Zdravlje

TOKSIČNI METAL U TAMPONIMA: Pažljivo birajte, informišite se jer ih ima i u organskim proizvodima!

Pronađeni su u tamponima koje mnogi smatraju sigurnim, uključujući i proizvode sa oznakom "organski"

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

07/11/2024 > 17:00

podeli vest:

TOKSIČNI METAL U TAMPONIMA: Pažljivo birajte, informišite se jer ih ima i u organskim proizvodima!
Foto: Freepik.com


Istraživanja iz 2024. godine otkrivaju šokantne rezultate o prisustvu toksičnih metala u tamponima, uključujući olovo, arsen i kadmijum. Ovi metali, koji se obično nalaze u industrijskim proizvodima, predstavljaju ozbiljan zdravstveni rizik, naročito za žene. Pronađeni su u tamponima koje mnogi smatraju sigurnim, uključujući i proizvode sa oznakom "organski".

Vaginalna sluzokoža: osetljivi prijemnik toksičnih materija

Zbog svoje specifične strukture, vaginalna sluzokoža je vrlo propusna i omogućava brzo prodiranje hemikalija u krvotok. Zaobilazeći jetru koja obično filtrira toksine, ove štetne materije mogu izazvati ozbiljna oštećenja, kao što su neurološki problemi i oštećenje bubrega. Dr Banafsheh Bayati, ginekolog i suosnivač linije vitamina Perelel, napominje da je apsorpcija metala izuzetno efikasna kroz vaginalnu sluzokožu, što povećava rizik od hroničnih bolesti.

Prema istraživanju iz 2021. godine objavljenom u časopisu Environmental Science & Technology, čak 10 odsto tampona u SAD sadrži visoke nivoe pesticida. 

Metalna kontaminacija i saveti za korisnike

Prema istraživanju, cink je najviše pronađeni metal, dok su povišeni nivoi olova otkriveni u svim analiziranim uzorcima, uključujući i one označene kao „organski“ proizvodi.

Svetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava na potencijalne zdravstvene posledice od izlaganja olovu, uključujući neurološka oštećenja i probleme sa bubrezima. Ovi nalazi ukazuju na potrebu za rigoroznijim ispitivanjima i regulativama koje bi osigurale sigurnost potrošača.

Foto: Freepik.com

 

Situacija u Srbiji

U Srbiji, iako tamponi moraju zadovoljiti određene standarde kvaliteta, prisustvo toksičnih metala nije dovoljno istraženo. Agencija za lekove i medicinske proizvode (ALIMS) nadgleda sigurnost ovih proizvoda, ali specifični propisi o dozvoljenim nivoima metala nisu jasno definisani.

Zbog toga stručnjaci savetuju ženama da budu pažljive pri izboru proizvoda i da se informišu o alternativama koje nude sigurnije opcije.

Mali koraci ka velikim promenama

U narednim godinama, očekuje se stroža regulativa u vezi sa sigurnošću menstrualnih proizvoda. Rast svesti o opasnostima koje toksični metali nose, dovodi do porasta interesa za prirodne i ekološke alternative. Takođe, napori za unapređenjem istraživanja i regulative mogli bi značajno doprineti većoj sigurnosti potrošača i zdravlju žena, kako u Srbiji, tako i širom sveta, piše elle.rs.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar