Zdravlje

KRAVLJE ILI BILJNO MLEKO? Stručnjaci otkrivaju šta je zaista najbolje za decu

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

04/02/2025 > 14:00

podeli vest:

KRAVLJE ILI BILJNO MLEKO? Stručnjaci otkrivaju šta je zaista najbolje za decu
Foto: Freepik.com


U poslednje vreme, sve više ljudi se okreće biljnim alternativama kravljem mlekubademovo, ovseno, sojino, kokosovo, pirinčano, pa čak i mleko od graška ili krompira mogu se naći na tržištu. Neki ih biraju zbog alergija ili intolerancije, drugi zbog ekoloških razloga, a treći jednostavno zato što su trenutno u trendu.

Foto: Shutterstock

 

Međutim, nutricionisti upozoravaju da biljno mleko nije najbolji izbor za decu i adolescente, jer ne sadrži dovoljne količine ključnih nutrijenata koji su neophodni za pravilan rast i razvoj.

Zašto biljno mleko nije dovoljno nutritivno za decu?

Stručnjaci ističu da pasterizovano kravlje mleko treba da bude prvi izbor roditelja, jer je bogato:

Proteinima – neophodnim za razvoj mišića i tkiva
Kalcijumom – ključnim za jake kosti i zube
Kalijumom – važnim za zdravlje srca i nervnog sistema
Vitaminom D – koji pomaže u apsorpciji kalcijuma i jačanju imuniteta

Foto: Freepik.com

 

Za decu koja ne vole da piju mleko, nutricionisti preporučuju sireve, jogurt i druge mlečne proizvode, jer oni mogu nadoknaditi važne hranljive materije koje se nalaze u mleku.

Šta deca treba da piju, a šta bi trebalo izbegavati?

🔹 Voda – Voda bez dodataka (šećera ili ukusa) treba da bude prvi izbor kada su u pitanju dečji napici. Preporučeni dnevni unos varira:

Deca od 5 do 8 godina: 500 – 1.200 ml vode dnevno.
Adolescenti: 900 – 2.600 ml dnevno.

🔹 Kravlje mleko – Osim vode, kravlje mleko treba da bude drugo najzastupljenije piće, dok bi unos biljnih alternativa, voćnih sokova (čak i bez dodatog šećera) i aromatizovanih mleka trebalo ograničiti na minimum, pa čak i u potpunosti izbaciti iz dečje ishrane iz zdravstvenih razloga.

Koji napici su na „crnoj listi“?

🚫 Gazirani sokovi – Puni su šećera i potpuno beskorisni za dečji organizam.
🚫 Dijetalni napici – Iako ne sadrže šećer, puni su veštačkih zaslađivača poput aspartama i stevije, čiji dugoročni efekti na decu nisu u potpunosti istraženi.
🚫 Napitci sa kofeinom – Kafa, energetski napici i neki čajevi mogu izazvati probleme sa spavanjem, anksioznost i ubrzan rad srca kod dece.

Foto: K1info

 

Zaključak

Iako biljno mleko može biti korisna alternativa za osobe sa specifičnim zdravstvenim stanjima, nutricionisti naglašavaju da ono ne može u potpunosti zameniti kravlje mleko u dečjoj ishrani.

Roditelji bi trebalo da se konsultuju sa pedijatrom pre nego što donesu odluku o izbacivanju kravljeg mleka iz ishrane deteta, jer je ono ključno za zdrav razvoj.

Dakle, kada birate pića za svoje dete, voda i kravlje mleko su na vrhu liste, dok bi sve ostalo trebalo konzumirati umereno ili potpuno izbegavati.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar

UMRO TEOFIL PANČIĆ

Svoje kritičke i analitičke tekstove Teofil Pančić je objavljivao u brojnim listovima iz Srbije, regiona, ali i SAD i Rusije

pre 7 sati

Sudbine