Priče > Sudbine

PREMINUO POZNATI AKADEMIK! Ovo je VELIKI GUBITAK ZA SRPSKO DRUŠTVO I KULTURU!

Odlazak Milana Lojanice je veliki gubitak za Srpsku akademiju nauka i umetnosti

Izvor: K1info

Autor: Simona Stanković

24/07/2024 > 13:25

podeli vest:

PREMINUO POZNATI AKADEMIK! Ovo je VELIKI GUBITAK ZA SRPSKO DRUŠTVO I KULTURU!
Milan Lojanica akademik - Foto: Youtube PrintScreen/ Kulturni centar Beograda


Srpska akademija nauka i umetnosti sa velikom žalošću obaveštava javnost da je 23. jula, u Beogradu, u 85. godini, preminuo redovni član SANU Milan Lojanica , jedan od naših najznačajnijih arhitekata i redovni profesor Beogradskog univerziteta. 
Milan Lojanica je rođen 8. januara 1939. godine u Beogradu. 

Glavno polje njegovog stručno-umetničkog, naučnog i obrazovnog rada obuhvatalo je oblast teorije i prakse arhitektonsko-urbanističkog projekotvanja.

Karijera Milana Lojanice 

Diplomirao je 1962. godine  na  Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.  

U periodu  od 1963. do  1967.  bio je zaposlen u Institutu za arhitekturu i urbanizam Srbije, kao sekretar Odbora za funkcionalitet.
U zvanje asistenta na Katedri za projektovanje Arhitektonskog fakulteta u Beogradu Lojanica je izabran 1965. godine. 

Na matičnom fakultetu  prošao je sva univerzitetska zvanja, a za redovnog profesora izabran je 1988. godine. 

Tokom duge i plodnosne profesorske karijere obavljao je brojne dužnosti na fakultetu među kojima su: šef Katedre za projektovanje, prodekan za nastavu i rukovodilac  programa poslediplomskih studija.

Autor je više od dvadeset izvedenih projekata, među kojima je više projekata velikih  gradskih celina i složenijih rekonstrukcija u okviru gradskih zona Beograda, Novog Sada, Valjeva, Pančeva, Ljubljane, Zagreba, Osijeka, Trebinja, Varšave. 

Uporedo sa projektantskim radom bavio se istraživanjima u oblasti teorije arhitekture.

Njegova bibliografija sadrži  preko pedeset naučnih i stručnih radova, tri monografske studije, četiri stručne publikacije.

Za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti  izabran je 2003. godine, a za redovnog 2008. godine. 
Od  2011. do 2023. obavljao je dužnost sekretara Odeljenja likovne i muzičke umetnosti SANU,  kasnije Odeljenja umetnosti SANU (2020). 

Foto: ATA Images

 

Jedan je od pokretača inicijative da  se  Odeljenje likovne i muzičke umetnosti SANU preimenuje u Odeljenje umetnosti SANU, kako bi se članstvo u Akademiji proširilo i na druge oblasti umetnosti. Kao sekretar pomenutog Odeljenja dao je veliki doprinos radu SANU. 

Bio je glavni i odgovorni urednik  Rečnika pojmova iz oblasti likovnih umetnosti i arhitekture SANU Tom I, II, III (2006−2023), kao i  predsednik Odbora za Rečnik pojmova iz oblasti likovnih umetnosti i arhitekture SANU i rukovodilac projekta Metamorfoza arhitektonskih oblika.

Akademik Lojanica je bio član mnogih naučnih i stručnih institucija i udruženja, među kojima su: Akademija arhitekata Srbije, (1994),  Inženjerska akademija Jugoslavije,  Akademija inženjerskih nauka Srbije (1998), Savez arhitekata Srbije (SAS), Asocijacija srpskih arhitekata, Udruženje arhitekata Beograda i Inženjerska komora Srbije.

Foto: Tanjug/Rade Prelić

 

Dobitnik je brojnih priznanja među kojima se izdvajaju: dve Oktobarske nagrade Beograda (1971, 1982) , Nagrada Vrhovnog saveta grada Varšave za unapređenje arhitekture i urbanizma (1972), Priznanje studenata Beogradskog univerziteta za doprinos razvoju univerzitetske nastave (1973),  Velika nagrada Saveza arhitekata Srbije za ukupno delo (1982),  Nagrada udruženja univerzietskih profesora i naučnika Srbije (2010), Povelja Asocijacije srpskih arhitekata za životno delo (2011), Nagrada Inženjerske komore Srbije za životno delo (2016), Povelja Saveza inženjera i tehničara  (2018), Godišnja nagrada UAS za najuspešnije delo iz svih oblasti arhitekture realizovano u 2017. godini. 

Nagrada 40. salona arhitekture  – "Polje budućnosti" u kategoriji arhitekture (2018) i Nominacija za međunarodnu nagradu Evropske unije za savremenu arhitekturu – Mies Award 19 (2018).

Njegov odlazak veliki je gubitak za Srpsku akademiju nauka i umetnosti i sveukupno srpsko društvo i kulturu.
 

Ostavite komentar