
SVI KOMENTARIŠU DETALJE IZ SERIJE "NOBELOVAC"! Otkrivena zgrada u Beogradu u kojoj je Andrić napisao svoja najveća dela
Andrić se uselio u podstanarsku sobu kod advokata Brane Milenkovića, na prvom spratu
podeli vest:

Serija "Nobelovac" koju pomno pratimo na RTS - u izazvala je ogromnu pažnju o samom Andriću. Zgrada koja krasi Prizrensku ulicu u Beogradu i pored koje svakodnevno prolaze mnogi, a da nisu ni svesni da ona čuva mnoge tajne. Jedna od njih je da upravo u njoj živeo naš jedini nobelovac.
Modernistička arhitektura Prizrenske 7 donela je nagradu Branislavu Kojiću za najlepšu fasadu Beograda 1934. Ali, pričati o Prizrenskoj 7, a ne pomenuti njenog slavnog podstanara, nije moguće. Ivo Andrić je stanovao u ovoj zgradi kao podstanar od 1941. do 1958. godine, punih 17 godina.
Prizrenska ulica je ime dobila po Prizrenu, gradu koji je sedište istoimene opštine u Srbiji, u južnom delu Kosova i Metohije. Prizrenska ulica spada u jednu od 34 ulice kojima nikada nije menjano ime.
Na samom ulazu nalazi se tabla koja podseća da je u ovoj zgradi Ivo Andrić napisao "Na Drini ćupriju", "Travničku hroniku", "Prokletu avliju". Andrić se uselio u podstanarsku sobu kod advokata Brane Milenkovića, na prvom spratu. Ušao je s par kofera.
Ovo je zgrada koja je dobila nagradu za najlepšu fasadu Beograda 1934. godine. Arhitektonska vrednost Prizrenske 7 je velika - bočan zid prema strmoj Reljinoj ulici je zakrivljen, kao i čini se da cela zgrada uzleće uz padinu. Otvorene terase prema Savi poštuju pogled koji "puca" s Terazijskog parka. Balkoni seku vertikalu i dupliranjem po horizontali dinamizuju fasadu. Kojić se igrao geometrijom, ali je igru iskusno podredio nagibu terena i osunčanosti stanova.
Foto: Wikipedia
Šta bi bilo kad bi ta i mnoge druge zgrade progovorile, zapitao se novinar i pisac Nenad Novak Stefanović kada je krenuo u nesvakidašnju književno-arhitektonsku avanturu. Počeo je da "osluškuje i beleži njihove glasove", zavirio je u državne arhive i arhive poznatih beogradskih familija, proučavao monografije, knjige i stručne časopise, razgovarao sa svedocima prošlosti. Tako je nastao "Vodič kroz ljubavnu istoriju Beograda", nesvakidašnja istorija prestonice sagledana kroz ključaonicu slavnih ljubavi.
Andrić će kod Milenkovića živeti sve do venčanja sa Milicom 27. septembra 1958. i preseljenja u zajednički stan u Ulici Proleterskih brigada. Tri godine nakon ulaska u brak Milica i Ivo odlaze na najvažniji događaj u njegovom životu - dodelu Nobelove nagrade za književnost u Stokholmu.
BONUS VIDEO:
Tihomir Stanić i Ivana Žigon o seriji "Nobelovac": Svet gledamo kroz Andrićeve naočare
Ivana Žigon smatra da pesma „Kad ja pođoh na Bembašu“, opisuje život Ive Andrića
16.10.2024
Film/SerijaPogledajte kako večeras izgleda "KULA BEOGRAD": Obeležena godišnjica rođenja Ive Andrića i Mihajla Pupina (VIDEO)
Godišnjica rođenja dva srpska velikana obeležena je na Sava Promenadi putem specijalne projekcije
10.10.2024
BeogradBojana Zečević otkriva misterije serije "Nobelovac": Andrić je živeo u kući svog ADVOKATA...
Tihomiru Staniću ponovo je pripala čast da igra slavnog Nobelovca.
09.10.2024
Film/SerijaTRI ROĐENJA I DVE SMRTI: Šta veže SRPSKE VELIKANE sa Lenonom i Če Gevarom
Svaki dan je priča za sebe, ali 9. oktobar je poseban. Današnji dan ostaće upamćen po rođenu trojice velikana i dve tragedije.
09.10.2024
Art
Ostavite komentar