Priče > Biznis

KRIZA U LIDLU! Preti ozbiljna NESTAŠICA proizvoda, očekuju se PRAZNI RAFOVI u Nemačkoj

Pretnje poljoprivrednika i sukob sa Hutima stvaraju probleme u nabavci

Izvor: K1info/blic.rs

Autor: Kristina Jokić

15/01/2024 > 13:19

podeli vest:

KRIZA U LIDLU! Preti ozbiljna NESTAŠICA proizvoda, očekuju se PRAZNI RAFOVI u Nemačkoj
Foto: Pexels.com


Nemački supermarketi spremaju se sa moguće nestašice. Za tu pretnju postoje dva razloga. Pretnje poljoprivrednika, kao i sukob u Crvenom moru sa Hutima.

Predsednik bavarskih poljoprivrednika Ganter Fajsner najavio je moguću eskalaciju ako savezna vlada u potpunosti ne povuče svoje planove o rezanju subvencija u poljoprivredi.

- Ne dopuštamo da nam se iz džepa uzmu višemesečni prihodi - rekao je on u intervjuu za Augsburger Algemajne.

Sve veće probleme u snabdevanju izaziva i pokret Huti, poznat kao Ansar Allah. Stručnjaci veruju da Huti napadaju zapadne trgovačke brodove u ime Irana, kako bi naštetili Zapadu i Izraelu. Pre nekoliko dana "Financial Times" je objavio kako su napadi prekinuli plovidbu komercijalnih brodova na ključnoj pomorskoj trgovačkoj ruti.

Naime, iz Crvenog mora, preko Sueskog kanala u Sredozemlje plove teretni brodovi kada dovoze robu iz Azije u Evropu, ali sada su prisiljeni da krenu zaobilaznim putem oko Afrike jer ih Huti napadaju, piše "Fenix Magazin". To uzrokuje velika kašnjenja u dostavi robe.

Julian Hinz, direktor Centra za istraživanje trgovinske politike, kazao je da se učinci tih problema za sada ne osećaju puno, ali je dodao kako ‘još uvek postoji rizik od praznih polica u nemačkim supermarketima’. Poneki su, kaže on već počeli da trpe pa su odložene i reklamne kampanje.

Foto: Shutterstock

 
Ovim marketima prete prazni rafovi

Lidl i Kaufland već se pripremaju za moguću krizu.

- Moguće je kašnjenje isporuke za pojedinačne proizvode - saopštili su iz Lidla.

Kaufland trenutno nema problema, ali pripremaju se za njih.

Kako izveštava ZDF, čelnik brodarskog diva AP Muler-Maersk upozorio je u "Financial Timesu" da bi moglo da prođe nekoliko meseci pre nego što se trgovačka ruta Crvenog mora ponovno otvori.

To bi onda moglo da oseti globalna privreda a na kraju i potrošači.

Ostavite komentar