SRBIJA JE PLAKALA KAD SMO JE IZGUBILI, A SADA JE STIGLA PRAVDA Osuđen lekar za smrt Bobane Momčilović Veličković
Doneta je prvostepena odluka o četiri godine zatvora, kao i pet godina zabrane rada
pre 4 sata
HronikaTvrdi se da je Bobana preminula zbog eklampsije, a evo koji su simptomi i kako se leči
podeli vest:
Lekar, dr Zoran Roško optužen za smrt Bobane Momčilović Veličković je i osuđen. Doneta je prvostepena odluka o četiri godine zatvora, kao i pet godina zabrane rada.
Bobana Momčilović Veličković preminula je 21. juna 2020. godine od eklampsije u trudnoći. Porodila se carskim rezom 1. juna 2020. u Zdravstvenom centru u Zaječaru, imala je dijabetes i tog dana počele su komplikacije. Imala je povišen krvni pritisak, a njen suprug Miroslav Momčilović hitno je doneo magnezijum koji su lekari tražili, jer ga nije bilo u porodolištu. Tada su mu saopštili da Bobana ima eklampsiju, stanje koje može da bude fatalno.
- Neprestano su mi davali informacije da joj je stanje jako teško, da prognoze nisu dobre, ali sam se nadao jer je bila veliki borac. Tog kobnog dana zazvonio je telefon i kad sam video da je pozivni broj 011, ne mogu da vam opišem kako sam se osećao. Moj mozak nije mogao da prihvati tu informaciju. Pozvao sam sestru, koja je pitala: 'Ko ti je to javio?' jer su svi krenuli ka meni da mi saopšte. Ja jedini nisam znao da sam je izgubio. Mislim da je prva saznala Jasna Šekarić. Posle toga ničega se ne sećam - rekao je Bobanin suprug 2020. za magazin "Gloria".
Reč je o stanju koje plaši skoro sve trudnice, ali je istina da malo koja zna šta ono uključuje. Eklampsija u trudnoći je najteži oblik toksemije u trudnoći i ugrožava život majke i deteta. U nastavku pročitajte koji su uzroci stanja od kojeg je Bobana Momčilović Veličković preminula u 30. godini života.
Eklampsija se javlja kao konvulzija ili koma kod trudnica kod kojih je ranije dijagnostikovana preeklampsija ili hipertenzija. Sama preeklampsija predstavlja značajnu pretnju i za majku i za dete. Razloge za ovakvo stanje treba videti u nepravilnom funkcionisanju posteljice ili neodgovarajućem položaju posteljice u zidovima materice. Sve ovo nestaje odmah nakon porođaja. Sama eklampsija u trudnoći je rezultat nedostatka ili nepravilnog lečenja, a dešava se kada se napadi preklapaju sa preeklampsijom. Nakon porođaja, ako je krvni pritisak i dalje previsok, treba tražiti druge uzroke jer ova abnormalnost sigurno nije uzrokovana preeklampsijom.
Doneta je prvostepena odluka o četiri godine zatvora, kao i pet godina zabrane rada
pre 4 sata
HronikaOd početka nadzora nad sezonskim gripom PCR dijagnostikom izvršena je analiza ukupno 386 uzoraka na prisustvo virusa gripa.
15.01.2025
VestiEklampsija u trudnoći se statistički javlja u jednom slučaju na 1.600 trudnoća. Pojavljuje se ne ranije od dvadesete nedelje trudnoće. Najčešće je uzrokovana faktorima kao što su vazospazam, cerebralna hipoksija ili edem, srčani ili moždani udar, kao i hipertenzivna i metabolička encefalopatija.
Važno je jasno shvatiti da eklampsiji uvek prethodi preeklampsija, a obično je prvi uznemirujući simptom tokom trudnoće povišen krvni pritisak. Doktor vrši dva nezavisna merenja. Ako je sistolni krvni pritisak veći ili čak jednak 140 mm HG, a dijastolni krvni pritisak 90 mm i ovaj rezultat se ponovi u roku od nedelju dana, može se postaviti dijagnoza preeklampsije. Ako je žena ranije bolovala od hipertenzije, dijagnoza više nije jasna i rade se dalje pretrage.
Faktori koji mogu da potvrde preeklampsiju uključuju proteine u urinu, smanjenje trombocita u krvi, povećanje nivoa kreatinina, poremećaje vida, a ponekad i plućni edem, ali treba imati na umu da edem nije neuobičajen tokom trudnoće. Da bi se postavila dijagnoza u ovom slučaju, mora nekoliko simptoma da se pojave odjednom.
Česti simptomi preeklampsije su povišen krvni pritisak, oticanje lica i šaka, glavobolje, pojačano dobijanje na težini, intenzivna mučnina i povraćanje, problemi sa vidom (uključujući i epizode gubitka vida ili zamućenog vida), tegobe sa uriniranjem, bolovi u stomaku, naročito u gornjem desnom kvadrantu.
