Zdravlje

K1info istraživanje: POPODNEVNU DREMKU obožavaju gotovo svi, ali - DA LI JE TO PAMETNO?

Da li će nam spavanje u prijati ili ne zavisi od nekoliko faktora, ali nikada ne treba da ležete punog stomaka

Autor: Katarina Milanović

06/01/2023 > 16:30

podeli vest:

K1info istraživanje: POPODNEVNU DREMKU obožavaju gotovo svi, ali - DA LI JE TO PAMETNO?
Foto: Unsplash.com


Većina ljudi u Srbiji ne može da zamisli i preživi dan bez popodnevne dremke. 

Uglavnom u krevet ležu odmah nakon ručka, a dok je nekima dovoljno svega 15 minuta, drugi se odlučuju za nešto duže ostajanje u carstvu snova.

Ali, da li je baš svaki san zdrav?

Doktori se slažu da dodatni san tokom dana ne može da škodi, ali i savetuju da on ne treba da traje dugo jer će onda biti kontraproduktivan - nećemo moći da se rasanimo čak ni uz šoljicu jake crne kafe, a sve obaveze teže će nam pasti.

Još jedna greška na koju ukazuju je - spavanje "punog stomaka". 

Lekari su gotovo ujedinjeni oko mišljenja da spavanje popodne nije štetno za naše zdravlje. Šta više, povećava koncentraciju, budnost, može da snizi krvni pritisak, ali i poboljšava raspoloženje i učenje. Međutim, ukoliko se ne pridržavate pravila može biti i štetna po vas.

Ipak, stalno slušamo savete da popodnevna dremka ne treba da traje duže od 10 do 20 minuta, jer sve preko toga učiniće da da se osećate još umornije. Takođe, ne preporučuje se spavanje u kasno popodne ili predveče jer se može narušiti noćni san.

U Srbiji se najčešće u krevet leže odmah nakon ručka. A to, upozoravaju lekari, nije dobro. Loš san i noćne more su česte ako volite da odspavate nakon ručka, a odlaskom u krevet odmah nakon jela nećete potrošiti ništa kalorija što ste uneli, a samim time se možete lako udebljati. 

Foto: Pixabay.com

 

Specijalista opšte prakse dr Radmila Šehić smatra da je popodnevno spavanje zdravo.

- Svi koji osete potrebu da odspavaju popodne to i treba da urade. Prosto, ako vam organizam šalje signale ne treba da ih ignorišete. Međutim, ne treba se siliti ukoliko vam se ne spava. Jedini izuzetak su deca, koja bi, spavalo im se ili ne, trebali u krevet - smatra doktorka.

Ipak, to ne treba činiti odmah nakon ručka.
- Unetu hranu treba utrošiti uz jednu finu šetnju kako ne bi došlo do stvaranja kiselina, bolnog osećaja pečenja u grudima ili grlu. A onda nakon šetnje dremka - savetuje naša sagovornica.

Dr Šehić za K1info.rs napominje da ukoliko svaki dan imate potrebu za popodnevnim spavanjem to shvatite kao alarm za odlazak kod doktora,

- Ako se to dešava svakodnevno, treba ispitati šta je uzrok. Može biti da imate problem sa šećerom, pritiskom ili čak živcima - ističe ona. 

Nutricionista Milka Raičević takođe savetuje da izbegavate spavanje, ali i uopšte leđanje nakon ručka.

- Nakon ručka je najbolje da odemo u šetnju kako bi ubrzali proces varenja i metabolizam. Da biste sprečili da se pojave bilo kakvi problemi, bili bi dobro da se sav sadržaj vašeg želuca preseli u tanko crevo pre nego što odremate ili legnete na spavanje, a to se događa otprilike tri sata nakon obroka. U suprotnom moće doći do stvaranja kiselina, ali i sve što smo pojeli "zalepiće" se za naše telo. To se pretvara u masnoće, a svi znamo da onda može doći i do problema sa holesterolom. Takođe, mnoge uplaše bolovi kada nakon obilnog ručka legnete. To su lažni srčani bolovi, kada se dijafragma podigne zbog punog želudca - objašnjava Raičevićeva.

Foto: Pexels.com

 

Mnogi se "pravdaju" da im nakon ručka organizam šalje signale da mu je potreban odmor. Međutim, nekad i sama hrana može izazvati pospanost, iako možda vašem organizmu nije potreban dodatni san. 

- I to se dešava, najčešće ukoliko ste tokom obroka preterali sa unosom ugljenih hidrata (testenina, hleb, pica...), niste jeli povrće ili ste prosto jeli gotovu, brzu hranu koja sadrži puno masti i šećera - napominje nutricionistkinja.

 

 

 

Ostavite komentar