Zdravlje

HITNO SE OGLASILI LEKARI Ovo je najsmrtonosnija infekcija u Srbiji, svi mogu da budu žrtve!

Može se prevenirati vakcinacijom.

Autor: Vanja Sinadinović

12/11/2024 > 13:38

podeli vest:

HITNO SE OGLASILI LEKARI Ovo je najsmrtonosnija infekcija u Srbiji, svi mogu da budu žrtve!
Foto: Shutterstock


U Srbiji je zbog upale pluća tokom prošle sezone respiratornih infekcija, na bolničko lečenje primljeno više od 15.000 pacijenata, dok je u primarnoj zdravstvenoj zaštiti registrovano 28.306 prvih poseta pacijenata kod kojih pneumonija postavljena kao dijagnoza, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Srbije "Batut", saopštio je danas Forum pacijenata Srbije.  

U svetu se danas obeležava Svetski dan borbe protiv upale pluća, a iz Foruma pacijenata Srbije poručuju da žele da podignu svest i ukažu na važnost očuvanja respiratornog zdravlja. 

"Pneumonija ili narodski rečeno upala pluća, može biti blaga, ali i opasna po život. Loš kvalitet vazduha, pogrešne životne navike, pušenje, dugotrajan boravak u zatvorenom prostoru, oslabljen imunitet, virusne i bakterijske infekcije, sve to može da naruši zdravlje pluća", navodi se u saopštenju.

Ističu da Forum pacijenata Srbije dugi niz godina obučava i edukuje predstavnike pojedinačnih udruženja pacijenata i kroz komunikaciju sa njima dolazi do podatka da visokorizične grupe nisu upoznate sa činjenicom da se komplikacije mogu sprečiti vakcinom koja je dostupna o trošku osiguranja  za starije i hronične pacijente koji su u visokom riziku. 

"Budući da je vakcina besplatna, a nije obavezna za njih, koristimo priliku da još jednom apelujemo na pacijente da se konsultuju sa lekarima, slušaju preporuke stručnjaka i zaštite se. Od posebne je važnosti da se stariji ljudi vakcinišu, jer pneumokokna bolest nema sezonu, mogu je dobiti dok čuvaju unuke. Mlađe osobe mogu lakše da prebrode upalu pluća, ali za rizičnu populaciju ishodi mogu biti dramatično ozbiljniji", kaže predsednica Foruma pacijenata Srbije Ana Keler.

Akutne respiratorne infekcije ubrajaju se među najčešće i najsmrtonosnije infekcije savremenog čoveka, a odrasle osobe su u povećanom riziku od respiratornih infekcija, od njih prosečno osobe starije od 65 godine obole tri do pet puta godišnje, dok deca mnogo češće. 

Upala pluća je u načelu bolest koja se lako leči, ali u pet do 10 odsto slučajeva pneumonija može da bude praćena teškim komplikacijama, rekao je direktor Klinike za pulmologiju, UKC Srbije Mihailo Stjepanović.

 

Dodaje da je najčešći uzročnik bakterijskih infekcija bakterija pneumokok, jedna od najvećih "ubica" na svetu, koja se danas može prevenirati vakcinacijom.

"Vakcina je u Srbiji uvedena još 2017. godine u kalendar obaveznih vakcinacija za decu, a na teret zdravstvenog osiguranja ona je dostupna i za odrasle osobe starije od 65 godina, kao i za hronične pacijente koji su u visokom riziku.  Za ovu kategoriju bolesnika vakcina je takođe besplatna. Svi ovi pacijenti su u velikom riziku da teško obole od pneumokokne bolesti, a posledice mogu biti ozbiljne, poput sepse i meningitisa. Zato je važno da se govori o prevenciji u vidu imunizacije", istakao je Stjepanović.

Naglašava da u svetu, gde je vakcinacija protiv pneumokoka uvedena i primenjuje se duže nego kod nas, za 70 odsto registrovano manje bakterijskih upala pluća. 

BONUS VIDEO

Ostavite komentar