Zdravlje

MUKE POSLE SLAVE: Praktični saveti za varenje nakon pasulja, prebranca i drugih posnih đakonija

Hrana može da izazove neprijatnosti poput nadutosti, gasova i osećaja težine u stomaku

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

08/11/2024 > 18:00

podeli vest:

MUKE POSLE SLAVE: Praktični saveti za varenje nakon pasulja, prebranca i drugih posnih đakonija
Foto: Freepik.com


Posna slava je vreme za uživanje u tradicionalnim jelima kao što su prebranac, pasulj, kiseli kupus, riba i domaći hleb. Iako ukusni, ovi specijaliteti, naročito kada se konzumiraju u velikim količinama, mogu da izazovu neprijatnosti poput nadutosti, gasova i osećaja težine u stomaku.

Foto: Freepik.com

 

Evo nekoliko narodskih i stručnih saveta koji mogu pomoći da ove tegobe budu što blaže i da uživanje u hrani ne naruši posle-slavski mir.

1. Prirodni saveznici za bolje varenje

Ako vam je obrok bio težak, pomoći će čajevi poput nane, kamilice ili đumbira. Nana je posebno korisna za smirivanje stomačnih grčeva i ubrzavanje varenja, dok kamilica pomaže kod nadimanja i opuštanja želuca. Đumbir je poznat po svojim antiinflamatornim svojstvima i doprinosi smanjenju osećaja nadutosti.

Saveti za čaj:

Pripremite šolju nane ili đumbira odmah nakon obroka.
Dodajte par kapi limuna, koji dodatno stimuliše varenje.

Foto: Pixabay.com

 

2. Probiotici kao pomoćnici

Posne slave često uključuju kiseli kupus ili turšiju – prirodne probiotike. Probiotici doprinose ravnoteži dobrih bakterija u stomaku i mogu smanjiti nadimanje i osećaj težine. Takođe, jogurt (iako nije posan) može pomoći sledećeg jutra ako osećate da vam je potrebna dodatna podrška za stomak.

Napomena: Ukoliko slavite strogo posno, probajte napitke na bazi probiotika iz kiselog kupusa ili drugih fermentisanih povrća.

3. Krećite se!

Većina nas nakon obilne trpeze poželi da sedne ili legne, ali kratka šetnja zapravo može biti bolji izbor. Lagano kretanje pomaže radu creva i ubrzava varenje, što može sprečiti nastanak gasova i osećaj težine.

Saveti za šetnju:

Šetajte laganim tempom 10-15 minuta, bez naprezanja.
Pokušajte da duboko dišete dok šetate, što dodatno opušta stomak.

Foto: Shutterstock

 

4. Aktivni ugalj – prirodni apsorbent

Aktivni ugalj je stari narodni lek koji pomaže kod problema sa nadimanjem i gasovima. Njegova porozna struktura upija višak gasova i toksina u crevima, čime smanjuje nelagodnost nakon težih obroka.

Saveti za upotrebu:

Koristite ga po uputstvu sa pakovanja, obično u obliku tableta koje se uzimaju s vodom.
Imajte na umu da je efikasniji ako se uzme odmah nakon obroka.

5. Izbegavajte dodatne teške namirnice

Iako može biti primamljivo da uz slavsku trpezu uživamo u svakom jelu, trudite se da ne mešate previše različitih namirnica. Pasulj, prebranac i kiseli kupus su sami po sebi dovoljni izazovi za stomak – dodavanje teško svarljivih poslastica može pogoršati situaciju.

Foto: Shutterstock

 

6. Na kraju – uživajte, ali sa merom

Slavlja su vreme za radost i okupljanje, a hrana je važan deo naših običaja. Ako osetite da je stomak pod pritiskom, zastanite, popijte čaj i setite se da su radost i umerenost pravi način da se slavski obrok zapamti bez tegoba.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar