DA LI VAM TREBA POPODNEVNA DREMKA? Evo kada prija, a kada može da učini više štete nego koristi
podeli vest:

Popodnevni san – za neke omiljeni ritual, za druge navika koja remeti ritam dana. Ako ste se ikada zapitali da li je dremanje posle ručka zdravo ili kontraproduktivno, niste jedini. Stručnjaci kažu: odgovor zavisi od dužine, vremena i razloga zašto dremate.
Kada dremka prija i pomaže?
Kratak san od 10 do 30 minuta, poznat i kao „power nap“, može da osveži um, poboljša koncentraciju i popravi raspoloženje. Idealan je za one dane kada ste slabo spavali noć pre, ili kad osećate pad energije u popodnevnim satima. Ova kratka pauza ne ulazi u dublje faze sna, pa se budite osveženi i spremni za nastavak dana.
Kada dremka može da smeta?
Ako popodnevni san traje duže od 30 minuta, ulazite u dublje faze sna iz kojih je teže probuditi se. To može da izazove osećaj dezorijentacije, težine u glavi i dodatnog umora – potpuno suprotan efekat od željenog. Takođe, predugo dremanje u kasnim popodnevnim satima može da poremeti noćni san i oteža uspavljivanje.
Šta stručnjaci preporučuju?
Idealno vreme za popodnevnu dremku je između 13 i 15 časova, kada prirodno dolazi do blagog pada energije. Ukoliko imate potrebu da redovno spavate duže tokom dana, to može biti znak da vam noćni san nije kvalitetan – u tom slučaju, preporuka je da se obratite lekaru.
Kratka popodnevna dremka može da bude odličan saveznik za bolju koncentraciju i raspoloženje – ali samo ako se pravilno dozira. Dakle, odrijemajte, ali pametno: kratko, rano i s razlogom.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar