"ŠEST SAOBRAĆAJNIH TRAKA!": Evo kako će izgledati novi Savski most - Mali otkrio sve detalje (FOTO)
Sa obe strane će biti postavljene pešačko – biciklističke staze, tako da će novi most biti u potpunosti prilagođen za pešake i bicikliste
EkonomijaNaučnici su nedavno objavili otkriće supstance poznate kao LaKe, za koju se tvrdi da može da izazove efekte slične intenzivnom vežbanju
podeli vest:
Da li je budućnost fitnesa upravo stigla u obliku pilule? Naučnici su nedavno objavili otkriće supstance poznate kao LaKe, za koju se tvrdi da može da izazove efekte slične intenzivnom vežbanju, poput trčanja od 10 kilometara. Ovaj revolucionarni pristup postavlja pitanje – može li LaKe zaista zameniti naporne treninge i učiniti odlazak u teretanu suvišnim?
U emisiji "Uranak" na televiziji K1, istražujemo sve što treba da znate o ovom potencijalnom „lek-u za vežbanje. Dr Srđan Popović, endokrinolog, fitnes trener, Marko Marković i nutricionista Branka Mirković, analizirali su naučne dokaze i moguće efekte ove supstance na zdravlje i kondiciju.
- Naučnici su pre 20 godina otkrili posebne C ćelije u digestivnom traktu, duodenumu i tankom crevu, koje luče polipeptid koji stimuliše rad pankreasa. Od tada su počela istraživanja sličnih supstanci, a danas se proučava jedan polipeptid koji forsira lipolizu. Glukoza je naš najpotentniji izvor energije, jer sve ćelije funkcionišu na osnovu nje – ona predstavlja osnovni energetski izvor. Kada nema insulina, koji unosi glukozu u ćeliju, dolazi do hiperglikemije, dok ćelijama nedostaje energija. Tada se pokreće proces lipolize, odnosno razgradnje masti, koji vodi do stvaranja masnih kiselina i ketonskih tela poput betahidroksi butirata i acetona, koji nastaju prirodno u organizmu - kazao je dr Srđan Popović i dodao:
- Stanje gladovanja, zalihe glikogena traju samo preko noći. Ranije se verovalo da moždane ćelije koriste isključivo glukozu, međutim, sada znamo da mogu koristiti i ketonska tela. Ipak, prekomerno stvaranje ketona može biti toksično za bubrege. Ketoza nije bezopasna – može dovesti do stanja ketoacidoze, koje može rezultirati dijabetičnom komom ukoliko nema insulina. Kada osoba gladuje, rezerve glikogena se brzo troše, pa organizam prelazi na razgradnju masnih kiselina i formiranje ketonskih tela kako bi osigurao energiju - rekao je dr Popović i dodao:
- Pratio sam kako se terapija mršavljenja razvijala. Postojale su takozvane dijete gladovanjem, poput 'nulte dijete', gde se pila samo kisela voda. Već posle drugog dana, u mokraći bi se pojavio jedan krst acetona, što je pokazivalo da gladovanje počinje. Posle pet dana videli bismo dva krsta, a išli smo i do tri krsta acetona. Dolazi do lipolize – organizam ostaje bez šećera i počinje da koristi sve masne rezerve - objasnio je.
Branka Mirković ističe da ketoza uopšte nije dobra:
- Mora da postoji ravnoteža – energetski deficit i ograničenje kalorija, ali unutar tih kalorija koje osoba unosi dok skida kilograme, potrebno je postići nutritivni balans kako bi osoba bila zdrava. Nisu sve dijete pogodne za svakoga - objašnjava Branka Mirković, dodajući da ketoza može ugroziti zdravlje.
Fitnes instruktor ističe da nikada ne savetuje ekstremne dijete:
- Sam sam probao keto dijetu iz radoznalosti. U prve dve nedelje dolazi do opadanja energije dok se telo ne navikne, zbog kalorijskog deficita. Ako je neko na keto dijeti, ali u kalorijskom suficitu ili unosi tačan broj kalorija koji mu je potreban, on neće primetiti promene u dimenzijama – keto dijeta neće imati veliki uticaj na mršavljenje ako nije prisutan kalorijski deficit. Primarno je usmeriti se na kalorijski deficit, a tek onda određivati makronutrijente koji će se unositi u ishranu. Osoba koja može da ima uravnotežen unos makronutrijenata, sa adekvatnom količinom ugljenih hidrata u zavisnosti od svoje aktivnosti i cilja, može savršeno da mršavi bez izazivanja ketoze - objašnjava Marko.
Takođe, odgovara na pitanje da li tableta može da zameni trčanje od 10 km:
- Tableta ne može da zameni energiju koju biste potrošili trčeći 10 km, ali ona stvara metaboličke procese u telu. To uključuje stvaranje laktata i ketona u krvotoku, čime se stimuliše veća potrošnja masti, a manja šećera - jasan je on.
Doktor Popović ističe da su tablete još uvek na eksperimentalnom nivou.
- Sve je još uvek na eksperimentalnom nivou, zapravo na nivou istraživanja na miševima, tako da moramo da sačekamo. Ovi lekovi, teoretski, mogli bi imati smisla u određenim situacijama, kao što je oporavak pacijenata nakon teških hirurških intervencija, kada dolazi do slabljenja i gubitka mišićne mase. U tim slučajevima, sigurno će imati efekta, ali samo kod odgovarajuće grupe pacijenata koji nisu u mogućnosti da vežbaju. Za sada, ništa ne može da zameni vežbanje - objašnjava doktor.
On takođe naglašava da štitna žlezda diktira kompletan metabolizam:
- U hipertirozi, osoba će početi da gubi mišićnu masu, javiće se tahikardija, ubrzan srčani rad i druge manifestacije. Kada je funkcija štitne žlezde smanjena, osoba će brzo dobijati na kilogramima. U tom slučaju, telo zadržava tečnost, dolazi do zadržavanja vode, a glas postaje promukao. Takve osobe često pate od depresije. Takođe bih želeo da spomenem još jedan lek koji je dugo bio u upotrebi – to su lekovi za mršavljenje sa centralnim efektom. To je najopasnija grupa lekova jer deluju na neurotransmitere. Nažalost, bilo je mnogo nuspojava u centralnom nervnom sistemu, a slične posledice viđene su i kod
nultih dijeta. Ovo što sada proučavamo vidim kao mogućnost da se pomogne određenoj vrsti populacije - ističe doktor.
Ozempik je isključivo namenjen osobama sa dijabetesom tipa 2.
- Ozempik pomaže u zadržavanju osećaja sitosti, što je značajno, ali nema centralni efekat. Za sada, Ozempik je lek koji je postigao veliki uspeh, ali uglavnom kod dijabetičara tipa 2. On stimuliše funkciju pankreasa, podstičući lučenje insulina. Međutim, jako je opasan ako se koristi od strane osoba koje nemaju dijabetes, jer bi to predstavljalo zloupotrebu leka - objašnjava doktor.
Branka ističe da gojaznost ima više uzroka i da ne može tek tako jedna pilula da reši probleme viška
kilograma.
- Uzroci gojaznosti su mnogo složeniji i imaju više faktora. Tu su genetika, socijalno okruženje, nutritivne navike, kao i način i stil života. Takođe, pogrešno orijentisane etničke zajednice, gde se toleriše veći unos kalorija, mogu doprineti ovom problemu. Uzrok gojaznosti je višeslojan i ne može da se reši samo jednom tabletom. Čak i ako se razvije lek koji će da reši ovaj problem, ili se pokrenu programi mršavljenja, ključno je da se spreči povratak kilograma. Nažalost, tu je veliki broj povratnika. Najveći problem je u mentalnom sklopu, jer su promene životnih uslova i načina života osnovne za to da osoba dugoročno održi zdravu telesnu težinu - kaže nutricionista Mirković i dodaje da smo mi nacija koja stalno jede.
