Lifestyle > Mozaik

RODITELJI, ovo NIKADA nemojte da kažete DECI: Evo koje tri FRAZE mogu da im izazovu KOMPLEKS

U želji da urade najbolje, mame i tate svojim postupcima ponekad mogu da deluju štetno na svoje dete

Izvor: K1info/b92.net

17/07/2023 > 20:51

podeli vest:

RODITELJI, ovo NIKADA nemojte da kažete DECI: Evo koje tri FRAZE mogu da im izazovu KOMPLEKS
Foto: Shutterstock


Svi će se složiti da je roditeljstvo jedan od najtežih zadataka. Iako se većina trudi da svoje dete vaspita i nauči lepom ponašanju, ponekad dobra želja može da bude loša po mališane.

Kompleksi, osećaj niže vrednosti, emotivna ucena, posramljivanje ostavljaju trajne posledice na decu, a roditelji nisu ni svesni da svojim ponašanjem mogu da ih izazovu. Kako donosi HuffPost, nekoliko stručnjaka je zato odlučilo podieliti određene štetne fraze i rečenice koje bi svaki roditelj trebalo da ukloni iz svoga rečnika, jer njima svome detetu nanosi više štete nego koristi.

Evo osnovne tri rečenice koje roditelji nikada ne bi trebalo da kažu svojoj deci: 

1. Nije to ništa strašno

Deca često plaču ili imaju traume zbog stvari koje se roditeljima često čine nebitnima, ali umanjivanje njihovih osećaja vrlo je štetno. Mnogi roditelji tada često govore detetu kako to zbog čega se loše osećaju nije toliko strašno, ali takvi komentari samo pokazuju detetu da njegova osećanja roditelju nisu bitna. Kako objašnjavaju psiholozi, ova fraza deci šalje poruku da njihove emocije nisu važne te da je glupo biti uplašen, tužan ili razočaran.

Foto: Freepik.com

 
2. Tužan sam kada to radiš

Roditelji nikada ne bi smeli da krive svoju decu zbog ličnih osećanja, a ovakva fraza zapravo se smatra nekom vrstom emocionalne ucene. Psiholozi objašnjavaju kako izgovaranjem ove rečenice roditelji stvaraju presedan potencijalno dajući do znanja svome detetu da ima moć da utiče na njihovo raspoloženje, i to u lošem kontekstu.

3. Trebao bi to znati bolje

Psiholozi misle kako je ova fraza jako štetna za dete, jer ga stavlja u određenu defenzivu, odnosno još je manja verovatnost da će poslušati roditelja. Isto tako, ovakav način izražavanja određena je vrsta posramljivanja deteta i negativno utiče na njegovo samopouzdanje, jer stiče utisak da sve što radi, radi na pogrešan način.

Ostavite komentar