Slobodno vreme > Mozaik

VIŠE ZARAĐUJU, bolje žive, MANJE PUŠE: Otkriveno zašto POLITIČARI ŽIVE 7 GODINA DUŽE od "običnih smrtnika"

Otkriveno zašto političari u proseku žive i do sedam godina duže od opšte populacije

Autor: Mondo.rs

19/11/2022 > 09:41

podeli vest:

VIŠE ZARAĐUJU, bolje žive, MANJE PUŠE: Otkriveno zašto POLITIČARI ŽIVE 7 GODINA DUŽE od "običnih smrtnika"
Foto: Shutterstock


Političari širom sveta žive duže od opšte populacije, pokazalo je istraživanje. Ono što još više iznenađuje je da ta razlika u dužini životnog veka sve više raste, u korist elite nad smrtnicima.

Istraživanja su pokazala da su krajem 19. i početkom 20. veka političari u većini analiziranih zemalja imali sličnu dužinu životnog veka kao i opšta populacija, a krajem 20. veka se situacija drastično promenila.

Foto: Pexels.com

 
Danas je životni vek političara najveći u poslednjih 150 godina!

Navedeni podaci su dobijeni studijom sprovedenom na Univerzitetu u Oksfordu, a nedavno su objavljeni u European Journal of Epidemiology. Naučnici su analizirali podatke više od 57,500 političara iz 11 zemalja, među kojima su Australija, Austrija, Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Holandija, Novi Zeland, Švajcarska, Velika Britanija i SAD.

Naučnici naglašavaju da političarke čine između tri i 21 odsto uzorka, što je važno uzeti u obzir jer je poznato da žene u proseku žive duže od muškaraca. U proseku, političari iz 11 zemalja trenutno imaju za oko 4,5 godine duži očekivani životni vek u odnosu na opštu populaciju, dok recimo italijanski političari žive 7,5 godina duže od ostalih građana te zemlje.

Foto: Pexels.com

 
Zašto političari žive duže?

Možda najočigledniji element koji utiče na dužinu životnog veka političara su bogatstvo i ekonomska nejednakost. Političari zarađuju znatno više od prosečne populacije, što donosi jasne prednosti dugovečnosti i zdravlju. Ipak, istraživači tvrde da ovaj činilac nije toliko istaknut kao što se na prvi pogled čini, budući da je nejednakost u prihodima počela rasti 1980-ih, a razlike u očekivanom životnom veku decenijama ranije. 

Ali, to nisu jedini razlozi. Na primer, u prvoj polovini 20. veka stopa pušenja je bila ogromna, čak i među elitom. Pušenje postaje manje popularno od druge polovine 20. veka, pa stručnjaci kao jednu od teorija navode i da je stopa pušenja brže opala među političarima. Time delimično objašnjavaju razlike u porastu očekivanog životnog veka, koji je zabeležen u mnogim zemljama nakon 1950. godine.

Bez obzira na razlog, jasno je da se jaz u životnom veku između političara i opšte populacije produbljuje – i to možda naglašava neke ružne istine o današnjem svetu.

 

Ostavite komentar