- Kada su u pitanju proslave i okupljanja, često se dešava da stalno jedemo. Takođe, alkohol postaje sve prisutniji. Žene danas mnogo više piju nego ranije, što predstavlja ozbiljan problem. Ne žele da jedu, ali će ipak popiti koju čašu alkohola - objašnjava nutricionista.
Fitnes instruktor ističe da je fizička aktivnost veoma bitna i da je poželjno vežbati tri puta nedeljno.
- Savetujem u zavisnosti od doba osobe i njenog zdravstvenog stanja. Sve je individualno, ali barem tri puta nedeljno ljudi bi trebalo da imaju neku fizičku aktivnost. Često savetujem i da, ko može, pešači pet do deset kilometara van fitnes centra. Što veća aktivnost, to bolje, ali nije neophodno da uvek bude visok intenzitet - rekao je fitnes instruktor.
Nutricionista je objasnila i kao osobe dođu u situaciju da se naglo ugoje.
- Postoje granice koje deluju kao okidači, i to se prati. Prva gojaznost može da se pojavi do sedme godine. Roditelji su vrlo važni u tom periodu. Polazak u školu može biti okidač zbog promene navika. Sledeća faza je pubertet, a značajan porast težine se često javlja tokom trudnoće. Zanimljivo je i da se muškarci ponekad ugoje kada im je partnerka trudna. Muškarci, kad uđu u srednje godine, često se hvale time šta vole da jedu i piju. Žene, s druge strane, često jedu krišom i često su solo konzumenti alkohola. Mnoge žele da budu vitke i stvaraju utisak da ne jedu, ali se ipak goje. Često se opravdavaju genetikom ili nečim drugim. Različiti uzrasti imaju različite okidače - dodala je.
BONUS VIDEO
Osećamo se izgubljeno i beznadežno, pa se postavlja kada je vreme za pomoć?
05.11.2024
VestiDa li je rađena rekonstrukcija i šta je moglo da dovede do ovako velike tragedije
04.11.2024
HronikaKako možemo stati na put nasilju?
31.10.2024
SrbijaPočinjemo sa prelistavanjem štampe i udarnim temama
31.10.2024
DisplayZa sada nema informacija o materijalnoj šteti
pre 10 minuta
RegionBorba predsednika za Srbiju je neprestana
pre 52 minuta
PolitikaNekoliko stranih vlada upozorilo turiste da budu oprezni sa alkoholom, a izveštaja o trovanju ima sve više
pre 53 minuta
SvetPatrijarh je izrazio zadovoljstvo što je danas u Londonu u crkvi Svetog Save
pre 1 sat
SrbijaZdravstvena služba prati njego stanje i da će ako se pogorša postupiti u skladu sa procedurama
pre 1 sat
HronikaOva nesrećna žena je onkološki pacijent i mnoge nevolje su je zadesile
pre 1 sat
HronikaAnalena Berbok i njen suprug Danijel Holeflajš idali su saopštenje za javnost o krahu braka
pre 1 sat
SvetPolicija je u njegovom stanu pronašla ostatak novca
pre 1 sat
HronikaNakon minute ćutanja, prikazan je film o životu predsednika Skupštine ovog grada
pre 34 minuta
SudbineOvaj hram posvećen Blagovestima Presvete Bogorodice specifičan je po tome što je jedan od najstarijih u Srbiji
pre 1 sat
SudbineKardiohirurg prof dr Miljko Ristić pokuša je da spase život upucanom premijeru
pre 2 sata
SudbineOn mu se zahvalio za sve što je postigao za narod
pre 23 sata
SudbinePorodica, prijatelji, kao i stranačke kolege došli su da odaju poštu pokojnom Mrki
23.11.2024
SudbineDani žalosti su nedelja 24., ponedeljak 25. i utorak 26. 11. 2024.
23.11.2024
SudbineSrpski političar preminuo je u 64. godini od ciroze jetre
23.11.2024
SudbineKomemoracija će biti održana u ponedeljak u Skupštini
23.11.2024
Sudbine
Ostavite komentar