Razvoj bolesti može da se podeli u četiri faze. U prvoj žena gubi svest. Tada mogu da se primete i vibracije mišića lica i nistagmus. Sledeća faza je pojava toničnih kontrakcija, koje ne traju duže od jednog minuta i zaustavlja se respiratorna funkcija, a istovremeno dolazi do teške hipoksije. Treća faza su klonične kontrakcije, koje ne traju duže od dva minuta, ali zahvataju mišiće trupa, lica i udova. Ponekad postoji i pena na ustima. Poslednja faza je koma, koja može da traje nekoliko sekundi, ali može da se razvije i u trajnu komu.
U svim ovim fazama javljaju se glavobolje i poremećaji svesti. Pacijent često ima problema sa vidom. Postoji i bol u epigastriju, a ponekad i mučnina. Međutim, ako koma traje duže od šest sati, dođe do veoma visoke temperature ili ako lekar nađe simptome abrupcije placente, to je znak da je situacija veoma ozbiljna, pa čak i da ima lošu prognozu.
Iako simptomi često nisu teški, hepatitis A može da izazove upalu jetre, naročito kod odraslih koji imaju slab imunitet.
15.01.2025
VestiU pitanju su transplantacije srca, bubrega i jetre, a pacijenti su dobro i postoperativni tok teče po planu
14.01.2025
VestiKako će lekar postupiti, zavisi od trenutnog stanja žene i njenog nerođenog deteta, kao i od stepena ugroženosti njihovog života i zdravlja. Prvi faktor koji utiče na proceduru je gestacijska dob (vreme proteklo od početka zadnje menstruacije) i faza razvoja fetusa. Jedini efikasan metod za uklanjanje pretnje je prekid trudnoće. Čak i ako je dijagnostikovana bolest i trudnoća je dostigla 37. nedelju, lekar odlučuje da izazove porođaj ili izvrši carski rez. Ako je bolest teška, trudnoća se prekida čak oko 34. nedelje.
Ako je žena u prethodnoj trudnoći bolovala od preeklampsije, ona mora da bude obuhvaćena preventivnim merama od trenutka kada se dijagnostikuje sledeća trudnoća. Ako je, pored toga, ranije došlo do prevremenog porođaja kao posledica preeklampsije, to je svakako trudnoća visokog rizika i treba odmah započeti preventivnu terapiju. Uključuje uzimanje acetilsalicilne kiseline tokom prvog trimestra trudnoće. Međutim, sve žene treba upozoriti da same ne uzimaju acetilsalicilnu kiselinu. Samo lekar može da preporuči takvu terapiju.
BONUS VIDEO
Uvedena je zabrana poseta hospitalizovanim pacijentima na svim klinikama Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije
14.01.2025
VestiPored vakcinacije postoji i preventiva koja može sprečiti zaražavanje ovim virusom
14.01.2025
VestiTеstirаnjе је nаmеnjеnо žеnаmа stаrоsnе dоbi оd 30 dо 65 gоdinа
14.01.2025
VestiSimptomi ovog gripa kod dece deluju drastičnije zbog manjih i užih disajnih puteva, što otežava situaciju kada dođe do otoka
13.01.2025
VestiPolicija je posle desetak minuta od događaja uhapsila osumnjičenog M.P. (38)
pre 8 minuta
HronikaKako je rekla, dok je ćerka bila kod nje, u jednom momentu ju je pitala da li je trudna, ali se D. Đ. naljutila, rekla da nije
pre 29 minuta
HronikaVoz je pošao iz Vršca za Zemun...
pre 39 minuta
HronikaZaposlena je preminula tokom pauze za doručak, na kojoj se nije pridružila ostalim kolegama iz grupe, već se osamila
pre 1 sat
HronikaMladić je posle masakra pokušao da napusti školu i pobegne sa lica mesta, ali ga je policija brzo uhapsila.
pre 1 sat
SvetU potragu za Ivonom Savićević bili su uključeni i dronovi i helikopter MUP
pre 1 sat
RegionUnutrašnja kontrola je radila po nalogu ministra policije Crne Gore Danila Šaranovića
pre 1 sat
RegionMarko Pavlović (39) je već sedam puta osuđivan za različita krivična dela
pre 1 sat
HronikaOliver Ivanović je ubijen 16. januara 2018. godine ispred prostorija svoje stranke u severnom delu Kosovske Mitrovice, sa šest hitaca u leđa
pre 9 sati
SudbineVelika želja za promenama inspirisala je bračni par Marković da pokrene neobičan biznis
15.01.2025
ReportažaDr Orhan Dragaš, direktor Međunarodnog instituta za bezbednost, napisao je autorski tekst na temu sankcija NIS i odnosa Rusije i Srbije.
15.01.2025
KolumnaŽeljko Ražnatović ubijen je 15. januara 2000. godine, a ovaj događaj bio je jedan od najispraćenijih u novijoj istoriji Srbije
15.01.2025
SudbineNa svojim leđima nosila je izazove prijateljstva, braka sa veoma bolesnim mužem, probleme Pozorišta na Terazijama...
14.01.2025
SudbineKejt se potom ponovo osvrnula na svoju borbu
14.01.2025
SudbineNa Srpsku novu godinu 14. januara 2001. kad je planina bila bez lišća, Koraća konačno uspevaju da opkole
14.01.2025
SudbineBio dugogodišnji član ansambla Beogradskog dramskog pozorišta
14.01.2025
Sudbine
Ostavite komentar