, kaže Katalenić.

Anisakiasis može lako da se suzbije kuvanjem na temperaturama višim od 60 stepeni ili zamrzavanjem. Ali, čak i kada je riba temeljno kuvana, crvi anisakisa predstavljaju zdravstveni rizik za ljude jer otpuštaju brojne biohemikalije u okolna tkiva kada zaraze ribu.

Kod pacijenata koji se ipak zaraze i dobiju bolest anisakidozu nekoliko sati nakon zaraze pojavjuju se bolovi u stomaku, mučnina, povraćanje i proliv. Kod nekih pacijenata razvija se i alergija. Anisakidoza po simptomima slična je akutnoj upali slepog creva, Kronovoj bolesti ili čiru.

Termička obrada

Moguće je spontano ozdravljenje zaražene osobe, a u terapiji uglavnom se koriste antibiotici, često u kombinaciji s drugim lekovima poput antihelmintika ili kortikosteroida. Ali, može doći i do komplikacija.

Infekcija se uglavnom povlači sama od sebe nakon nekoliko nedelja, ali zna da traje i mesecima. U retkim slučajevima može da dovede do opasnosti po život, u tom slučaju se pribegava endoskopskom odstranjenju larvi iz organizma.

Larve po pravilu uništava temeljna termička obrada ili duboko zamrzavanje. Parazit je otporan na mariniranje, soljenje i dimljenje.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar